Strona główna Sport

Czy nordic walking pozwala schudnąć?

226
2
Kobieta uprawiająca nordic walking

Często widzi się na ulicy ludzi z kijkami, zarówno tych młodszych, jak i osoby starsze. Ostatnio stało się to niesamowicie modne zjawisko. Wiele osób patrzy na to z politowaniem, uważając ten rodzaj aktywności za dziwactwo i nie uznają tego za sport. Jaka jednak jest prawda i czy można się odchudzić dzięki nordic walking?

Czym jest nordic walking?

Od tego chyba należy zacząć – czym właściwie jest nordic walking? Pojawił się już dość dawno, ponieważ w latach 20 XX wieku, jako trening siłowy dla biegaczy narciarskich, był więc on skierowany przede wszystkim do sportowców. Z czasem jednak upowszechnił się także wśród ludzi nieuprawiających sportu i obecnie zaliczany jest do fitnessu. Dzięki tym z pozoru łatwym ćwiczeniom można utrzymać ciało z dobrej kondycji. Przynosi wiele pozytywnych skutków, w tym wzmacnia mięśnie i usprawnia pracę serca. A także pomaga w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów.

Dobrze wykonywane ćwiczenie usprawnią ciało

Udowodnione jest, że używając kijków do nordic walking, w trakcie poruszania używamy większości swoich mięśni, zmuszając je do pracy. Samo chodzenie z kijkami w ręce na niewiele się zda, jeżeli będzie się to robić źle. Istnieje specjalna technika, które ma to zapewnić. Należy trzymać kijki ukośnie do tyłu, energicznie odpychać się i w momencie odepchnięcia puszczać kijek. Dobrze ćwicząc angażujemy duże partie mięśniowe, jak mięśnie brzucha, barków, klatki piersiowej, ud, podudzi i pośladków. To znacznie więcej, niż w przypadku biegu czy jazdy rowerem. Ważne jest również, by kijki były odpowiednio dostosowane do wzrostu. Warto więc na samym początku zasięgnąć informacji u instruktora, który pomoże zarówno w doborze kijków, jak i pokaże jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Dobra technika to klucz do osiągnięcia pożądanych efektów.

Grupa ludzi uprawiająca nordic walking

Czy nordic walking pomaga schudnąć?

Zdecydowanie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą się odchudzić i nie ogranicza się tylko do ludzi starszych. Dzięki nordic walking spala się znacznie więcej kalorii, niż w przypadku zwykłego spaceru, zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej i w połączeniu z odpowiednim odżywaniem skutecznie pomaga w zrzucaniu kilogramów. Dodatkowo pozwala także ładnie wyrzeźbić ciało. Należy również nadmienić, że taki trening działa jak masaż na jelita i wzmacnia mięśnie brzucha, dzięki czemu usprawnia system trawienny, co dodatkowo sprzyja odchudzaniu organizmu.

Jakie pozytywne efekty daje nordic walking?

Nordic walking to nie tylko sposób na odchudzanie, ale także dobry trening na usprawnienie ciała, dlatego często jest zalecany w ramach rehabilitacji ortopedycznej, neurologicznej i kardiologicznej. Uruchamia wiele partii mięśniowych, pozwala na dotlenienie organizmu i poprawia zdolność do myślenia. Pomaga w zmniejszeniu nacisku na piszczele, kolana, biodra i plecy. Zalecany jest również osobom z cukrzycą oraz kobietom z ciąży. Szczególnie zaś poleca się to ludziom starszym, głównie przez wzgląd na niemożność wykonywania większego wysiłku fizycznego, ale nie tylko. Jest to zdecydowanie dobry trening dla każdego niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

2 KOMENTARZE

  1. Pozwala, pozwala, trzeba to tylko robić dobrze, a sądzę, że 99% osób, które chodzą z kijkami robi to kompletnie niepoprawnie, a w ten sposób niczego nie zyskują poza samym faktem, że wyszło się z domu i przespacerowało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here