Strona główna Kultura

Dlaczego warto czytać – 5 powodów potwierdzających wyższość książki

321
2
Mężczyzna czytający książkę

Każdy potwierdzi, że korzyści płynących z czytania książek jest wiele. Przyznają to zarówno nauczyciele, jak i zwykli-niezwykli zjadacze literatury oraz sami autorzy. Coroczne statystyki pokazują jednak, że duża część społeczeństwa w ogóle nie czyta książek, a nieliczni przyznają się, że czytało jedną, dwie książki z ciągu roku. Warto jednak czytać i znaleźć czas na lekturę, powodów do tego jest co najmniej kilka.

1. Czytanie poszerza zasób słownictwa

Istnieje taki żart: „Nie wiem co mam powiedzieć – Za mało czytasz to i słownictwo masz ubogie”. Coś w tym jest. Na co dzień w procesie komunikacji używamy często grupy tych samych wyrazów, natomiast czytanie znacznie ten słownik poszerza. Sprawia, że nie tylko poznajemy nowe słownictwo, ale również o wiele łatwiej jest nam zrozumieć znacznie skomplikowane wyrażenia. Czytanie pomaga również w szlifowaniu stylistyki, nie tylko w formie pisemnej ale i mówionej. Innymi słowy znacząco poprawia nasze kompetencje językowe oraz utrwala prawidłowe zasady pisowni.

2. Czytanie poprawia pamięć i wyobraźnię

Dzięki czytaniu pobudza się wyobraźnie. Słowa wyryte na papierze zaczynają nabierać kształtów w naszej głowie. Wspomaga rozwój umysłowy, na tej samej zasadzie, co ćwiczenia fizyczne. Zdobywając nowe informacje, wytwarzają się nowe synapsy w mózgu. Książki zmuszają nas do myślenia, a co za tym idzie wspomaga rozwój myślenia analitycznego, co pozwala nam na podstawie szczątkowych informacji wyciągać wnioski i myśleć do przodu.

Czytelnia biblioteczna

3. Czytanie ma działanie relaksujące

Gdy ma się skołatane nerwy, gdy codzienne życie daje nam w kość, książka jest doskonałym rozwiązaniem na chwile odpoczynku. Zatapiając się w lekturę, wchodzimy do zupełnie innego świata, zapominamy o własnych problemach, zmartwieniach i skupiamy się na wydarzeniach, które ujawniają się na kolejnych stronach. Czytanie pomaga w zrelaksowaniu się, odpręża i pozwala łatwiej zasnąć, tym samym obniżając także poziom hormonów stresu.

4. Czytanie zwiększa kreatywność

Książek na rynku jest bardzo wiele, a co za tym idzie, są one ogromnym zasobem naprawdę wielu różnorodnych, czasem niezwykle zaskakujących pomysłów. Poznając życie książkowych bohaterów, można podpatrywać rozwiązania, jakie oni stosują i dostosować je do własnego życia, albo podpowiedzą nam jakiś oryginalny i ciekawy pomysł, który jest warty realizacji. Dodatkowo pomagają w kształtowaniu charakteru, dzięki różnorodności bohaterów i sytuacji, w których się znajdują. Z takich historii można wynieść bardzo wiele pozytywnych wartości, które mogą być bardzo przydatne w naszym realnym życiu.

Książka z kartkami w kształcie serca

5. Czytanie poszerza wiedzę

Im więcej czytamy, tym więcej nowych rzeczy się dowiadujemy. Można z książek wynieść wiele cennych informacji, którymi nie ma się styczności na co dzień. Mogę one być zaczątkiem do rozwinięcia jakiegoś hobby, albo pobudzić do dalszego, szerszego rozwinięcia tematu. Czytając dowiadujemy się bardzo wiele, na różne tematy, z bardzo różnych dziedzin – czytanie to ciągła, nieustająca nauka, niezależnie od tego, jakiego gatunku jest nasza lektura. To poznawanie nowych technologii, rozwiązań, kultury i obyczajów innych ludów, pozwala również budować nasze własne wyobrażenie odnośnie danej sytuacji i zmusza do myślenia.

2 KOMENTARZE

  1. Ja się nigdy nie wyzbędę książek. Ale czasy mamy, jakie mamy i często brakuje i czasu i sił, żeby jeszcze poświęcić im książce.

  2. Uwielbiam czytać i potwierdzam, że wszystko co zostało napisane w artykule to prawda! Czytanie naprawdę rozwija kreatywność, poszerza wiedzę i w ogóle książki to najlepszy wynalazek człowieka. Przynajmniej ja tak uważam i mam nadzieję, że wielu z was się ze mną zgodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here