Strona główna Dom i Rodzina

Jak wytępić muszki owocówki? 5 sposobów na muszki w domu

404
2
Muszki owocówki

Muszki owocówki to prawdziwa zmora, która pojawia się przeważnie w kuchniach, dosłownie znikąd. Obsiadają każdą powierzchnie, a zwłaszcza miejsca, w których leży coś słodkiego, np. szklanka z sokiem czy owoce. Są niesamowicie irytującymi stworzeniami, a do tego przenoszą bakterie. Ale jak się ich pozbyć?

Skąd się biorą muszki owocówki i dlaczego jest ich tak dużo?

Te maleńkie owady pojawiają się w naszych domach przeważnie latem i jesienią. Problem ten dotyka głównie osób, które mieszkają w pobliżu sadów owocowych, ale nie tylko. Stworzenia te wabi zapach fermentacji, a więc pozostawiona na noc odkręcona butelka po winie czy soku, nadgryzione jabłko lub psujące się powoli brzoskwinie. Właściwie wszystkie warzywa i owoce, podlegające rozkładowi są dla nich zaproszeniem do osiedlenia się w ich pobliżu. Na dodatek rozmnażają się w strasznym tempie, w ciągu 10 dni przychodzi na świat całkiem nowe pokolenie muszek owocówek. Aby z nimi wygrać, trzeba zatem szybko reagować.

Niech Twój dom lśni czystością!

Skoro, jak już wspominaliśmy, muszki przyciąga zapach fermentacji, to należy zrobić generalne porządki. Przede wszystkim zajmij się kuchnią. Wyrzuć z domu wszystkie nieświeże owoce, obierki, kartoniki po sokach, butelki, puszki po piwach, jednym słowem każdą rzecz, na której owocówka mogłaby złożyć jaja. Jest to bardzo ważne, gdyż jedna dorosła osobniczka potrafi znieść nawet 60 jaj, z których 10 dni później wyklują się kolejne. Umyj blaty, podłogę, fronty mebli, kosz na śmieci (który uprzednio powinnaś opróżnić), koszyki lub inne naczynia, w których trzymasz owoce.

Odkurzacz nie tylko do dywanów

Kolejnym krokiem w sytuacji, gdy niechcianych sublokatorów jest naprawdę dużo, będzie ich utylizacja. Na nic zda się tradycyjna packa na muchy czy gazeta. Zamiast gonić za pojedynczymi sztukami, włącz odkurzacz i wciągaj nim całe chmary. Część na pewno ucieknie i skryje się w najmniej dostępnych miejscach, ale to nic, na pozostałą część znajdzie się inny sposób.

Zlikwiduj muszki owocówki suszarką do włosów!

To nie żart, te małe stworzonka nie lubią ciepłego powietrza. Wystarczy zatem rozejrzeć się po wyczyszczonej i odkurzonej kuchni w poszukiwaniu kryjówek muszek. Gdy już je znajdziemy, należy podłączyć suszarkę do prądu i dmuchnąć prosto w kolonię owadów. Jak zwykle część zdąży uciec, ale reszta szybko poumiera.

Pułapki na muszki

Najszybsze i najsprytniejsze jednostki trzeba kreatywnie podejść, najlepiej wabiąc je smakołykami. W tym celu należy zrobić prostą pułapkę. Pokrojone kawałki owoców włóż do miski, którą następnie przykryjesz folią spożywczą. W foli należy zrobić kilka dziurek np. wykałaczką i postawić na stole czy blacie w kuchni. Można też przyrządzić mieszankę wody, octu owocowego i płynu do mycia naczyń. Pułapki te zwabią muszki, równocześnie utrudniając wyjście lub zabijając je od razu. Warto zostawić je nawet na kilka godzin, a później wyrzucić koniecznie poza domem.

Jak uchronić się przed powrotem owadów?

Aby zabezpieczyć się przed ponownym osiedleniem się owadów w naszym mieszkaniu, dobrze jest położyć na parapetach listki mięty lub nawet doniczki z miętą (zwłaszcza w oknie kuchennym). Owocówki nie lubią jej zapachu, dzięki czemu nie powinny wlatywać do pomieszczenia.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here