Strona główna Zdrowie i Uroda

Co zrobić, żeby się nie pocić?

291
3
Spocona skóra

Pocenie się to normalny proces zachodzący w organizmie człowieka. W dodatku jest to ważny proces, ponieważ pomaga nam utrzymać równowagę w zakresie termoregulacji, czyli zapobiega przegrzaniu się organizmu. Co zrobić, kiedy wydaje się nam, że pocimy się za bardzo i odczuwamy z tego powodu dyskomfort? Jeśli dolega nam nadpotliwość, wtedy należy odpowiednio zareagować.

Co może być przyczyną nadpotliwości?

Aby znaleźć rozwiązanie problemu, dobrze najpierw poznać jego przyczynę. Nadmierne pocenie się oraz wywołany w ten sposób dyskomfort, może wynikać np. ze złej diety. Jedzenie bogate w tłuszcze nasycone, ostre dania powodują zwiększenie aktywności gruczołów potowych. Podobnie działa alkohol. Walkę z nadpotliwością powinniśmy więc zacząć od wyeliminowania tych podstawowych błędów żywieniowych. Ogromne znaczenie ma również życie w ciągłym pośpiechu oraz równowaga emocjonalna, a co za ty idzie, stres. Ten ostatni czynnik wyjątkowo silnie wpływa na pocenie się.

Domowe sposoby na pocenie się

Kiedy przeanalizujemy swoją dietę, wyrobimy sobie nawyk nawadniania organizmu (przynajmniej 2 litry wody dziennie), ustabilizujemy tryb życia, a mimo to problem nie zniknie, wtedy trzeba sięgnąć po inne metody. Zakładając, że wszystkie dezodoranty i antyperspiranty nie zdają egzaminu, warto wypróbować domowe sposoby. Należą do nich chociażby napary i kompresy ziołowe. Można je stosować zarówno od „zewnątrz”, jak i od „wewnątrz” organizmu. Jednym z popularniejszych ziół jest szałwia. Można wykorzystać suszone liście szałwii do nacierana skóry pod pachami, lub też przygotowywać napar do picia oraz namoczenia w nim gazy, która potem przykłada się do skóry. Raz w tygodniu warto przygotować sobie kąpiel z wywaru kory dębowej.

Zabiegi na nadpotliwość

Jeśli nie ufamy domowym sposobom lub też okazuje się, że w naszym przypadku nie są wystarczająco skuteczne, wtedy można spróbować zastosować drastyczniejsze środki. Jednym z nich są zastrzyki z botoksu. Substancja ta, jak wiadomo, pomaga wygładzić zmarszczki, ale ma również działanie blokujące gruczoły potowe. Zabieg ten musi bezwzględnie przeprowadzić lekarz pod znieczuleniem miejscowym. Jego wadą jest wysoka cena, około 2 tysiące złotych. Innym sposobem jest jonofereza, która polega na wprowadzeniu za pomocą urządzenia emitującego prąd stały, substancji blokujących gruczoły potowe. W tym wypadku możemy poddać się serii zabiegów lub kupić odpowiedni sprzęt i korzystać samodzielnie, w domu.

W walce z nadpotliwością najważniejsza jest higiena!

Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzemy, powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim bardzo istotna jest higiena osobista. Szczególnie latem, gdy dokuczają nam wysokie temperatury, koniecznie trzeba myć się przynajmniej dwa razy dziennie. Nie chodzi tu o jakąś długą kąpiel, wystarczy zwykły prysznic oraz, w miarę możliwości, odświeżenie się w ciągu dnia. Kobiety powinny starać się ograniczać ilość używanych kosmetyków do makijażu tak, by był on możliwie jak najlżejszy i nie obciążał niepotrzebnie skóry waży, która też się przecież poci.

mężczyzna pod prysznicem

Nie bagatelizuj problemu!

Nadpotliwość to nie tylko prywatny dyskomfort, ale również dolegliwość, która może mieć wpływ na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie i ograniczenie kontaktów towarzyskich (w skrajnych przypadkach). Jest to także sygnał z naszego organizmu, że coś działa nie tak, jak powinno. Warto zatem porozmawiać o tym problemie z lekarzem, który na pewno coś doradzi, a być może zleci również dodatkowe badania w celu wyeliminowania chorób, których objawem może być m.in. nadmierne pocenie się.

3 KOMENTARZE

  1. Każdy się poci! Można się do tego nie przyznawać, ale taka jest prawda i nasza natura, a przede wszystkim bariera ochronna naszego organizmu, co jednak nie zmienia faktu, że niektórzy pocą się aż za bardzo…

  2. jak się stosuje mnóstwo róznych chemicznych specyfików na pocenie, prędzej czy później organizm będzie się przed nimi bronił, co przed samym nadmiernym poceniem niestety nie potrafi :/ U mnie teżnie było zaciekawie z ciągle mokrymi dłońmi ale problem udało się szybciej rozwiązać niż się pojawił

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here