Strona główna Zdrowie i Uroda

Sanatorium na kręgosłup, czy warto leczyć kręgosłup w sanatorium?

433
1
Ćwicząca kobieta na pomoście

Problemy z kręgosłupem ma teraz coraz więcej ludzi i to młodych. Winić za to można pracę biurową, spędzanie godzin przed telewizorem lub z telefonem w ręku i brak ruchu. To wszystko sprawia, że pojawiają się bóle pleców, tworzą się zwyrodnienia i inne schorzenia. Czy warto więc leczyć kręgosłup w sanatorium? Na jakie zabiegi na plecy można liczyć w uzdrowiskach?

Ból kręgosłupa – gdzie szukać pomocy?

Kiedy dopada nas ból pleców pierwszą osobą, do której się zgłosimy, powinien być lekarz rodzinny. To on stwierdzi czy faktycznie mamy problemy z kręgosłupem i zleci szereg badań wykluczających inne choroby. Może także od razu skierować nas do ortopedy, który fachowo zdiagnozuje stan naszego zdrowia i zaleci np. rehabilitację lub pobyt w sanatorium.

Sanatorium na kręgosłup – dlaczego warto?

Wiele sanatoriów ma w ofercie specjalne pakiety na zdrowy kręgosłup, tak jest w przypadku MedicalSensus (www.medicalsensus.pl/oferta/oferta-medyczna/pakiety/zdrowy-kregoslup.html), gdzie specjaliści dokładają wszelkich starań, by zabiegi i ćwiczenia były indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjentów. W takich uzdrowiskach można liczyć na wnikliwą diagnostykę, spersonalizowane zajęcia rehabilitacyjne, ćwiczenia profilaktyczne, edukację ruchową oraz instruktaż dotyczący zmiany nawyków i ćwiczeń w domu.

Pakiety na zdrowy kręgosłup

Sanatoria są dobrze przygotowane do leczenia osób z chorobami kręgosłupa. Wiele z nich ma dopasowane do możliwości takich osób ćwiczenia. Przeważnie w pakietach na zdrowy kręgosłup znajduje się indywidualna terapia poprzedzona wcześniej badaniem pacjenta, ocena zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, jego siły mięśniowej i wydolności organizmu. Są także masaże lecznicze oraz specjalne ćwiczenia, a także zabiegi z zakresu hydroterapii, balneoterapii lub fizykoterapii. Niektóre ośrodki proponują także na kręgosłup zajęcia z jogi.

Jakie schorzenia kręgosłupa można leczyć w sanatorium?

W sanatoriach można leczyć wiele schorzeń kręgosłupa. Najważniejsze, by zestawy ćwiczeń były dopasowane do potrzeb i możliwości konkretnego kuracjusza. Najczęściej w sanatoriach pojawiają się osoby, które mają skrzywienia kręgosłupa, zwyrodnienia bioder, schorzenia stawów kolanowych, osteoporozę czy przebyły niedawno jakieś urazy. Jeżeli chodzi o czas trwania takiego pobytu leczniczego w sanatorium, zazwyczaj wynosi on od 7 do 21 dni.

Sanatorium na kręgosłup – prywatnie czy na NFZ?

Kuracjusze mają do wyboru dwie opcje: skorzystać z sanatorium na NFZ lub prywatnie. Zwolenników jednej i drugiej opcji nie brakuje. Osoby chcące skorzystać z uzdrowiska „na fundusz” nie ponoszą większych kosztów pobytu, jednak muszą liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na miejsce podczas turnusu. Natomiast osoby, które do sanatorium jadą „prywatnie”, płacą za pobyt, ale nie muszą tak długo czekać i często otrzymują bardziej urozmaicone pakiety lecznicze i rehabilitacyjne na schorzenia kręgosłupa.

1 KOMENTARZ

  1. Oczywiście, że warto leczyć w sanatorium kręgosłup, sama od lat jeżdżę i się w taki sposób leczę, bez tego stan zdrowia może się bardzo pogorszyć, pozwala to więc na utrzymanie się w dobrej kondycji i o to powinno chodzić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here