Strona główna Rozrywka

Co warto zwiedzić na Mazurach?

136
3
Giżycko z lotu ptaka

Mazury zwane również Krainą Tysiąca Jezior są niesamowitym miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ważne czy preferujesz aktywne formy spędzania czasu, czy też lubisz się polenić – tutaj będziesz mieć wymarzone warunki i do jednego i do drugiego. Bez wątpienia warto jednak nie przeleżeć całego urlopu na hamaku, a zwiedzić choć parę miejsc.

Ciężko jest wskazać kilka głównych atrakcji Mazur, gdyż jest ich tak wiele, że każdy bywalec tamtych okolic mógłby dodać coś od siebie. Spróbujemy zatem wskazać choć parę miejsc ważnych ze względu na historię naszego kraju oraz wyjątkowo atrakcyjnych turystycznie.

Wilczy szaniec

Dokładnie 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna, na skraju lasu leży wieś Gierłoż, w której mieściła się główna kwatera Adolfa Hitlera w latach 1941-44. To dość ponure miejsce, biorąc pod uwagę tajemnice jakie kryją ocalałe mury, mimo to warto je odwiedzić. Wilczy szaniec tworzył cały kompleks budynków, schronów i baraków oraz korytarzy podziemnych. Ponadto ukryte w lesie były dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, wodociągi, centrale dalekopisowe, a nawet urządzenia klimatyzacyjne. To wszystko razem tworzyło miasteczko, w którym mieszkało około 2000 osób. Cały kompleks znajdował się pod osłoną lasu, pomiędzy bagnami, tak dobrze zorganizowany i ukryty, że nawet mieszkańcu Gierłoży nie zdawali sobie do końca sprawy z tego, co kryje się w pobliskim lesie.

Dla miłośników przyrody – Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie

Oczywiście nie jest to jedyne miejsce, w którym możemy się nacieszyć bliskością natury, całe Mazury to teren niezwykle zielony, naturalny, bogaty w niesamowite krajobrazy i bujną przyrodę. Mimo wszystko park znajdujący się w Kadziłowie to miejsce szczególne. Znajduje się on na terenie Puszczy Piskiej i choć jest własnością prywatną, to można go zwiedzać cały rok od godz.9 do późnego wieczora. Spotkamy tam jelenie, daniele, bobry, wilki, tarpany, bizony, żubry, żurawie, a nawet łajki syberyjskie oraz wiele gatunków ptaków. Zwierzęta są przyzwyczajone do obecności ludzi, dlatego można je karmić, głaskać i odwiedzać w zagrodach.

Mikołajki – najpopularniejsza miejscowość na Mazurach

To niewielkie miasteczko liczy około 4 tys. mieszkańców. Jednak w okresie letnim zapełnione jest turystami przeistaczając się w tętniący życiem kurort. Znajdziemy tu urokliwe zakątki, bary i restauracje, smażalnie ryb, sklepiki pełne pamiątek i bursztynów w formie przepięknej biżuterii. To także miasto, w którym odbywają się głośne festiwale, jak np. Festiwal Piosenki Żeglarskiej czy Szanty w Mikołajkach.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, z jakich skorzystać możemy na Mazurach. Koniecznie trzeba odwiedzić Grunwald, Olsztyn czy Lidzbark Warmiński. Dla fanów aktywnego wypoczynku nie lada atrakcją będą liczne spływy kajakowe oraz rejsy jachtami po mazurskich jeziorach.

3 KOMENTARZE

  1. Mazury to piękne miejsce, widok jezior i okolicznych lasów robi naprawdę duże pozytywne wrażenie 🙂 Przedstawionych w tekście miejsc nie odwiedzałam, ale nie wątpię, że warto

  2. Na Mazurach jest wiele do zobaczenia. A Wilczy Szaniec jeszcze przede mną 🙂
    Bardzo lubię Stare Jabłonki i małe jeziorko ukryte w lesie – Macierzanka 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here