Strona główna Dom i Rodzina

Jakie funkcje mają nowoczesne odkurzacze? Co warto wiedzieć kupując odkurzacz?

641
2
Odkurzacz

Odkurzacz to jedno z najbardziej podstawowych urządzeń domowych. Przez wiele lat zdążył on bardzo się zmienić, zarówno pod względem kształtów, rozmiarów, jak i pełnionych funkcji. Jaki wybór odkurzaczy mamy dziś? Jakie mogą mieć funkcje, do czego służyć i na co zwracać uwagę, gdy planujemy zakup odkurzacza? Warto przeczytać.

Nowoczesne odkurzacze dostępne dla każdego

Technologia wciąż idzie do przodu, a nowoczesność wychyla do nas z każdego kąta i dotyka każdego aspektu naszego życia, mając jedno podstawowe zadanie – służyć i ułatwiać nam prace. Z odkurzaczami jest tak samo i obecnie w sklepach AGD każdy z nas może znaleźć i kupić nowoczesne odkurzacze, a oferty bywają naprawdę różnorodne, wystarczy tylko spojrzeć zadowolenie.pl/agd-male/do-domu/odkurzacze. Chodzi jednak przede wszystkim o to, że w obecnej chwili, proponowany nam sprzęt niejednokrotnie posiada wiele dodatkowych funkcji, które mają pomóc nam w utrzymaniu czystości.

Jaki odkurzacz – workowy czy bezworkowy?

Nie raz i nie dwa można spotkać się z tym pytaniem. Tradycyjne odkurzacze miały wymienne worki, coraz częściej jednak popularnością cieszą się te bezworkowe. W przypadku odkurzaczy workowych, mamy tu do czynienia z workami jednorazowymi, papierowymi, które po napełnieniu się wyrzuca i te tekstylne, które można prać. Inna sprawa, że tradycyjne odkurzacze workowe są tańsze od bezworkowych braci. Jedną z wad odkurzaczy workowych jest to, że po napełnieniu zaczynają wytwarzać zanieczyszczenia, a siła ssąca spada.

Odkurzacze bezworkowe, inaczej nazywane cyklonowymi mają plastikowy pojemnik, który należy po wypełnieniu opróżniać i myć. Jest on łatwy w utrzymaniu czystości, nie wytwarza zanieczyszczeń i pomaga w walce z alergiami.

Odkurzacze bezworkowy i workowy

Jaki odkurzacz piorący czy wodny?

W przypadku odkurzaczy z filtrem wodnym, siła ssąca regulowana jest przez poziom zanieczyszczenia powierzchni czyszczonej, a samo działania urządzenia opiera się na na pracy przy pomocy pary wodnej. Odkurza on na sucho za pomocą filtra wodnego i nadaje się przede wszystkim do czyszczenia płyt kuchennych, płytek, umywalek, okien czy luster.

Oprócz tradycyjnego czyszczenia dywanów i podłóg z kurzu i zanieczyszczeń, są jeszcze odkurzacze piorące. Jest to specyficzny rodzaj odkurzaczy wodnych, które mają przewidzianą funkcję prania, czyli mówiąc najprościej, za pomocą tego odkurzacza można na bieżąco umyć dywan na mokro z wykorzystaniem wody oraz środka czyszczącego. Takie odkurzacze mają zazwyczaj dwa pojemniki – na wodę oraz detergent.

Odkurzacze wodny i piorący

Odkurzacze pionowe czy poziome?

Tradycyjne odkurzacze to te poziome, stawiane na podłodze, a z kich ciągnie się rura ssąca, którą przeciąga się po danej powierzchni. Są jednak jeszcze odkurzacze pionowe, w naszym kraju nie tak popularne, ale powoli tę popularność zdobywające. Nie ma tutaj elastycznej rury, za to w użyciu jest całe urządzenie, którym porusza się po danej powierzchni. Może pełnić dwojaką funkcję – jako standardowy odkurzacz pionowy oraz w przypadku oddzielenia końcówki, jako odkurzacz ręczny np. do tapicerki. Ten typ odkurzaczy ma najczęściej wbudowany akumulator, który pozwala na około 40 minut nieprzerwanej pracy. Często mają one również funkcje prania i mycia, warto przy tym zwrócić uwagę na dołączone do zestawu szczotki.

Odkurzacze stojący i leżący

Odkurzacz robot, czyli odkurzacz automatyczny

Jest to sprzęt naprawdę nowoczesny. Z wyglądu przypomina niewielki dysk, a jego podstawowym zadaniem jest samodzielne sprzątanie. Porusza się automatycznie po powierzchni, zasysają brud i nieczystości do niewielkiego pojemnika, a niektóre modele mają także możliwość zadbania o siebie. Wbudowane czujniki pozwalają na swobodne poruszanie się po mieszkaniu. W lepszych modelach ich skuteczność jest naprawdę wysoka, obsługa i konserwacja są proste, jednak cenowo przewyższają inne odkurzacze (tanie modele nie są opłacalne przy sprzątaniu).

Robot odkurzacz

Jakie jeszcze funkcje mają nowoczesne odkurzacze?

Dodatkowo można znaleźć wiele odkurzaczy tak zwanych specjalistycznych, których przeznaczenie jest specjalne i nietypowe, wręcz rzadko spotykane. Wśród nich można wymienić szczególnie ten przeznaczony do kominków i popiołów, który sprawdza się doskonale nie tylko przy czyszczeniu kominków, ale także warsztatów i garaży.

Jak więc widać, nowoczesne odkurzacze mają bardzo wiele ciekawych funkcji, a oprócz tradycyjnego zasysania kurzu i brudu mogą jeszcze brać i czyścić różne powierzchnie, mogą być stojące albo leżące, a także samodzielnie sprzątać, bez ingerencji człowieka.

2 KOMENTARZE

  1. Odkurzacz to podstawowe urządzenie w domu, ale nigdy nie zastanawiałam się nad rodzajami czy jego funkcjami, a widać jest ich całkiem sporo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here