Strona główna Społeczeństwo

Jak wzmocnić stawy?

160
2
Człowiek ćwiczący na świeżym powietrzu

Zdrowe i mocne stawy to podstawa, jeżeli chodzi o naszą zdolność bezproblemowego poruszania się. Łatwo je nadwyrężyć czy uszkodzić, a wówczas stają się one dla nas problemem i są niezwykle uciążliwą przypadłością, skutecznie utrudniającą nam życie. Co zrobić, żeby wzmocnić stawy, zminimalizować ryzyko zwyrodnień i uchronić się przed bólem? Oto kilka porad z tym związanych.

Jaką dietę dla zdrowia stawów zastosować?

Jedną z podstaw dla zdrowych stawów jest nasza dieta. To co jemy, ma duży wpływ na nasze ciało, a odpowiednia ilość witamin i minerałów ma znaczenie również dla stawów. Dobrze zbilansowana dieta może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Nasze posiłki powinny być bogate w jak największą ilość wapnia i białka, które są podstawą budowy kości i chrząstek stawowych. Dobrze jest każdego dnia spożywać nabiał, jak na przykład twaróg, kefir czy jogurt.

Zaleca się również jedzenie pełnoziarnistego pieczywa, makaronu razowego, brązowego ryżu, warzyw strączkowych oraz otrębów, które zwiększają produkcje mazi w kaletkach stawowych. Warto również uzupełniać dietę o przeciwutleniacze, które mogą zapobiegać zwyrodnieniom stawów, powinno się więc zażywać produkty z witaminą C, która występuje między innymi w chrzanie, brukselce, czarnych porzeczkach czy owocach cytrusowych. Ważna jest również odpowiednia ilość cynku i żelaza w organizmie, a więc produkty zbożowe i mięsne. Dobrze jest także pamiętać kwasach omega-3, które odpowiadają za łagodzenie stanów zapalnych, jak również witaminie D, której zbyt mała ilość może odpowiadać za zapalenie stawów.

Jogurt i truskawki w misce

Ćwiczenia dla mocnych stawów

Oprócz odpowiedniej diety bardzo ważny jest również wysiłek fizyczny. Brak ruchu i siedzący tryb życia może odpowiadać w dużej mierze za stan naszych stawów. Trzeba więc zadbać o odpowiednią dawkę ćwiczeń, które będą w stanie je wzmocnić i zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i zwyrodnieniowych. Ćwiczenia można wykonywać zarówno samemu, jak i pod okiem trenera. Nie są one specjalnie wymagające, a z pewnością wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie, ponieważ wzmacniając ciało, wzmacnia się również mięśnie znajdujące się wokół stawów, które dzięki temu stają się stabilniejsze.

Jest wiele rodzajów ćwiczeń, można przykładowo robić tak zwane wykroki albo przysiady, które wzmocnią stawy skokowe, można również podciągać kolana do klatki piersiowej oraz podnosić ręce nad głowę, co zmniejszy ich sztywność. Warto również chodzić na basen i zacząć pływać oraz jeździć na rowerze. Są to ćwiczenia niezbyt obciążające, ale zdecydowanie wzmacniają mięśnie i stawy. Można też pomyśleć o stretchingu (rozciąganiu), czyli ćwiczeniach zwiększających giętkość ciała. Przy okazji zalecana jest konsultacje z lekarzem, który może polecić odpowiedni program ćwiczeń, dostosowany do naszych możliwości.

Należy dbać o swoje stawy i trzeba o tym ciągle pamiętać. Ważne jest również to, by nie przesadzać w ćwiczeniach, które choć z założenia mają pomagać, mogą również zaszkodzić, jeżeli będą nieprawidłowo wykonywane i ze zbyt dużą intensywnością. Lepiej robić mniej powtórzeń i wolniej, niż potem biegać po lekarzach z powodu kontuzji.

2 KOMENTARZE

  1. W zeszłym roku miałam duży problem ze stawami kolanowymi, po snowboardzie. Musiałam wtedy brać glukozaminę. Ale do tego chodziłam też na specjalne ćwiczenia i trochę pomogło. Tylko u mnie było to bardziej mechaniczne, gorzej jak ktoś ma po prostu małego tej mazi stawowej, czy jak to się nazywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here