Strona główna Sport

Wyposażenie siłowni, czyli co powinna posiadać dobra siłownia?

334
2
Ciężary na półce w siłowni

Otwarcie własnej siłowni coraz częściej staje się pomysłem na dochodowy biznes. Ludzie chętnie ćwiczą, dbają o kondycję, dążą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. To wszystko sprawia, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na miejsca do ćwiczeń. Najważniejsze jednak jest profesjonalne wyposażenie siłowni, do której ludzie będą chcieli chętnie wracać. Co zatem powinna posiadać dobra siłownia?

Gdzie szukać wyposażenia do siłowni?

Wyposażenia do siłowni należy szukać przede wszystkim w sprawdzonych punktach. Na pewno nie warto kierować się niską ceną, ponieważ wybrane sprzęty mają służyć przez lata, więc powinny charakteryzować się wytrzymałością, ale i wysoką jakością wykonania. Profesjonalne wyposażenie siłowni znaleźć można w Internecie, przykładem jest www.bauerfitness.com, gdzie dostępny jest sprzęt siłowy, cardio, wolne ciężary, a także różnego rodzaju akcesoria, m.in. do fitnessu. Wybierane urządzenia muszą być bezpieczne dla zdrowia i powinny posiadać gwarancję. Warto też zapoznać się z usługami dodatkowymi, np. z serwisowaniem, które powinno być wykonywane ok. 2 razy w ciągu roku.

Strefa cardio – jakie sprzęty?

Strefa cardio jest obowiązkowa w każdej siłowni. To tutaj rozpoczyna swoją przygodę z wysiłkiem większość osób, szczególnie upodobały ją sobie kobiety. W strefie cardio obowiązkowym urządzeniem jest bieżnia. Będzie to sprzęt często użytkowany, dlatego lepiej nie kierować się ceną i wybrać coś z górnej półki. Jedna może nie wystarczyć, chociaż to zależy od tego jak dużą powierzchnią siłowni się dysponuje. W strefie cardio niezbędne będą także takie urządzenia jak orbitreki i rowery stacjonarne z różnymi dodatkowymi funkcjami. Przydatne będą także steppery oraz ergonometry, znane jako popularne wioślarze.

Urządzenia do strefy maszyn

Strefa maszyn również stanowi sporą część przestrzeni w siłowni. Korzystają z niej głównie osoby, które chcą wyrobić masę mięśniową. Wśród takich urządzeń niezbędne są maszyny, na których można ćwiczyć łydki, uda i pośladki. Są to głównie suwnice, prostownie, syzyfki i różnego rodzaju prasy. Niezbędne są również urządzenia do podciągania, takie jak drążki, poręcze czy gumy. W wielu siłowniach spotkać można także maszyny do wyciskania, czyli ławeczki czy atlasy. Można też zaopatrzyć siłownię w urządzenia na barki, czyli wyciągi.

Wyposażenie strefy wolnych ciężarów

W każdej większej siłowni znajduje się także strefa wolnych ciężarów, która przeznaczona jest dla osób, które mają doświadczenie w ćwiczeniach siłowych. Warto dobrze są wyposażyć i to w sprzęty najwyższej jakości, ponieważ chętnych na takie urządzenia z pewnością nie zabraknie. Wśród nich powinny się znaleźć sztangi z różnymi obciążeniami, ławeczki, hantle, tzw. modlitewniki. Istotne jest także zadbanie o specjalne podłoże tej strefy, by nie doszło do upadków podczas ćwiczeń. Podłoga powinna być pokryta amortyzującą powłoką, która zapewni większe bezpieczeństwo osobom wykonującym ćwiczenia siłowe.

2 KOMENTARZE

  1. Na siłownię chodzę od czasu do czasu, ale z pewnością jeżeli chodzi o sprzęt to jako klient patrzę na to dość uważne, czyli ile tego jest, w jakim stanie… jeżeli siłownia ma się utrzymać i zyskiwać klientów to jednak musi sobą coś reprezentować, a sprzęt na siłowni to podstawa.

  2. Z perspektywy 18 lat w branży mogę powiedzieć, że maszyny cardio to dzisiaj 100% „must have”, ale moje początki w branży, pamiętam dobrze, to wiele odwiedzonych siłowni bez tej strefy, odważę się stwierdzić, że to były początki tych stref i pierwsze pojedyncze bieżnie, orbitreki i rowerki z elektroniką, które bardzo szybko ewoluowały, a dziś to podstawa. Maszyny stosowe były bardzo mocną częścią siłowni wręcz podstawą, która z biegiem ustępowała miejsca wspomnianej strefie cardio, salą fitness, strefą funkcjonalnym – dziś jest to ok. 25% powierzchni klubu. Wolne ciężary chce mi się rzec „były, są i będą” z tendencją zwyżkową dzięki zajęciom crossfit, funkcjonalnym, sekcjom podnoszenia ciężarów, trójboistom, a także nieograniczonymi możliwościami treningowymi. Dziś rozpiętość wolnych ciężarów jest ogromna z możliwością wyboru materiału oraz kolorystyki, które upiększają siłownie na całym świecie. Klatki i Rigi to nowy trend ostatnich lat, który przybiera na popularności, ale wbrew samej nazwie to nie tylko konstrukcja stalowa, ale zaprojektowane strefy doposażone akcesoriami. Oczywiście istnieją inne koncepcje wyposażenia klubów, dzięki temu branża fitness jest różnorodna i każdy znajdzie coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here