Strona główna Edukacja

Gdzie pojechać na wakacje w Polsce – szlaki historyczne

237
1
Powiewająca flaga Polski

Góry, morze czy jeziora są dobrymi miejscami na letni wypoczynek, bardziej lub mniej aktywny. Można podziwiać widoki, kąpać się w morzu i zażywać słońca. Polska ma swoim zanadrzu nie tylko piękno natury, wspaniałą faunę i florę, ale również ogrom zabytków historycznych, które tylko czekają na ich odkrycie. Jest wiele miast i mniejszych miejscowości, gdzie obok naszego współczesnego świata można zetknąć się bezpośrednio z historią. Jakie miejsca warto odwiedzić?

Kraków

Gród Kraka, jedno z najczęściej odwiedzanych miejscowości. Kraków to jednak nie tylko Rynek oraz zamek królewski na Wawelu, choć z pewnością są to miejsca warte odwiedzenia i poznania ich historii. Miasto proponuje wiele szlaków turystycznych, takich jak Droga Królewska, Szlak Twierdzy Kraków albo Krakowski Szlak Generała Bema. Można ich znaleźć wiele i zapoznanie się z nimi jest bardzo pouczające. Dodatkowo można także udać się poza granice Krakowa, a konkretnie do wioski znajdującej się pod Krakowem – Lanckorony. Jest to stara średniowieczna wioska pełna zabytkowych zabudowań. Znajduje się tam również zamek, a sama miejscowość była miejscem bitwy w czasie konfederacji barskiej.

Lanckorona pod Krakowem

Toruń

Miasto Kopernika i pierników. Kolejna średniowieczna miejscowość warta odkrycia, a znajdujących się tam zabytków jest naprawdę wiele. Od kościołów, po obiekty świeckie, takie jak rynki, zwykłe budynki czy też mury obronne, bramy i baszty. Okolice Torunia również obfitują w takie historyczne zabytki, jak zamki, kościoły, architekturę przemysłową oraz zabytki militarne, będące zabytkami techniki wojennej i unikatowym systemem na skalę europejską. Jest to miejsce warte odwiedzenia i głębszego zbadania, ponieważ tajemnic może w sobie kryć nieskończenie wiele.

Warszawa

Jest to miasto, które warto zwiedzić, także pod względem zabytków historycznych jakie oferuje. Zamki i pałace, kościoły, cmentarze, cytadela, fort IX Czerniaków oraz inne historyczne miejsca, które trzeba zbadać i które często powiązane są z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Samo miasto, jak i jego okolice może dostarczyć wiele atrakcji i nie trzeba wcale zachodzić do muzeów (których jest bardzo dużo), tylko poszukać na własną rękę. Można odwiedzić twierdzę Modlin, ruiny zamku książąt Mazowieckich, albo odwiedzić dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Okolice Warszawy to także liczne pozostałości po wojnach światowych ze starymi okopami, ruinami i pomnikami historycznymi.

Zamek królewski w Warszawie

Warmia i Mazury

To także miejsce, gdzie można zasięgnąć wiedzy historycznej, przy okazji zachwycić się pięknem przyrody, jakie nam oferuje. Warto obejrzeć Kanał Mazurski, nieukończoną przed wojną budowlę, która do dziś robi ogromne wrażenie i jest pełna tajemnic i mitów. Można także odwiedzić twierdzę Boyen w Giżycku, w której znajdują się również trzy bastiony. Twierdza ta miała ogromne znaczenie militarne. Nie można też zapomnieć o Wilczym Szańcu w Gierłoży, który powstał w czasie II WŚ z polecenia samego Hitlera. To zespół ukrytych w lesie bunkrów, które mają ogromne historyczne znaczenie i opowiadając nam zdarzeniach tamtych czasów.

Jakie miejsca można jeszcze odkryć i zobaczyć?

Podane tu miejscowości oraz niektóre ciekawsze miejsca, są tylko niewielkim wycinkiem możliwości, jakie daje nam nasz kraj. Możemy znaleźć całe mnóstwo większych bądź mniejszych miast i miasteczek, które kryją w sobie wiele tajemnic i trzeba je tylko odkryć. Od morza, po góry wszędzie da się znaleźć ciekawe szlaki turystyczne opierające się na historii danego miejsca, sięgającej daleko w przeszłość lub mówiącej o najbliższych nam czasach. Warto więc szukać, dowiadywać się i wyciągać na światło dzienne to, na co mało kto w ogóle zwraca uwagę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here