Strona główna Zdrowie i Uroda

Jak uzupełnić elektrolity w organizmie

152
1
Mężczyzna pijący wodę na plaży

Wiele osób stara się dbać o swoje zdrowie i chce utrzymać swoje ciało w jak najlepszej kondycji. Nie wszyscy jednak wiedzą jak ważną rolę odgrywają elektrolity, które są obecne w naszym ciele. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich istnienia, nie mówiąc już o tym, jak są istotne. Warto więc wiedzieć czym są i jak zadbać o ich odpowiedni poziom.

Czym są elektrolity?

Wiele osób może pamiętać jeszcze lekcje chemii w szkole, ale dla przypomnienia powtórzmy te informacje. Elektrolity to nic innego, jak rozpuszczalne w wodzie jony soli przewodzące prąd elektryczny, odpowiedzialne za transportowanie wody do błon komórkowych, z tego też powodu, ich poziom w organizmie powinien znajdować się na stałym poziomie. Elektrolity znajdują się w płynach naszego ciała, osoczu krwi i płynach ustrojowych, a dzięki nim generuje się prąd związany z pracą naszego mózgu. Odpowiada również za wiele innych czynności naszego ciała, jak zachowanie właściwej kurczliwości mięśni oraz pracę serca. Co za tym idzie, ich niedobór może z poważny sposób zaburzyć pracę całego naszego organizmu.

Kiedy tracimy elektrolity i jakie są objawy ich utraty?

Elektrolity najczęściej tracimy w okresie letnim, a zwłaszcza, gdy panują upały. Ich utrata wiąże się także z wysiłkiem fizycznym, jak również infekcjami wirusowymi, kiedy to nasz organizm walczy z chorobą. Niedobór elektrolitów związany jest odwodnieniem, a co za tym idzie, powinien być na bieżąco uzupełniany. Najczęstszymi objawami świadczącymi o niedoborze tych substancji są zaburzenie rytmu serca, ogólne osłabienie, zawroty głowy, omdlenia, drżenie mięśni, jak również obrzęk kończyn dolnych, senność, brak apetytu, mdłości oraz zaparcia. Widać więc jak bardzo jest ważne, by poziom elektrolitów w naszym organizmie był odpowiedni. Jeżeli mamy wątpliwości, można zrobić badanie krwi, które pokaże czy rzeczywiście mamy problemy z ich niedoborem.

Butelka wpadająca do wody

Jak uzupełniać elektrolity?

Uzupełnienie elektrolitów nie jest takie trudne. Najważniejsze jest, by jak najwięcej pić wody i najlepiej, aby była ona wysoko zmineralizowana. Warto także sięgać po sok pomidorowy będący źródłem potasu. Powinno się zadbać o swoją dietę, by była bogata właśnie w potas, jak również sód i magnez, dobrze jest więc sięgać po pomidory, banany, suszone morele, kakao, migdały. Świetnym rozwiązaniem jest także spożywanie minerałów w tabletkach, które bardzo łatwo można kupić w aptece bez recepty. Jeżeli trenujemy, wtedy najlepiej sięgać po napoje izotoniczne zawierające odpowiednią ilość soli mineralnych.

Jak chronić się przed nadmierną utratą elektrolitów?

Przede wszystkim unikać zbyt długiego przebywania na słońcu w czasie upałów, jak również wystrzegać się dużego wysiłku fizycznego w takich porach. Gdy jet się chorym, należy pić dwa razy więcej wody niż zwykle, bardzo ważna jest również odpowiednia dawka snu. Oprócz wody można także jeść owoce i warzywa, jak chociażby czereśnie czy truskawki. Odpowiedni poziom elektrolitów jest także bardzo ważny dla kobiet w ciąży, więc one także powinny zadbać o to, by dużo pić i zadbać o właściwy dobór składników mineralnych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here