Strona główna Biznes

Jak poprawić inteligencję emocjonalną?

259
3
Głowa i żarówka przedstawiające myślenie

Inteligencja to umiejętność oceny sytuacji i przetwarzanie w umyśle wielu różnych rozwiązań oraz dążenie do udzielenia jak najtrafniejszej odpowiedzi, natomiast inteligencja emocjonalna, to sposób w jaki sobie radzimy z emocjami, jak nimi dysponujemy i dotyczy to nie tylko nas samych, ale i innych ludzi, odgadywania ich stanów mentalnych i budowanie z nimi relacji. Ciężko jest ją zmierzyć, ale można ją ćwiczyć.

Co składa się na inteligencję emocjonalną?

Na inteligencję emocjonalną składają się takie czynniki jak: samoświadomość, samoocena, samokontrola, empatia, perswazja, przywództwo i motywacja. Ten rodzaj inteligencji odgrywa duże znaczenie w przypadku wybitnych osiągnięć zawodowych. Jest to przede wszystkim umiejętność rozumienia swoich emocji, jak także ich kontrola. Odpowiada w dużej mierze za nas stosunek do innych ludzi oraz ma charakter ściśle społeczny.

Wyższa inteligencja emocjonalna może również odpowiadać za lepsze radzenie sobie ze stresem i adaptację z otoczeniem. Każda podejmowana przez nas decyzja ma uwarunkowania emocjonalne, które mogą zaburzać nas osąd, jak również naszą własną samoocenę. Słabo rozwinięta inteligencja emocjonalna odpowiada za wycofywaniu się i niepodejmowaniu jakichkolwiek decyzji, zaniżonym poczuciem wartości i strach przed ryzykiem i porażką. Wyższa inteligencja emocjonalna, to znacznie lepsze zrozumienie samego siebie, zdolność do pozbycia się złego humoru i lepszego postrzegania otaczającego nasz świata i ludzi.

Sylwetki grupy radosnych kobiet

Jak wyćwiczyć inteligencję emocjonalną?

W dużej mierze wszystko zależy od nas i od tego, jak postrzegamy świat i innych. Im wyższa inteligencja emocjonalna, tym lepsze umiejętności w funkcjonowaniu w społeczeństwie i relacjach międzyludzkich. Chodzi przede wszystkim o zmianę swojego nastawienia z negatywnego na pozytywne – nie jest to łatwe, ale małymi krokami można to osiągnąć. Należy sobie uświadomić w jakim stanie aktualnie się znajdujemy, następnie zależnie od sytuacji wyobrazić sobie, że jest już po wszystkim i będzie dobrze. Dodatkowo można ćwiczyć tworzenie pozytywnego obrazu swojej własnej osoby i zastąpić wypowiedzi negatywne na pozytywne. Można również prowadzić dziennik uczuć, w którym będziemy zapisywali swoje stany emocjonalne i określali ich nasilenie oraz przyczyny.

Trzeba umieć postawić się w sytuacji drugiego człowieka, ustalić wspólny cel rozmów, wysłuchać innych punktów widzenia. Złość często zagłusza zdrowy rozsądek i rodzi tylko gniew w innych. Zamiast dawać ponieść się emocjom, gdy jesteś zły czy smutny, poskrom je i odwróć, musisz mieć nad nimi całkowitą kontrolę. Bardzo istotne jest poznanie siebie i swoich uczuć, umiejętność odniesienia ich do konkretnych zdarzeń w życiu, świadomość tego skąd się biorą jest bezcenną wiedzą do lepszego zrozumienia i nauki kontroli.

Po co jest inteligencja emocjonalna?

Warto rozwijać inteligencję emocjonalną, ponieważ bardzo pomaga ona w życiu. Nie tkwij w miejscu, tylko postaraj się coś zmienić, szczególnie zaczynając od siebie, a wszystko inne przyjdzie z czasem.

3 KOMENTARZE

  1. Ja myślę, że wiele zależy tu od pokładów empatii jakie ma się w sobie. Bez niej nie da się wniknąć w pewne sytuacje i wczuć w drugą osobę, a to przecież podstawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here