Strona główna Dom i Rodzina

Farba lateksowa czy akrylowa? Wady i zalety farb lateksowych i akrylowych

2032
1

Wybór farby nie zależy tylko od ceny i koloru. Zanim podejmiemy decyzję o tym, którą z nich wybrać, warto zastanowić się nad ich cechami i zalecanym zastosowaniem. Podpowiadamy czym różni się farba lateksowa od akrylowej, a także w jakich pomieszczeniach je używać.

Farba lateksowa, akrylowa ― którą farbę wybrać?

Zarówno farba lateksowa jak i akrylowa jest produktem wodorozcieńczalnym, co oznacza, że są one pozbawione nieprzyjemnego zapachu rozpuszczalnika, a do tego łatwo się je nakłada. Wybór farby zależy od tego jaką powierzchnię i pomieszczenie chcemy nią pomalować. Lateksowa sprawdzi się w bardziej wymagających miejscach takich jak łazienka czy kuchnia, natomiast akrylowa np. na sufitach. Obie farby są dostępne na rynku w wielu wariantach kolorystycznych. Jednak, aby kupić produkt naprawdę dobrej jakości warto zainteresować się ofertą sprawdzonych producentów. Ceny farb lateksowych i akrylowych znanych marek możesz sprawdzić na www.homebook.pl/produkty/farby. Niestety te pierwsze są najczęściej nieco droższe.

kolory-farb-lateksowych-akrylowych

Czym różni się farba lateksowa od akrylowej?

Podstawową różnicą jest skład obu farb. W lateksowej znajduje się więcej żywicy, w związku z czym jest ona uznawana za produkt trwalszy, lepiej kryjący i bardziej wytrzymały na działanie wielu czynników. Ponadto schnie nieco szybciej niż farba akrylowa i jest znacznie bardziej odporna na promienie słoneczne, przez co nie blaknie nawet do 7 lat. Natomiast drugi produkt łatwiej się nanosi, jest odporny na szorowanie, a do tego pozostawia niewielki połysk, który dla wielu może być dodatkowym atutem.

Zalety i zastosowanie farby lateksowej

Oprócz wyżej wymienionych cech farby lateksowej, warto też wspomnieć o tym, że jest ona odporniejsza na zarysowania, ścieranie i blaknięcie, a także bardziej wytrzymała. Dlatego znakomicie sprawdzi się w nasłonecznionych pomieszczeniach z dużą ilością okien, takich jak sypialnia czy salon. W kuchni i łazience, czyli miejscach narażonych na wilgoć, również zaleca się stosowanie farby lateksowej, która często zawiera środki zapobiegające rozwojowi pleśni i grzybów.

farby-lateksowe

Wady farby lateksowej

Podstawową wadą farby lateksowej jest jej cena, znacznie wyższa niż w przypadku farby akrylowej. Ponadto wymaga ona od nas większych umiejętności technicznych przy malowaniu.

Farba akrylowa ― zalety i zastosowanie

Farba akrylowa charakteryzuje się dobrą przyczepnością do malowanej powierzchni, którą może być ściana gipsowa, zagruntowane tynki, a także miejsce pokryte wcześniej farbą lateksową lub akrylową. Do jej zalet bez wątpienia należy także stosunkowo niska cena oraz dostępność w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Świetnie sprawdzi się do malowania sufitów czy pomieszczeń mniej podatnych na zabrudzenia, a ponadto łatwo się ją nanosi, więc będzie dobrym rozwiązaniem dla amatorów malowania.

Wady farb akrylowych

Farby akrylowe są niezbyt trwałe i podatne na powstawanie pęcherzy, szybciej płowieją, a ponadto nie są odporne na wilgoć.

Decydując się na konkretną farbę przeznaczoną do malowania naszych domowych powierzchni, powinniśmy nie kierować się jej ceną a zalecanym zastosowaniem. Tylko wtedy efekt końcowy będzie dla nas w pełni zadowalający.

1 KOMENTARZ

  1. Nie ma produktów bez wad, ale na pewno wybór farby trzeba dostosować do pomieszczenia i warunków, a czasem i do własnego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here