Strona główna Dom i Rodzina

Jak urządzić mały salon? 5 sposobów na powiększenie pokoju

1191
4
Mały salon w jasnej kolorystyce

Istnieje kilka zasad, które pozwolą Ci sprytnie zagospodarować przestrzeń małego pokoju. Od usunięcia zbędnych przedmiotów i schowania ich w różnych niewidocznych dla oka częściach salonu, po dobór koloru ścian i oświetlenia. Zobacz, jak powiększyć mały salon.

1. Zachowaj proporcje i powiększ przestrzeń

Jedna z zasad dobrego urządzenia mieszkania mówi, że im niższe meble tym wyższe wyda się wnętrze. Wysoki regał postaw przy krótkiej ścianie – tym sposobem nie zaburzysz proporcji i sprawisz, że przestrzeń wyda się szersza. Nadmiar sprzętów i bibelotów może sprawić nie tylko wrażenie bałaganu, ale także optycznie zmniejszy przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będą tu ukryte schowki i stoliki z półkami. Możesz zdecydować się również na przesuwane szafy z lustrami – odbiją one część salonu optycznie go powiększając.

Wystrój salonu - szafa, sofa i dywan w kwadraty

2. Wykorzystaj minimalizm

Posiadacze małych pokoi powinni dobrze zastanowić się nad meblami, które rzeczywiście są niezbędne w pomieszczeniu. Urządzając mały salon usuń z niego najpierw wszystkie meble i ustaw w odpowiednim miejscu sofę. Kierując się jej położeniem, zacznij dopiero wtedy wkomponowywać meble i inne bibeloty. Pamiętaj o zasadzie: im mniej tym lepiej. Im mniej mebli wstawisz do salonu, tym więcej przestrzeni pozostawisz wolnej. Pozbądź się rupieci, starając się jednocześnie, by wybrane przez Ciebie sprzęty nie były zbyt duże. Zdecyduj się na fotele z niskim oparciem, o neutralnych kolorach. Najlepiej, by sofa była mała, dwuosobowa- jest to lepsze rozwiązanie niż wybór okazałej sofy, która zajmie połowę pokoju.

3. Dobrze dobierz kolor

Jeśli masz mały pokój nie oznacza to, że nie możesz sobie pozwolić na odrobinę ekstrawagancji. Malując ściany staraj się zawsze zachować spójność wnętrza. Używaj kilku odcieni jednego koloru lub wybierz jedną ścianę, którą pomalujesz na bardziej krzykliwą barwę. Bardzo dobrze będzie wyglądać zestawienie beżowych ścian ze ściana czerwoną– nadasz wnętrzu oryginalności i podniesiesz temperaturę pomieszczenia. Ożywisz także nudne beże czy szarości.

Szara sofa, obok dekoracja z kwiatem w wazonie

4. Skorzystaj z nietypowych rozwiązań

Bardzo dużą popularnością cieszy się ostatnio fototapeta. Korzystając z dostępnych motywów i zdjęć jesteś w stanie wykreować w swoim pokoju amazońską dżunglę, nordycką krainę lub skorzystać z możliwości nadruku z prywatnego archiwum. Możesz czerpać ze wzorów, które typowo powiększają przestrzeń, ponieważ dzięki nim mały salon zyska na głębi. Dobrze sprawdzą tu się motywy drogi, zanikających w nieskończoności mostów i schodów, panoramy miast i krajobrazy.

5. Pomyśl o odpowiednim oświetleniu

W przypadku małego salonu nie sprawdzi się lampa wisząca lub duży żyrandol. Zdecyduj się na lampę z kloszem skierowanym do góry, rozpraszającym światło na suficie. Na ścianach bocznych możesz zamontować kinkiety, a ich światło skierować na ściany. Staraj się, by rodzaje lamp były dobrane w tym samym stylu, ponieważ małe pomieszczenia mogą zostać przytłoczone nadmiarem chaosu. Dobrym wyborem może okazać się wybór lampy stojącej (i ustawienie jej w kącie za kanapą) lub podłogowej, która rozświetlając zakamarki pokoju, powiększy go.

Kierując się zasadą minimalizmu i dobrze planując oświetlenie, jesteś w stanie powiększyć mały pokój. Oczywiście nie przekształci się on nigdy w okazały salon, ale możesz sprawić, że goście zaczną pytać ile masz metrów i ciężko będzie Ci wytłumaczyć im, że jest ich aż tak mało.

4 KOMENTARZE

  1. Dla mnie to chyba właśnie oświetlenie jest najważniejsze w pomieszczeniu. Musi być ciepłe i nadawać mu przytulności, ale też musi być na tyle mocne i dobrze rozmieszczone, żeby wygodnie się przy nim pracowało i czytało.

  2. Minimalizm to podstawa w urządzaniu małych pomieszczeń. Zbyt dużo mebli sprawi, że pokój będzie wyglądał na zabałaganiony, a to nigdy nie wygląda dobrze

  3. Ja mam bardzo mały salon i często zastanawiałam się co jeszcze mogę zrobić, by go powiększyć. Wykorzystałam trik z lustrami, o którym wspomina autorka. Pokój dzięki nim wydaje się większy i bardziej przestronny. Teraz planuję jeszcze popracować nad odpowiednim oświetleniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here