Strona główna Turystyka

Gdzie warto pójść w Krakowie? Oryginalne miejsca, które musisz odwiedzić

265
1
Widok na Kraków z lotu ptaka

Myślisz, że w Krakowie zwiedziłeś już wszystko? Sukiennice, Muzeum Narodowe, Rynek, teatry…to nie koniec odkrywania ciekawych miejsc. Kraków pełen jest oryginalnych zakątków, przekonaj się, których z nich jeszcze nie odkryłeś.

Schody na Podgórzu

Mało osób wie, że na Podgórzu są kolorowe schody, na których widnieją cytaty. Wchodząc i schodząc po tych schodach odkrywasz myśli różnych autorów takich jak Sztaudynger, Szymborska czy Prathett. Chciałoby się wręcz powiedzieć „patrz pod nogi”, ponieważ może umknąć ci coś ciekawego. „Przynajmniej słońce jest zawsze za darmo”, „Człowiek nigdzie nie był, póki nie wróci do domu”.

Kopiec Krakusa

Będąc w Krakowie zatrzymaj się przy Kopcu Krakusa. Jest on widoczny z okien zamku na Wawelu, gdzie królowie dyskutując o sprawach wagi państwowej, przypominali sobie o zasługach poprzednika. Według Kroniki Jana Długosza kopiec wznieśli synowie Kraka, archeolodzy odkryli jednak, że może on pochodzić z okresu młodszej epoki kamiennej i żelaznej.

Profesor Władysław Szafer znalazł w kopcu kłębowisko korzeni, które prawdopodobnie należało do olbrzymiego dębu rosnącego na szczycie kopca. Możliwe, że wokół Kopca Krakusa istnieje kilka mniejszych kopców, w tym jeden zwany Mogiłą Babki Krakusa. Kopiec Krakusa w 2013 roku został poddany renowacji, dzięki które zlikwidowano dzikie ścieżki, wykonano ogrodzenie i wzmocniono czubek.

Fabryka Schindlera

Miejscem, które na pewno warto byś odwiedził w Krakowie ze względu na jego bogatą historię (związaną z II wojną światową) jest Deutsche Emalien Fabrik – fabryka Oskara Schindlera. Fabryka została założona dwa lata przed II wojna światową, właścicielem jej został Niemiec Oskar Schindler. W czasie wojny pomagał on Żydom zatrudniając ich w fabryce i ratując tym samym przed wysiedleniami i wywozem do obozów pracy.

Fabryka emalii uratowała życie wielu Żydom po utworzeniu getta. Na terenie Fabryki powstawały wówczas podobozy, gdzie warunki sanitarne i żywieniowe były o wiele lepsze niż w obozie czy getcie. Szacuje się, że Schindler w czasie wojny uratował około 1100 ludzkich istnień.

Fabryka Schindlera

Muzeum Sztuki Japońskiej

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, festiwali filmowych i literackich, to Muzeum Sztuki Japońskiej na pewno Cię zachwyci. Cześć wystawiennicza często organizuje wystawy czasowe sztuki japońskiej. W Museum of Japanese możesz także podziwiać kolekcję Feliksa Jasieńskiego, wielkiego kustosza sztuki Dalekiego Wschodu (ceramika, wyroby z laki, malowidła, rzeźby z kości słoniowej, militaria). Wisienką na torcie jest tu fakt, że projekt budynku został wykonany przez japońskiego architekta Aratę Isozakiego przy współpracy z architektami krakowskimi.

Krakowskie Planty

Wielokrotnie malowane przez Stanisława Wyspiańskiego, Krakowskie Planty są, wbrew pozorom, miejscem obok którego każdy turysta przechodzi obojętnie. Właśnie wśród Krakowskich Plantów- zielonych terenów okalających miasto, leży jeden z ogrodów tworzących je: Stradom rozciągający się od ulicy Siennej do ulicy Stradomia. Ten piękny fragment zieleni świadczy o tym, jak można dobrze zagospodarować zaśmiecone tereny.

W Krakowie jest wiele miejsc, których nie obejrzysz nastawiając się na tradycyjne zwiedzanie. Dopiero poszukując ciekawych zakątków, przekonasz się ile to miasto ma w sobie pokładów kultury, ile czerpie z historii i literatury.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here