Strona główna Kulinaria

Co zamiast kawy, czym zastąpić kawę?

132
1
Kubek z kawą obok kawiarki

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez pysznej i aromatycznej kawy. Już pierwszy łyk wprawia w dobry nastrój i daje poczucie zwiększonej energii. Kawa sama w sobie nie jest szkodliwa, jeśli pije się ją z umiarem. Warto wiedzieć, że istnieją jeszcze inne produkty o właściwościach pobudzających, które są zdrowsze i mają dużo lepszy wpływ na ludzki organizm. Przedstawiamy je w poniższym artykule.

Zielona herbata

To bardzo popularny i najlepszy produkt, którym można zastąpić tradycyjną kawę. Mielona jest na gładki proszek, można ją łatwo rozpuścić w wodzie. Zawiera przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Mała porcja zawiera wystarczającą dawkę kofeiny, która skutecznie dostarcza energii. Co więcej, zielona kawa działa zupełnie inaczej niż tradycyjna. Przede wszystkim wpływa na organizm w ten sposób, że kofeina wchłania się powoli, dzięki czemu nie doświadcza się efektu szybkiego spadku energii. Nie występują również typowe dla spożywania kawy objawy jak drżenie rąk czy przyspieszona akcja serca. Zawiera najwyższe naturalne stężenie aminokwasu L-teaniny, który wspomaga koncentrację i podwyższa poziom dopaminy, co sprzyja poprawie pamięci.

Zielone smoothie

Zielone warzywa i owoce skutecznie pobudzają i dodają energii dzięki zawartości składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy. Zielony koktajl w formie energetycznego napoju będzie idealną alternatywą na początek dnia. Wystarczy pół szklanki, a poczujemy zastrzyk energii i dostarczymy sobie potrzebnego żelaza. Uchroni nas to przed niedokrwistością, która prowadzi do zmęczenia. Regularne spożywanie taki soków lub koktajli wspomoże układ krążenia, poprawi jakość snu, dostarczy niezbędnych składników odżywczych i usprawni metabolizm. Sprawi, że będziemy mieć więcej siły i zapału.

Szklanka zielonego smoothie

Kakao

Kakao poza właściwościami pobudzającymi skutecznie łagodzi stres. Działa relaksująco dzięki zawartości kwasu walerianowego, który odpowiada za wyciszenie i poprawia nastrój. Aby nie zaszkodzić własnemu zdrowiu, należy kupować kakao ekologiczne, gdyż ziarna kakaowca mają zdolność do kumulowania szkodliwych i toksycznych substancji, gdyż plantacje kakao są regularnie pryskane pestycydami.

Yerba Mate

To napój ziołowy wytwarzany z liści Yerba Mate, które zbierane i suszone są w podobny sposób co zwykła herbata. Różnica polega na tym, że ten napój jest dodatkowo wytwarzany poprzez moczenie liści w gorącej wodzie. Jej smak jest zbliżony do zielonej herbaty tylko bardziej cierpki. Niektórzy określają go jako specyficzny. Niemniej jednak jedna szklanka yerby zawiera prawie 3/4 kofeiny i dostarcza niezbędnych aminokwasów i składników odżywczych. Skutecznie podwyższa poziom energii, a spożyta kofeina uwalnia się nawet przez kilka godzin zatem również i w tym przypadku, nie ma mowy o nagłym spadku energii, a co za tym idzie, nastroju. Yerba Mate jest zalecana również tym osobom, które cierpią na zaburzenia koncentracji lub mają problemy z zapamiętywaniem.

1 KOMENTARZ

  1. Jak dla mnie zielona herbata to idealny a propozycja na to, czym zastąpić kawę! Bardzo dobrze sprawdza się rano do śniadania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here