Strona główna Zdrowie i Uroda

5 powodów, dla których warto nie pić alkoholu

229
1
Kobieta trzymająca drink z alkoholem w trójkątnym kieliszku

Piwo, wino, whiskey, drinki… Nie ważne co wybierzemy, jeśli wypijemy tego za dużo, będziemy żałować następnego dnia. Każdy kto pije alkohol od czasu do czasu, z pewnością zna nieprzyjemne tego skutki jak: bóle i zawroty głowy, mdłości, odwodnienie i zmęczenie. Wszyscy wiedzą, że sporą ilością alkoholu można się zatruć, ale nie każdy wie, że nawet lampka wina wieczorem, może mieć negatywne konsekwencje. Alkohol ma ogromny wpływ na nasze ciało i mózg.


Wiemy już, że alkohol nie wpływa na nas korzystnie. Dokładniej możemy się o tym przekonać gdy całkowicie przestaniemy go pić, chociaż przez dwa tygodnie. Oto co się stanie.

1. Po odstawieniu alkoholu następuje spadek wagi

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania z 2012 roku wykazały, że przeciętny Amerykanin spożywa 100 kalorii dziennie, pijąc piwo, wino bądź inne alkohole. Dodatkowo, około 20% mężczyzn i 6% kobiet dodaje sobie do codziennej diety 300 kalorii, właśnie poprzez picie napojów wyskokowych. Lampka wina czy butelka piwa może wyglądać niepozornie, ale ich wartość kaloryczna jest naprawdę duża. 100 kalorii więcej od zalecanego spożycia każdego dnia, może dodać nam 10 kilogramów w ciągu całego roku!

Drinki alkoholowe zawierają od około 200 do 700 kalorii. To dlatego, że jest w nich także dużo cukru, który może powodować przybieranie na wadze i sprawić, że będziemy mieli złe samopoczucie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze tłuste jedzenie, które ma na uchronić przed szybkim upojeniem się, w końcu nie pije się na pusty żołądek…

Gdy zrezygnujemy z alkoholu, przestaniemy dokładać sobie zbędnych kalorii i najprawdopodobniej zgubimy trochę kilogramów.

2. Gdy nie pijemy alkoholu, mamy więcej energii

Słyszy się, że odrobina wina wieczorem, pomoże nam w zaśnięciu, jednak alkohol, niestety posiada negatywny wpływ na sen. Kiedy idziemy spać z alkoholem we krwi, nasze fazy snu zostają zaburzone. O poranku budzimy się zmęczeni i spragnieni. W ten sposób „zdezorganizowany” cykl snu, wywołuje właśnie efekt suchości w ustach i obniżenia koncentracji.

Jeśli nie wypijemy tego przysłowiowego jednego piwka, będziemy lepiej spali, co da nam więcej energii następnego dnia.

Lampka i butelka wina stojące na białej tacy

3. Lepszy humor bez alkoholu?

Alkohol często powiązany jest z depresją, ponieważ zmienia sposób, w jaki nasz organizm radzi sobie ze stresem. Często jest tak, że ludzie sięgają po napoje alkoholowe, żeby się zrelaksować lub gdy są smutni albo źli. Nie jest to dobra droga.

Wbrew pozorom zaprzestanie picia alkoholu, ułatwia naszemu organizmowi prawidłową regulację uczuć i emocji. Lepiej poradzimy sobie ze stresem czy niepokojem bez „wsparcia” napojów wyskokowych.

4. Brak alkoholu – więcej pieniędzy w portfelu

Czasem gdy sprawdzamy nasz portfel czy konto bankowe po alkoholowej imprezie, możemy się przerazić. Nawet jeśli staramy się korzystać z różnych promocji typu „happy hour”, kupując alkohol, i tak potrafimy sobie skutecznie uszczuplić budżet. Regularne picie alkoholu to droga sprawa.

Kiedy z tego zrezygnujemy, zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Wyższe kwoty na koncie z pewnością nas ucieszą.

5. Alkohol a wygląd skóry

Alkohol powoduje odwodnienie całego organizmu, łącznie ze skórą. Wysusza ją, a wskutek tego staje się ona matowa i blada. Cierpią także nasze nerki. Picie napojów alkoholowych, na dodatek zawierających cukier, blokuje sprawne filtrowanie krwi.

Jeżeli nie będziemy pić alkoholu, pozwolimy naszym nerkom prawidłowo pracować i usuwać szkodliwe substancje z naszego organizmu. Dzięki temu też, nasze ciało będzie w stanie wchłaniać więcej składników odżywczych i nasza skóra będzie wyglądała zdrowiej.

1 KOMENTARZ

  1. Każdy powód jest dobry, ja mam ich wiele. Sama nie piję i nie ciągnie mnie, alkohol pity z umiarem jeszcze ujdzie, ale najczęściej jest jednak przyczyną wielu cierpień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here