Strona główna Społeczeństwo

Jak być pewnym siebie?

146
2
Kobieta stojąca w polu zboża

Pewność siebie to jedna z tych cech, które są bardzo pożądane w dzisiejszym świecie. Pewność siebie, to przede wszystkim nasze przekonanie o tym, że to, co robimy jest słuszne i właściwe, a co więcej, nie boimy się podejmowania wyzwań. Jest to nasza wewnętrzna siła, która pcha nas do przodu. Oczywiście jest różnica między pewnością siebie, a pychą, co jednak zrobić, gdy tej pewności nam brakuje?

Jak budować pewność siebie?

Każdy z nas zmaga się z problemami, które podważają naszą pewność, słuszność wyborów oraz nasze możliwości. Nie ma na to jednego leku ani jednej recepty, dużo zależy od nas i od tego czy chcemy coś zmienić, czy nadal trwać w strachu. Ważne jest jednak, by budowanie pewności siebie było naszą realną zmianą nastawienia, a nie maską, którą przywdziewamy, by ukryć nasze prawdziwe myśli przed innymi. Wówczas mamy do czynienia tylko z pozorną pewnością siebie. Trzeba poznać siebie, wiedzieć, co w danym momencie się czuje, przeanalizować swoje myśli i uczucia. Poznając źródło jesteśmy w stanie coś z tym zrobić i zacząć nastawiać się na zmiany.

Poznaj siebie i nie bój się wyzwań

Nasza wewnętrzna pewność w dużej mierze zależy od tego, jak postrzegamy samych siebie. Należy się skoncentrować na naszych mocnych stronach i zacząć myśleć pozytywnie, być sobą i podkreślać swoją wartość jako jednostki. Każdy sukces powinien być przez nas nagradzany, nawet ten najmniejszy, bo każdy z nich składa się na sumę naszych doświadczeń i odpowiada za nasze poczucie własnej wartości. Nie można również zapomnieć o podejmowaniu wyzwań, nawet tych drobnych. Jeżeli jednak nie zawsze wszystko nam wychodzi, to praktyka czyni mistrza i po początkowych trudnościach z czasem wszystko będzie łatwiejsze. Nikt nie rodzi się z wiedzą i umiejętnościami, trzeba na nie zapracować, aż w końcu dojdzie się do wyznaczonego celu. Mistrzostwo nie oznacza również całkowitej perfekcji, nikt nie jest doskonały i każdemu zdarzają się potknięcia, ważne jest ciągłe doskonalenie.

Kamienie z napisami marzenia, inspiracja, harmonia i odwaga

Jak się nie poddawać i jak wygrać ze strachem?

Nie jesteś ideałem i nigdy nie będziesz, nie posiadasz również całej wiedzy świata i trzeba się z tym pogodzić. Przede wszystkim bądź sobą, nie udawaj kogoś, kim nie jesteś, bo to równa się tworzeniu fałszywego wizerunku niezgodnego z rzeczywistością, a to może jeszcze bardziej pogłębić naszą niepewność. Nasze wyobrażenia to nie nasza rzeczywistość. Ustal, co jest dla ciebie ważne i skup się na tym dążąc do celu. Zaakceptuj siebie i swoje błędy, szczególnie, gdy można je naprawić. Nie bój się wyzwań, opuść strefę komfortu, w której się znajdujesz i podejmuj się rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się dla ciebie niemożliwe do zrealizowania. Można zaczynać od małych kroków, małych celów. Jeszcze lepiej będzie, jeżeli zaczniesz robić to, co sprawia ci przyjemność i nie bądź dla siebie samego zbyt surowy. Wybacz sobie, naucz się asertywności względem innych ludzi oraz naucz się słuchać innych i siebie.

Zbudowanie pewności siebie bardzo pomaga w życiu i zdecydowanie ułatwia wiele rzeczy. Można to osiągnąć nawet niewielkim nakładem sił, trzeba tylko chcieć, a wtedy… wtedy wszystko jest możliwe.

2 KOMENTARZE

  1. Przede wszystkim trzeba wierzyć we własne siły i akceptować siebie takim, jakim się jest. Zawsze trzeba sobie powtarzać, ze da się radę i trzymać się swoich przekonań.

  2. Czasem za bardzo krytykujemy siebie za własne niepowodzenia, a trzeba iść do przodu z podniesioną głową, bo nie ma takiej porażki po której człowiek nie podniósłby się. I wiara w siebie bardzo w tym pomaga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here