Strona główna Kultura

Po czym poznać hipstera?

392
1
Mężczyzna z fajką

Stylizuje się na anarchistę, ubiera się w lumpeksach, jest wrażliwy na otaczający go świat i krzywdę zwierząt. O kim mowa? O hipsterze, który stoi w opozycji do świata i próbuje się bardzo wyróżniać z tłumu. Przyjrzymy się więc bliżej tej postaci.

Jaka jest historia słowa „hipster”?

Hipster jest przedstawicielem współczesnej subkultury, która funkcjonuje zarówno wśród nastolatków jak i ludzi po 20 i 30 roku życia. Wyznacznikiem jest stylu jest to, że stoi w opozycji do kultury masowej, a dodatkowo podkreśla swoją niezależność. W latach 40 XX wieku określenie hipster stosowało się do ludzi, którzy słuchali czarnego jazzu. Wśród amerykańskich jazzmanów rozpowszechniło się słowo „hep”, określające ich jako ludzi wtajemniczonych w jazzową kulturę. W późniejszych latach nowa generacja uznała słowo za przestarzałe i dodała przedrostek „hip”. Spotkanie Murzyna z białym człowiekiem było dla hipstera przekroczeniem własnej kultury, poznaniem nowego sposobu komunikowania się.

Co lubi hipster?

Hipster nigdy nie darowałby sobie gdyby zarzucono mu brak oryginalności czy próbowano go zaszufladkować. Tym co wyróżnia hipstera jest dążenie do bycia innym niż wszyscy. Hipster ubiera się tylko w wyszukane ciuchy, ale stara się, by jego rzeczy wyglądały na pozornie zaniedbane, wyjęte prosto z szafy babci. Osobnik ten słucha na pewno innej muzyki niż Ty słuchasz i podobają mu się inne filmy niż Tobie. Hipster z pewnością nie kupiłby sobie roweru czy mebli, tylko obie rzeczy wykonałby własnoręcznie metodą „zrób to sam”. Zatem śmiało można stwierdzić, że hipster lubi wszystko, czego nie lubisz Ty lub Twoi przyjaciele.

Kobieta na rowerze

Moda dla hipstera

Moda dla hipstera praktycznie nie istnieje – stoi on w opozycji do panujących trendów, może więc właśnie dlatego tak trudno rozpoznać go na ulicy. Hipsterzy na pewno przygarnęli okulary w grubych oprawkach, bluzy z kapturem, koszule w szkocką kratę, berety, kapelusze. Mężczyźni- hipsterzy zapuszczają brody i włosy, by upodobnić do dzieci kwiatów z lat 60-tych. Kobiety-hipsterki natomiast czeszą się w stylu retro lub awangardowym (niektóre golą nawet pół głowy).

Mężczyzna z brodą

Czy możesz zostać hipsterem?

Co prawda hipsterem można zostać do 30 roku życia, ale tak naprawdę można nim być niezależnie od metryki czy płci. Jeśli lubisz wyróżniać się z tłumu, masz niestandardowy gust czy nieobce jest Ci przywiązanie do staroci, jak najbardziej możesz zostać hipsterem. Pamiętaj jednak, że do bycia nim nie powinieneś w żadnym wypadku się przyznawać. Musisz także wiedzieć, że hipstera cechuje pewnego rodzaju odwaga: chodzi on bowiem do klubów, gdzie gra się muzykę, która ma niewielu fanów.

Nie byłoby hipstera bez odpowiednich gadżetów wyróżniających go. Ogromne okulary, sprzęt ze znanym wszystkim nadgryzionym jabłuszkiem, rower wyciągnięty z piwnicy pradziadka to rekwizyty hipstera.

Pamiętaj, że obsesyjna chęć wyróżnienia się i artystyczny styl to jeszcze nie wszystko – to czy jest się prawdziwym hipsterem zaczyna się w głowie. Zatem jeśli stoisz w opozycji do kultury masowej, stawiasz na dziwaczną muzykę i filmy to jesteś na dobrej drodze do tego, by nim zostać.

1 KOMENTARZ

  1. Obecnie to chyba ciężko rozróżnić hipstera od takiego bezdomnego, czy też innego nie wiadomo kogo, choć wydaje mi się, że chyba populacja hipsterów zmalała w stosunku do zeszłego roku czy w ogóle wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here