Strona główna Zdrowie i Uroda

Co daje fizjoterapia?

136
1
Lekarz z teczką i stetoskopem

Fizjoterapia należy do jednej z metod leczenia i związana jest reakcją ludzkiego organizmu na bodźce zewnętrzne. Podstawowym celem wykonywania fizjoterapii jest wstrzymanie postępów choroby bądź powrót do poprzedniej sprawności po przebytej kontuzji i innych dolegliwościach fizycznych. Fizjoterapia często jest zalecana przez lekarzy, co jednak nam tak naprawdę daje?

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia zalicza się rehabilitacji medycznej i jak zostało wspomniane, ma na celu poprawę i powrót do zdrowia fizycznego, a także powstrzymanie nawracających dolegliwości, gównie bólowych. Nie można jednak mówić o fizjoterapii jako o jednej konkretnej czynności, ponieważ samo to pojęcie mieści w sobie kilka działów, a każdy z nich odpowiada za nieco inne działania w celu usprawnienia. Fizjoterapię dzielimy więc na terapię manualną, czyli oddziaływanie bodźców kinetycznych i mechanicznych, kinezyterapię, czyli ruch fizyczny, balansoterapię – działanie naturalnych czynników, masaż leczniczy, klimatoterapia oraz hydroterapia. Każdy z nich odpowiada za dostarczanie nieco innych bodźców dla naszego ciała i odpowiednio dobrane mają pozytywny wpływ na regenerację organizmu.

Masaż wykonywany przez masażystę

Dla kogo jest fizjoterapia?

Fizjoterapia nie ma żadnych ograniczeń i jest podstawą w rehabilitacji, bez niej dojście do fizycznego zdrowia byłoby niezwykle trudne, może nawet niemożliwe. Wiąże się przede wszystkim z wiedzą o anatomii i działaniu ludzkiego ciała, a to jest ważne w każdym wieku. Dzieci, młodzież i osoby dorosłe z wadami postawy, po kontuzjach i wypadkach, które w jakiś sposób naruszyły sprawność fizyczną, a także ludzie starsi, którzy z racji wieku utrafili właściwą dla siebie ruchomość kończyć i doświadczają wielu dolegliwości bólowych. Zadaniem fizjoterapeuty jest rozpoznanie dolegliwości pacjenta, by w ten sposób móc wyznaczyć mu konkretne ćwiczenia i zabiegi, które będą dla niego korzystne. Służy nie tylko leczeniu dolegliwości, ale także może być stosowana jako terapia zapobiegawcza, głównie wśród sportowców wyczynowych.

Co daje fizjoterapia?

Przede wszystkim fizjoterapia pomaga w powrocie do zdrowia osobom chorym, będącym po urazach bądź kontuzjach. Ma na celu polepszenie sprawności fizycznej poprzez poprawę zakresu ruchu, zwalczanie dolegliwości bólowych, stanów zapalnych oraz poprawę czynności poszczególnych narządów ruchu. Wspomagają gojenie ran i udarów, przyspieszając powrót do poprzedniej sprawności. Głównie są to dobrze dobrane ćwiczenia, więc mając problemy, na przykład z kolanem, należy udać się do fizjoterapeuty, a ten po dokładnym badaniu oraz przeprowadzonym wywiadzie będzie w stanie określić, co nam dolega i co możemy poradzić, by ból minął. Odpowiednie ćwiczenia, właściwie dobrane oraz prawidłowo wykonywane zdecydowanie pozwolą na znacznie szybszy powrót do zdrowia i sprawności. Powoli to również na lepsze poznanie swojego ciała, jego możliwości, pokaże mocne i słabe punkty, które pozwoli zneutralizować.

1 KOMENTARZ

  1. Fizjoterapia daje naprawdę wiele, sama z niej nie raz i nie dwa korzystałam. Pomaga się zrelaksować, a także odbudować nieco siły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here