Strona główna Sport

Jak oddychać podczas biegania? 5 pułapek oddechowych

279
1
Człowiek biegnie na tle zachodu słońca

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że bieganie sprzyja zdrowiu. Jednak niewłaściwe oddychanie podczas biegania może całkowicie zmienić jakość Twojego wysiłku. Oddychając jak zawodowy biegacz będziesz mieć pewność, że korzyści płynące z uprawianego przez Ciebie joggingu zostaną w pełni wykorzystane. Istnieją jednak pewne pułapki, na które musisz uważać.

Pułapka 1: Oddychaj tylko nosem

Oddychanie wyłącznie nosem to błąd, ponieważ dobrze jest oddychać i nosem i ustami. Przeważnie nawyk oddychania wyłącznie ustami jest tępiony u dzieci, ale należy wziąć pod uwagę, że dorośli mają lepsza odporność, więc drobnoustroje, które przedostają się, gdy oddychasz przez usta nie mają szansy wyrządzić szkody. Oddychanie przez usta pozwala na gromadzenie większej ilości tlenu w płucach, co jest niezbędne do prawidłowego procesu oddechowego.

Osoba z plecakiem biegnie szosą

Pułapka 2: Oddychaj „po swojemu”

Oddychanie „po swojemu” podczas biegania nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ najlepszy sposób oddychania to oddychanie przeponowe. Oddychając przeponą jesteś w stanie nabrać więcej powietrza do płuc czyli tlenu, który zasila mięśnie. Przeponowe oddychanie zmniejsza możliwość wystąpienia kolki. Dobrze jeśli będziesz oddychać na dwa kroki czyli dwa kroki na wdech i dwa na wydech. Przy szybkim biegu lepiej sprawdzi się system oddychania 3-2 czyli trzy kroki na wdech i dwa na wydech.

Pułapka 3: Wdychaj powietrze tylko przez klatkę piersiową

Wdychanie powietrza tylko i wyłącznie przez klatkę piersiową jest błędem. Twoje wdechy podczas biegania powinny być maksymalnie głębokie. Im głębsze wdechy tym Twój wysiłek będzie bardziej wydajny. Wdechy powinny być do „głębi brzucha” a nie tylko do klatki piersiowej.

Pułapka 4: Utrzymuj stałe tempo od początku biegu

Stałe tempo biegania ma swoje dobre i złe strony. Jeśli od początku narzucisz sobie tempo zbyt intensywne, możesz się spodziewać tego, że przerwiesz bieg. Istnieje też ryzyko, że będziesz odczuwać niepokojące kłucie w klatce piersiowej. Jeśli utrzyma się ono przez dłuższy czas, swój sposób biegania musisz omówić z lekarzem.

Nogi w żółtych trampkach

Pułapka 5: Od razu zacznij biegać

„Nie od razu Kraków zbudowano”- to powiedzenie możesz odnieść nie tylko do biegania. Zanim zaczniesz biegać, koniecznie zrób rozgrzewkę. Rozgrzewka pozwoli Ci przyzwyczaić do biegu mięśnie odpowiedzialne za oddychanie. Najlepiej wykonaj w tym celu króciutki trucht (pamiętaj w tym czasie o oddychaniu metodą kroków). Nie pochylaj się także do przodu podczas biegania- wywierasz wtedy niepotrzebny nacisk na przeponę.

Tym, co może Ci pomóc, jeśli zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, jest metoda Gallowaya, biegacza olimpijczyka. Metoda ta zakłada robienie krótkich przerw na bieganie, podczas których przechodzi się do marszu. Pozwala to zachować siły nie przerywając biegu. Galloway stosuje tę metodę także podczas zawodów. Mistrz twierdzi, że nie trzeba biegać codziennie– wystarczą treningi 3-4 razy w tygodniu. Podkreśla również jak wielkie znaczenie dla regeneracji organizmu ma odpoczynek, podczas którego (jeśli są to dni wolne od biegania), można uprawiać inne sporty np. takie jak pływanie czy jazda na rowerze.

Już chyba nie masz wątpliwości, co do tego jak prawidłowo oddychać przy bieganiu. Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zapamiętać jest oddychanie nosem, ustami i przeponą przy dostosowanym tempie do Twojego organizmu. Nie zapomnij także o odpoczynku i krótkiej rozgrzewce przed joggingiem.

1 KOMENTARZ

  1. U mnie wygląda to tak: najpierw rozgrzewka, potem bieg z stałym tempie (tylko to tempo jest dość wolne, tak, żebym była w stanie wytrzymać cały trening) i na końcu rozciągania. A jak oddycham? Wciągam powietrze nosem, a wydycham ustami. Czytałam kiedyś, że to najbardziej optymalna metoda. A jak to u Was wygląda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here