Strona główna Zdrowie i Uroda

Co to jest hemoglobina? Czym jest kreatynina? Jak czytać wyniki laboratoryjnych badań krwi?

141
2
Probówka z krwią do badań

Co jakiś czas każdy powinien zrobić kontrolne badanie krwi. Także w przypadku przedłużającego się złego samopoczucia, czy niejasnych przyczyn jakiejś choroby, jednym z pierwszych badań jakie zleci nam lekarz, jest właśnie morfologia krwi. Jesteś ciekawy wyników badań i chciałbyś umieć je rozszyfrować jeszcze przed wizytą u lekarza? Pomożemy ci.

Każdy bywa niecierpliwy. Zwłaszcza w przypadku, gdy chodzi o nasze zdrowie, chcemy jak najszybciej uzyskać wyniki badań oraz konkretną diagnozę. Nic w tym dziwnego, co jednak począć, jeśli musimy poczekać parę dni na wizytę u specjalisty, a wyniki mamy już w dłoni, tyle że nie wiemy co one oznaczają? Coraz częściej laboratoria przeprowadzające np. analizę pobranej próbki krwi, na wydruku z wynikami oznaczają również przedziały, w których zamyka się norma. To jest dla nas pierwszą wskazówką, gdyż daje nam informację o tym, czy któryś wynik nie jest zbyt niski lub wysoki.

Co to jest hemoglobina?

Większości z nas same cyferki nie wystarczają i chcemy wiedzieć za co odpowiedzialny jest dany składnik. Jeśli chodzi o badanie krwi, to jedną z ważnych danych jest poziom hemoglobiny, która pozwala zdiagnozować większość chorób. Jest to czerwony barwnik krwi, a dokładniej białko zawarte w erytrocytach, które jest odpowiedzialne za transport tlenu z płuc do pozostałych tkanek. Oczywiście stężenie hemoglobiny we krwi jest uzależnione od wielu czynników, takich jak np. wiek czy płeć. Dla dorosłych kobiet norma wynosi 11,5 – 16,0 g/dl (7,2 – 10,0 mmol/l), natomiast dla mężczyzn 12,5 – 18,0 g/dl (7,8 – 11,3 mmol/l).

Czym jest kreatynina?

Kreatynina to substancja, którą możemy zbadać zarówno pobierając próbkę krwi, jak i moczu. Powstaje ona w wyniku przemiany materii i jest wydalana przez nerki. W związku z tym daje nam informację o tym, czy nasze nerki pracują tak jak powinny. Generalnie im wyższy poziom kreatyniny, tym nasze nerki gorzej pracują. W przypadku osoby dorosłej, wartość tej substancji powinna wynosić 53–115 µmol/l (0,6–1,3 mg/dl). Jeśli stężenie kreatyniny we krwi jest zbyt wysokie, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, który zadecyduje o podjęciu dalszych kroków.

Co obejmuje podstawowe badanie krwi?

Oprócz morfologii, która daje nam informacje o wspomnianym wcześniej poziomie hemoglobiny, podczas badania krwi sprawdza się zwykle również lipidogram. Jest to nic innego, jak wynik cholesterolu, którego zbyt wysoka ilość jest powodem chorób tętnic i serca, oraz trójglicerydów. Te ostatnie dają nam informacje o tym, czy nie powinniśmy czasem ograniczyć spożywania cukrów i rafinowanych węglowodanów. Istotny jest również wskaźnik ilości glukozy, czyli cukru, który może nas ostrzec przed rozwijającą się w naszym organizmie cukrzycą. Bardzo często bada się również TSH, czyli hormon przysadki mózgowej mający wpływ na tarczycę. Problemy z nieodpowiednim funkcjonowanie tarczycy mają bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia zwłaszcza kobiet.

Dobrze jest umieć samemu odczytać wyniki podstawowych badań, jednak obowiązkiem lekarza jest dokładne objaśnienie znaczenia poszczególnych wartości i my jako pacjenci powinniśmy się tego domagać. W kwestii zdrowia nie można działać na własną rękę, ani też niczego bagatelizować, dlatego nie bójmy się zadawać pytań.

2 KOMENTARZE

  1. W swoim życiu miewałam często badania krwi, bywało, że nie było miesiąca żeby mi tych badań nie zlecano, nauczyłam się już całkiem dobrze odczytywać takie wyniki, zresztą są one dosyć proste, bo obok naszych wyników podane są także widełki prawidłowych odczytów, łatwo więc zauważyć czy mieścimy się w normie czy może coś jest nie tak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here