Strona główna Dom i Rodzina

Jak wybrać meble kuchenne? Praktyczne wskazówki, gdy wybierasz meble do kuchni

214
1
Meble kuchenne

Kuchnia jest pomieszczeniem, które zwykle sprawia największe problemy podczas aranżacji. I nic dziwnego – powinna być nie tylko stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna, przestronna oraz umożliwiać przechowywanie niezliczonej ilości garnków, słoików, naczyń. Ale nie martw się – mamy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek, które to ułatwią.

Meble kuchenne na wymiar czy gotowe?

Zaczniemy od pytania, które nurtuje (prawie) każdego – lepiej wybrać meble do kuchni na wymiar czy gotowe? Jeśli tylko masz taką możliwość, zdecyduj się na pierwszą opcję. Co to znaczy? Meble na wymiar są lepiej dopasowane do możliwości przestrzennych, pozwalają na maksymalne wykorzystanie powierzchni, sprawdzą się nawet w niewielkiej i nieustawnej kuchni. Projekt możesz wykonać samodzielnie lub zdać się na doświadczenie stolarza. To wszystko wiąże się jednak z wyższą ceną, która powoduje, że niektórzy zaczynają zastanawiać się nad gotowym zestawem.

Przychodzimy jednak z rozwiązaniem – zobacz meble kuchenne na https://allegro.pl/kategoria/meble-kuchnia-1510, gdzie znajdziesz zarówno gotowe zestawy, jak i oferty mebli na wymiar, które dobierasz z dostępnych konfiguracji. Szybko przekonasz się, że to drugie rozwiązanie wcale nie musi być tak drogie.

Meble do kuchni drewniane lub z płyt MDF

Drugą decyzją, jaką musisz podjąć, jest to, z czego meble kuchenne mają być wykonane. Drewno jest najtrwalsze, ale też najdroższe. Ponadto w przypadku kuchni, gdzie panuje duża wilgotność, często rekomenduje się meble z drewna egzotycznego, a to sprawia, że cena całego zestawu dalej rośnie.

Alternatywą są meble z płyt MDF lub płyt wiórowych. Tutaj jakość jest zróżnicowana, mamy jednak dobrą wiadomość – można znaleźć, zwłaszcza w internecie, tanie meble do kuchni z płyt MDF, które jednocześnie będą trwałe. Dodatkowo mogą występować w różnych wzorach i kolorach, co umożliwia m.in. laminowanie. To dekoracyjny, impregnowany papier, który jest odporny na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć.

Ciekawym rozwiązaniem jest też lakierowanie frontów mebli kuchennych. Oprócz tego, że wyglądają one nowocześnie, to są jeszcze bardzo proste w czyszczeniu, to będzie ważne szczególnie wtedy, gdy decydujesz się na białe meble kuchenne. Wadą jest wyższa cena, w porównaniu do mebli laminowanych.

Meble a kształt kuchni

To, jaki kształt przybierze zestaw mebli kuchennych, zależy wymiarów pomieszczenia. W pokoju typu „tramwaj”, czyli długim, lecz wąskim, trzeba postawić na ciąg szafek dolnych i górnych, bez wersji narożnych. W tym wypadku najłatwiej jest dobrać meble wśród gotowych zestawów, dostępnych od ręki. Jednak biorąc pod uwagę funkcjonalność, jest to najmniej dogodna opcja.

Częstszym rozwiązaniem jest kuchnia w kształcie litery L, która może być lewo- lub prawostronna. Dzięki takiej konfiguracje możliwe jest zachowanie tzw. trójkąta roboczego, czyli koncepcji zakładającej, w jakiej odległości powinien być rozmieszczony zlew, kuchenka i lodówka, aby gotowanie stało się prostsze.

Gdy masz więcej miejsca, możesz pozwolić sobie na kuchnię w kształcie litery U lub wyspę kuchenną.

Szafki kuchenne – funkcjonalności i udogodnienia

Na koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka udogodnień, do których warto zapłacić. Jednym z nich są zawiasy na tzw. cichy domyk, które uniemożliwiają trzaskanie frontami. Ciekawym rozwiązaniem są szafki otwierane do góry, chociaż one mogą się nie sprawdzić, gdy w kuchni urzędują osoby niskie.

Oprócz tego dobrze jest pomyśleć o wysuwanych półkach w szafkach narożnych, a także o przegrodach i organizerach w szufladach. Każdy z tych elementów można dokupić osobno, jeśli jednak decydujesz się na meble na wymiar, możesz uwzględnić to w projekcie, mając pewność, że całość będzie idealnie dopasowana.

1 KOMENTARZ

  1. Jak dla mnie do kuchni tylko meble na wymiar. To miejsce, w którym wiele z nas spędza dużo czasu, więc muszą być dopasowane do potrzeb i nawyków, żeby nie trzeba było uczyć się wszystkiego od nowa. Gotowe rozwiązania może są tańsze, ale meble do kuchni kupuje się raz na kilka — kilkanaście lat, więc nie ma potrzeby, żeby oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here