Strona główna Kulinaria

Czym zastąpić proszek do pieczenia? Jakie są zamienniki proszku do pieczenia?

123
2
czym zastapic proszek do pieczenia

Chcesz przygotowywać pyszne ciasto dla rodziny lub na ważną uroczystość, ale nagle okazuje się, że nie masz w domu proszku do pieczenia? Zastanawiasz się, co można dodać zamiast niego do przygotowanej masy? Poznaj składniki, które zastąpią proszek do pieczenia w wypiekach.

Z czego jest zrobiony proszek do pieczenia?

Proszek do pieczenia to popularny składnik stosowany w kuchni do spulchniania wypieków. Co znajduje się w składzie proszku do pieczenia? Jego głównym składnikiem jest wodorowęglan sodu, czyli tzw. soda oczyszczona. Odpowiada on za spulchnianie ciasta podczas pieczenia. Drugim składnik to kwas cytrynowy, winowy albo adypinowy. Aktywuje on działanie sody i rozpoczęcie napowietrzania wypieku. Trzecim składnikiem proszku do pieczenia jest pełniąca funkcję stabilizatora skrobia, która zapobiega zbrylaniu się proszku.

Czy proszek do pieczenia można zastąpić sodą oczyszczoną?

Soda zamiast proszku do pieczenia to dobre rozwiązane, gdy podczas przygotowywania ciasta zabrakło właśnie tego składnika. W proszku do pieczenia znajduje się bardzo dużo sody, dlatego stanowi ona doskonały jego zamiennik. Ile użyć sody zamiast proszku do pieczenia? Do masy wsyp 1 łyżeczkę sody, która odpowiada 3 łyżeczkom proszku do pieczenia. Pamiętaj, aby dodać do ciasta również produkt o kwaśnym odczynie, aktywujący działanie sody oczyszczonej — taki jak maślanka, kefir, śmietana, ocet czy też sok z cytrusów. Warto zwrócić uwagę, by użyć więcej kwaśny składników niż samej sody. W przeciwnym razie w wypieku będzie wyczuwalny jej gorzki smak.

Czy alkohol może być zamiennikiem proszku do pieczenia?

Zastanawiasz się, czym zastąpić proszek do pieczenia? Dobry jego zamiennik stanowi alkohol. Takie alkohole jak rum, koniak czy też spirytus świetnie spulchniają ciasto, dzięki czemu wypieki są odpowiednio napowietrzone i wyrośnięte.

Czy użycie amoniaku zamiast proszku do pieczenia to dobry pomysł?

Innym zamiennikiem proszku do pieczenia może być amoniak. Sprawdzi się on szczególnie w przypadku kruchych oraz dojrzewających wypieków. Amoniak nadaje ciastom chrupkości, czego nie można osiągnąć, stosując inne składniki spulchniające.

Czy zamiast proszku do pieczenia można użyć wody gazowanej?

Jeśli zastanawiasz się, czym można zastąpić proszek do pieczenia, to warto rozważyć dodanie zamiast niego wody gazowanej. Dzięki zawartości dwutlenku węgla nada ona ciastu puszystości i sprawi, że pięknie wyrośnie podczas pieczenia. Warto jednak pamiętać, aby w takim przypadku zmniejszyć ilości innych składników płynnych. W ten sposób zostaną zachowane właściwe proporcje.

Jak przygotować proszek do pieczenia samodzielnie?

Dobrym rozwiązaniem jest również samodzielne przygotowanie proszku do pieczenia. Jak zrobić to z wykorzystaniem składników dostępnych w domu? Zmieszaj 100 g sody oczyszczonej, 250 g mąki ryżowej i dodaj 2 łyżki kwasu. Następnie połączone składniki przesiej przez sitko lub przesiewacz do mąki. Przechowuj proszek do pieczenia domowej roboty w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Pamiętaj, że jeśli zabraknie w Twojej kuchni proszku do pieczenia, możesz śmiało zastąpić go innymi składnikami, które znajdziesz w swoim domu.

2 KOMENTARZE

  1. Ja zawsze jak nie mam akurat proszku do pieczenia, to korzystam z sody oczyszczonej 😉 trzeba tylko uważać, by nie przesadzić, bo jak się da za dużo to później czuć to w wypeikach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here