Strona główna Motoryzacja

Jak przygotować auto na wiosnę? Przegląd samochodu po zimie

143
0

Zima to trudny okres nie tylko dla kierowców, ale przede wszystkim dla samochodu. Niskie temperatury, mróz, wilgoć, sól drogowa to wszystko razem bardzo źle wpływa na każdy pojazd. Dlatego, kiedy przychodzi wiosna, warto zrekompensować czterem kółkom ten trudny okres i tym samym, przygotować do wiosny. W poniższym artykule podpowiadamy, co warto zrobić.

Uzupełnij ubytki w karoserii

Kiedy tylko minie zimowa aura, zabierz samochód do myjni. Porządna kąpiel po długim okresie zimy to podstawa. To nie tylko pozwala na usunięcie nagromadzonego brudu i soli drogowej, ale przede wszystkim, można dzięki temu zlokalizować ewentualne ubytki lakieru, wszelkiego rodzaju wgłębienia, odpryski, rdzę lub rysy. Jeśli zauważyłeś w swoim aucie któreś z tych uszkodzeń, wówczas niezwłocznie zakup specjalny płyn lub pastę do usuwania rys oraz ciężkich zabrudzeń i dokładnie nawoskuj samochód. Jeśli uszkodzenia są znacznie poważniejsze, wtedy zabierz go do lakiernika. Zaniedbanie tej kwestii może spowodować, że powstałe wady „pójdą dalej” i nabiorą znacznie większych rozmiarów.

Odkurz i wyczyść wnętrze samochodu

Zimą kwestia odkurzania i utrzymania porządku w środku auta jest zdecydowanie zaniedbywania. Dlatego kolejną rzeczą, jaką koniecznie powinno się zrobić to porządne posprzątanie wnętrza samochodu. Dokładnie odkurz siedzenia, umyj dywaniki, szyby od wewnątrz oraz deskę rozdzielczą. Gdy to zrobisz, pootwieraj drzwi na oścież i wywietrz porządnie auto. W ten sposób usuniesz z wnętrza wszelki nagromadzony kurz, wilgoć oraz niemiłe zapachy.

Sprawdź amortyzatory

To jest bardzo ważna kwestia, bo amortyzatory odpowiadają za prawidłową przyczepność kół na drodze. Zimą, ze względu na znacznie trudniejsze warunki szybciej się zużywają i są bardziej podatne na uszkodzenia ze względu na kontakt z mokrą i śliską nawierzchnią oraz dziury w nawierzchni, których nie widać pod śniegiem. To właśnie amortyzatory, jak sama nazwa wskazuje, biorą na siebie wszystkie wstrząsy spowodowane nierównościami na drodze. Dlatego koniecznie sprawdź ich stan i jeśli wymagają naprawy, nie odkładaj jej. Niesprawny amortyzator nie tylko wpłynie na pogorszenie samego komfortu jazdy, co w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wypadku. Wydłuża się czas hamowania, a przy uszkodzonych lub zużytych amortyzatorach, można nawet stracić panowanie nad samochodem.

Sprawdź stan hamulców

To chyba najważniejszy układ w całym samochodzie. Dlatego skontroluj poziom płynu hamulcowego i wymień go zwłaszcza wtedy, kiedy wiesz, że dawno tego nie robiłeś. Zaprowadź auto na stację diagnostyczną, aby sprawdzić, w jakiej kondycji są tarcze hamulcowe, klocki oraz bębny. Zimą praca całego układu jest znacznie bardziej wytężona, dlatego po tym okresie są znacznie zużyte.

Zmień opony

Gdy robi się ciepło i temperatura utrzymuje się przez dłuższą chwilę na poziomie 8 – 10 stopni Celsjusza, wymień opony na letnie. Nie rób tego za wcześnie, ponieważ jeszcze z początkiem wiosny zdarzają się przymrozki, zwłaszcza w nocy i nad ranem. Wtedy też robi się ślisko i warunki na drogach mogą być zdradliwe. Opony letnie mają gładki bieżnik i twardszą gumę, ale mogą sobie nie poradzić na oblodzonej drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here