Strona główna Kultura

Najbardziej wzruszające książki – co działa na nasze emocje

913
4
Lilia włożona do książki

Co nas wzrusza? Co sprawia, że zaczynamy podchodzić do lektury w sposób emocjonalny? Jakie tytuły można zaliczyć do tych najbardziej wzruszających?

Jakie książki można zaliczyć do wyciskaczy łez?

Nie tylko filmy są w stanie nas wzruszyć, dobra książka potrafi wzruszyć nawet bardziej, ponieważ jedną z podstawowych cech książek jest pobudzanie wyobraźni. Silniej więc oddziałują na nasze emocje, niż obraz widziany na ekranie, który podaje nam już gotowy rezultat. W przypadku książek, wszystko musimy sobie wyobrazić, do tego mamy znacznie lepszą możliwość poznania bohatera, jego uczuć i emocji, co także wpływa bezpośrednio na nasz odbiór. Najprawdopodobniej każdemu z nas przydarzyło się zapłakać nad losem jakiegoś bohatera, gdy czytaliśmy o nieszczęściach, które go spotykały w życiu.

Literatura, która działa na emocje

Nasze własne życie często nie bywa zbyt kolorowe. Na głowie mamy całą masę problemów dnia codziennego, kłopoty w pracy, w rodzinie, ktoś źle nas potraktuje, czy potrąci na ulicy i zwymyśla. Ogólnie, zdarzają się kiepskie momenty, co jednak nie zmienia faktu, że wiele osób lubi czytać literaturę, która w głównej mierze oddziałuje na emocje, wzbudzając żal, smutek i sprawia, że zaczynamy litować się nad bohaterami powieści. Śledzimy ich losy, ciężką życiową walkę o przetrwanie, zdrowie, nieszczęśliwe perypetie miłosne, jednym słowem ludzkie dramaty, które są tak podobne do naszego życia, jednocześnie tak bardzo odległe. Wielu pisarzy sięga właśnie po ten rodzaj literackiej formy, a na rynku można znaleźć wiele książek, które w jakiś sposób mogą wycisnąć nam łzy z oczu.

Wzruszenie a rodzaj książki

Ciężko jest wymienić konkretne tytuły czy autorów powieści, ponieważ ciężko jest także stwierdzić, co kogo wzrusza i sprawia, że chce nam się płakać nad losem bohatera. Autorzy też miewają różne intencje, niektórzy nawet nie myślą o tym, by ich książki miały wzruszać, inni natomiast są właśnie na to nastawieni. Każdy ma swoje własne zestawienie książek, które miały wpływ na naszą emocjonalną naturę, poruszając w nas najbardziej wrażliwe struny. Można się wzruszyć zarówno przy starych, klasycznych tworach, jak i współczesnych powieściach obyczajowych.

Kobieta czytająca książkę

Tytuły książek zaliczanych do wzruszających

Jak zostało wspomniane, ciężko jest wymienić konkretną listę nazwisk i autorów, warto jednak wspomnieć o kilku z nich, które w całą pewnością mogą doprowadzić do płaczu nawet najtwardszą osobę. Można na przykład wymienić autorkę Jodi Picoult, która specjalizuje się w pisaniu właśnie takich wzruszających powieści, jej książki Krucha jak lód czy Bez mojej zgody opowiadają o problemach rodzin i chorób jakie się w nich pojawiają. Często wymienia się również Gwiazd naszych wina Johna Green’a – wzruszająca opowieść o miłości. Ostatnio popularna jest również powieść Złodziejka książek Marcusa Zusaka opowiadająca o życiu młodej dziewczyny w nazistowskich Niemczech. Nie można również zapomnieć o książkach bardziej klasycznych, z którymi najczęściej mamy do czynienia jeszcze w szkole. Można tu wymienić chociażby Oskar i pani Róża Schmitt’a o chorym i umierającym na raka chłopcu, jego rozterkach i strachu. Warto również wspomnieć o reportażu Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem, który w brutalny i szczery sposób pokazuje życie ludzi w czasie II Wojny Światowej i bolesnych, trudnych decyzjach, które trzeba było podjąć.

Każdy z pewnością jest w stanie wymienić chociażby kilka pozycji, które w jakiś sposób działały na nas wzruszająco, pobudzały nasze emocje i sprawiły, że podchodziliśmy do książki w dość szczególny sposób. Tytułów takich wzruszających książek można znaleźć wiele i pewnie jeszcze niejedna pojawi się na rynku, gdyż pomimo pędzącego świata, zapotrzebowanie na takie historie nadal jest i z pewnością nadal będzie.

4 KOMENTARZE

  1. Ja nie mogę czytać takich książek, bo za bardzo się wzruszam 🙁 Nie raz zdarzyło mi się poryczeć nad lekturą i raczej staram się tego unikać.

  2. Ja wolę zdecydowanie kryminały bo w przypadku takich wyciskaczy łez to książka jet cała mokra od łez. Ja bardzo łatwo się wzruszam i potem mnie to trzyma

  3. Nie przepadam za klasycznymi wyciskaczami łez, wolę książki z głębokim przesłaniem niekoniecznie wzruszające. Na każdego oczywiście działa coś innego, dlatego zwykle wybieram książki obyczajowe i psychologiczne, typowe działające na emocje lektury nie są dla mnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here