Organizowanie wycieczek szkolnych zazwyczaj bywa utrapieniem zarówno dla nauczycieli, jak i opiekunów czy dyrekcji szkoły. Choć takie wyprawy bywają zarówno formą rozrywki, jak i nauki, załatwienie wszystkich formalności, wraz ze znalezieniem najlepszego miejsca do wyjazdu jest czasochłonne. Jak załatwić taki wyjazd dla licealistów?
Gdzie na wycieczkę szkolną z licealistami?
Wybór miejsc, gdzie można byłoby pojechać na wycieczkę z grupą licealistów, jest naprawdę szeroki i może obejmować dosłownie każdy kierunek w Polsce i za granicą, oczywiście w granicach możliwości także finansowych. Z pewnością warto zastanowić się nad takimi kwestiami, jak czas trwania wycieczki, data wyjazdu i jego charakter. Niektóre takie wypady będą skupiać się na walorach edukacyjnych, inne mogą mieć charakter czysto rozrywkowy, a inne mieszać ze sobą różne kwestie. Z pewnością większy ciężar organizacji i planowania wyjazdu będzie spoczywał przede wszystkim na nauczycielach, częściowo przy wsparciu rodziców oraz kadry szkoły.
Organizacja wycieczki szkolnej dla licealistów – kontakt z firmami
W przypadku wycieczek szkolnych bardzo ważny jest czas, a konkretnie to, by całą organizacją zająć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Na rynku nie brakuje wielu firm turystycznych, które oferują swoje usługi właśnie pod uczniów, proponując rozbudowane programy dla konkretnej grupy wiekowej. Z pewnością należy więc zorientować się, na jakim wyjeździe nam zależy, jaki ma mieć on charakter, a następnie poszukać firm, które mogą zapewnić nam odpowiednie warunki, włącznie z ustaleniem dogodnej daty, liczby noclegów i tego jak duża grupa osób ma wziąć w tym udział. Dotyczy to zresztą zarówno wyjazdów dłuższych, jak i szybkich wycieczek 1 – 2-dniowych.
Jak będzie wyglądał wyjazd od strony technicznej?
Znaczną część kosztów zazwyczaj ponosi się z powodu transportu. Warto więc albo zdecydować się na duży autokar i wyjazd więcej niż jednej klasy, albo na mniejszy pojazd. Z pewnością dobrze jeżeli będzie szukało się rozwiązań optymalnych pod względem ceny, najczęściej wycieczki większych grup są więc tańsze, ponieważ koszty rozkładają się na więcej osób. Należy też ustalić ilość opiekunów. Im więcej dzieci, także w wieku licealnym, tym większa liczba opiekunów musi być obecna. Oprócz nauczycieli powinno się wziąć pod uwagę także wyspecjalizowanych instruktorów i animatorów, którzy będą odpowiadać między innymi za prowadzenie konkretnych zajęć.
Jak dobrać program wycieczki szkolnej dla licealistów?
Wybór programu wycieczki szkolnej jest niezwykle ważny, ponieważ to on decyduje, czy będzie to atrakcyjna wyprawa dla grupy nastolatków. Z pewnością konieczne będzie ustalenie, czy ma być to wypoczynek, forma aktywna czy może nauka. Wiele takich wypraw jest mieszanych, ale co ważne – wychodzi się z założenia, że dzieciom, zwłaszcza dorastającym należy dawać jak najmniej czasu wolnego, aby ograniczyć ich inwencje twórcze. To dobrze, jeżeli uczniowie, oprócz poszerzenia swojej wiedzy wyniosą z takich wycieczek także miłe wspomnienia. Często są to wycieczki przedmiotowe, np.: przyrodnicze, historyczne, polonistyczne, sportowe, plastyczne czy kulturalne.
Wycieczka szkolna dla licealistów – w Polsce czy za granicą?
Zdecydowana większość wycieczek szkolnych nakierowana jest na zwiedzanie i poznawanie Polski, jednak od kilku lat coraz powszechniejsze stają się też wyprawy za granicę. Zazwyczaj nastawione są one na dłuższe wyjazdy, minimum kilkudniowe, a nierzadko, zamiast organizować je w trakcie roku szkolnego, szkoły decydują się na okres letni. Wybór będzie jednak zależał od nas, naszej organizacji, a także kosztów. Należy pamiętać, że im bardziej zróżnicowana i atrakcyjniejsza wycieczka, tym więcej się za nią zapłaci, a nie każdego uczeń może sobie na to pozwolić. Niezależnie od tego, jaki kierunek się wybierze, warto pomyśleć o tym wcześniej, choćby po to, by mieć szansę na zarezerwowanie tańszych opcji, a także rozłożenie opłat za wyjazd na raty.
Z licealistami nie jest łatwo… Myślę, że najlepiej wziąć ich właśnie na wycieczkę zagraniczną. Wówczas można być pewnym, że będą zainteresowani. Ale mogę się mylić.
Jak się organizuje wycieczki szkolne dla licealistów to trzeba przede wszystkim pamiętać o prawach młodości i dać się dzieciom wyszaleć, a nie zanudzać 🙂