Strona główna Sport

Jak rozpocząć bieganie – kilka podstawowych zasad

130
1
Dwaj biegający mężczyźni

Bieganie, jako forma sportu jest bardzo popularne i ostatnimi czasy zbiera coraz większe rzesze zwolenników. Argumentów przemawiających za tą formą wysiłku fizycznego jest naprawdę wiele, a korzyści płynące z biegu tym mocniej utwierdzają nas w przekonaniu, że powinno się zacząć to robić. Plan już jest, w głowie narodziła się chęć, więc co dalej?

Jak zacząć biegać i jak przy tym wytrwać?

Chcę biegać. Chcę. To ważne, ale równie ważne jest również to, by nie był to słomiany zapał, który wyparuje z nas zaraz po pierwszym podejściu. Uprawianie tego sportu nie jest takie łatwe jakby się to wydawało i same chęci to często za mało, by swoją przygodę poprowadzić dłużej niż tylko jedną rundę. Biegać może każdy, niezależnie od wieku czy budowy ciała i jeżeli robisz sobie regularnie badania, jesteś zdrową osobą, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby z tego zrezygnować. Jeżeli ma się wątpliwości, można skonsultować się z lekarzem, jednak nie jest to konieczne. Chęci, plan działania oraz wytrwałość to podstawa.

Jak wybrać akcesoria i jak się przygotować do biegania?

Żeby rozpocząć bieganie ważne jest to, co mamy na nogach i w co jesteśmy ubrani. Odpowiedni sprzęt zapewni nam nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Właściwie dobrane buty zapewnią stabilność stopom i uchronią je przed kontuzjami i otarciami. Im lepsze buty, tym lepiej, dzięki nim bieg będzie samą przyjemnością, a nie katorgą, która szybko nas zniechęci. Podobnie jest z ubraniem. Powinno być dostosowane do warunków pogodowych oraz nie powinno krępować ruchów. Nie trzeba przy tym od razu zaopatrywać się w profesjonalny strój dla biegaczy, można w nie zainwestować później, gdy już na dobre rozkręcimy się z bieganiem.

Stopy w sportowych butach

Czy podczas biegania sprawdzi się metoda małych kroków?

Nie zaczynajmy od razu od maratonów, bo byłby to zdecydowany błąd i szybko byśmy zrezygnowali. Najlepszym rozwiązaniem jest stawianie małych kroczków i powolne wdrażanie się w rytm biegu i budowanie kondycji. Z początku można rozpocząć od lekkiego truchtu przeplatanego z szybszym marszem i ciągnąć tak przez parę dni, by stopniowo przerzucać się na sam bieg. Nie ma też wyznaczonego dystansu jaki powinno się pokonywać, a więcej wcale nie oznacza lepiej, podobnie jak czas. Mówi się, że optymalny czas trwania treningu to 40 minut, z początku jednak lepiej nie przekraczać 15 minut, by zbytnio się nie przeciążyć.

Jak często biegać i gdzie?

Najlepiej jest dobrze rozplanować swój czas. Dobry trening to nie bieganie dzień po dniu kilku kilometrów. Najlepiej jest biegać trzy razy w tygodniu, co drugi dzień, by po każdym dniu treningu nastąpił jeden dzień odpoczynku. To ważne dla naszego organizmu, który potrzebuje regeneracji, a także dla naszego ciała, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Dopasuj swój czas, nie ważne czy będzie to ranek, wieczór czy inna pora. Przeważnie biega się chodnikami i drogami asfaltowymi, ale warto różnicować powierzchnie i biegać na przykład po udeptanej leśnej lub parkowej drodze. Dobrze jest również wyznaczyć sobie wcześniej trasę, którą chcemy pokonać i rzecz jasna wziąć się do dzieła, a z pewnością wpłynie to pozytywnie na nasze życie i samopoczucie. Warto biegać!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here