Strona główna Społeczeństwo

Jak pokonać złość?

245
1
Radosna kobieta przy zachodzie słońca

Złość, gniew, furia to emocje, których doświadcza każdy z nas, nie wszyscy jednak reagują tak samo i nie każdy potrafi sobie radzić z tak gwałtownymi uczuciami. Gniew nie jest niczym złym, to naturalna reakcja człowieka na niekorzystne sytuacje i działa mobilizująco do działania, jednak niekontrolowany może przerodzić się agresję i przemoc. Jak radzić sobie ze złością tak, by mieć nad nią kontrolę?

Dlaczego ludzie reagują agresywnie?

Pod wpływem złości często zdarza się nam robić absurdalne rzeczy, a chcąc ją wyładować, kierujemy się w stronę drugiego człowieka, zwierzęcia bądź jakiejś rzeczy, która akurat jest pod ręką. Może to być wywrzaskiwanie swoich frustracji, jak również użycie siły fizycznej, z czego ta druga opcja jest całkowicie nieakceptowalna społecznie. Gniew może pojawić się na skutek negatywnych myśli i uczuć, smutku, lęku oraz depresji. Jednak jak wszystko inne, również i w tym zakresie można się wyćwiczyć i nauczyć panowania nad destrukcyjną złością. Sposobów na to jest kilka i warto spróbować je wykorzystać.

Jak poprzez relaks pozbyć się złości?

Najlepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto spróbować walczyć ze złością przez odpowiednie zrelaksowanie się i wypoczynek. Gdy jesteśmy spięci, wszystko zaczyna nas drażnić, a od rozdrażnienia do wybuchu gniewu i złości jest naprawdę niedaleko. Warto zadbać o swoje samopoczucie, pójść na spacer, posłuchać muzyki czy zacząć uprawiać sport, robić coś, co sprawi, że będziemy odprężeni i rozluźnieni. Można również poćwiczyć oddechy, pomedytować, dzięki czemu również będziemy w stanie osiągnąć stan relaksu. Decydując się na ruch czy trening możemy również skutecznie odreagować emocje, jednocześnie nikogo nie raniąc.

Zaciśnięta pięść przebijająca się przez szkło

Sposoby na pozbycie się gniewu

Bardzo ważna jest skuteczna komunikacja z innymi ludźmi. Zamiast zacząć na kogoś wrzeszczeć i go wyzywać, warto spróbować przekazać konkretne informacje i swoje niezadowolenie oraz uczucia w sposób spokojny. Przepychanki słowne niczego nie rozwiążą, a już z pewnością nie sprawią, że będziemy czuli się lepiej i szybko się uspokoimy. Zanim na kogoś nawrzeszczymy należy przemyśleć, co nas zdenerwowało i uzmysłowić sobie, czy nasza reakcja nie będzie przesadzona w stosunku do sytuacji. Nie wyładowuj się na innych tylko dlatego, że jesteś zły z jakiegoś powodu, to ich rani, ale rani także ciebie i to ty najmocniej odczuwasz skutki swojej złości. Mów spokojnie, a wyładować możesz się potem, np. na ćwiczeniach, albo treningu.

Rozmowa receptą na pokonanie złości i stresu

Nie chcesz nikogo zranić, ale jesteś wściekły na cały świat i nie wiesz, co z tym zrobić. Porozmawiaj z kimś, dobrym pomysłem będzie spotkanie z psychologiem, który będzie mógł cię wysłuchać i coś doradzić, ale nie jest to konieczne, ponieważ dobrze jest również znaleźć sobie jakąś bliską osobę, której będzie można się zwierzyć z problemów i naszych emocji. Powinno to pomóc w rozładowaniu napięcia, a przy okazji nawiążemy silniejsze relacje z bliskimi. Czasem ciężko jest opanować złość, gdy słuchamy kogoś, kto naszym zdaniem gada głupoty i nas irytuje, wtedy należy skupić się na czymś innym, czymś, co pozwoli nam się uspokoić, krzyki wcale nie pomogą w opanowaniu sytuacji, a już z pewnością nie sprawią, że denerwująca nas osoba zmieni zdanie lub nastawienie.

Przede wszystkim pamiętaj, że wszelkie spory i trudne sytuacje są do rozwiązania, tylko trzeba zachować zimną krew, zacząć myśleć pozytywnie i nie pozwolić, by złość miała nad nami władzę, ponieważ w znacznym stopniu może ona utrudniać nasze działania, zamiast pomóc nam w rozwiązaniu problemu.

1 KOMENTARZ

  1. Każdy się złości, bardziej czy mniej, trzeba z tym walczyć i znaleźć sposoby na to, by się kontrolować, to nie jest łatwe i powiem szczerze, że sama jeszcze nie opanowałam odpowiedniej na to metody 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here