Strona główna Dom i Rodzina

Zacieranie betonu krok po kroku. Jak wykonać posadzkę z betonu?

1127
1
WYlewanie betonu

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w wielu pomieszczeniach jest wykonywanie posadzki betonowej. Można to zlecić odpowiedniej firmie lub zrobić to samodzielnie. W tym drugim przypadku konieczne jest posiadanie odpowiedniej do tego wiedzy, między innymi o sposobach zacierania betonu. Jak zrobić to krok po kroku?

Gdzie wykonuje się posadzki betonowe?

Do niedawna posadzki betonowe były pewną normą przede wszystkim w zakładach pracy, szczególnie warsztatach i czy halach przemysłowych. Od jakiegoś czasu coraz śmielej wchodzą one także do naszych domów, zwłaszcza przydomowych garaży. Posadzka betonowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki zewnętrzne. Chcąc je wykonać, trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo.

Jak położyć posadzkę betonową – przygotowanie podłoża

Żeby posadzka betonowa była dobrze wykonana istotne będzie w pierwszej kolejności przygotowanie podłoża. Trzeba więc usunąć ziemię, na dnie otwory rozsypać kamienie lub gruz, wypełnić nierówności żwirem i piaskiem, a następnie wszystko namoczyć woda i ubić, a na koniec wyłożyć folią.

Jak położyć posadzkę betonową – deskowanie

Jeżeli nasze podłoże jest już gotowe, należy przejść do kolejnego etapu, czyli deskowania. Konieczne będzie przygotowanie zaimpregnowanych desek i równo wbić kołki do wykopu, a ich szerokość powinna odpowiadać grubości wylewki betonowej. Konieczne będzie też zadbać o rozmieszczenie szczelin dylatacyjnych, które wspomogą późniejsze wyrównywanie betonu. Na to nakłada się stalową siatkę. Ostatni punkt to wylanie betonu, by wystawał ok. 2 cm ponad deski.

Jak położyć posadzkę betonową – zacieranie betonu

Wylanie betonu na posadzkę to jeszcze nie koniec pracy. Trzeba jeszcze go wyrównać, a także dokonać zacierania. Tylko w ten sposób zapewni się właściwe wykończenie posadzki, co pozwoli na lepsze parametry techniczne i zwiększa jego wytrzymałość. Zacieranie wykonuje się na świeżo wylanym betonie, który dopiero zaczyna twardnieć. Robi się je wówczas, gdy po nastąpieniu na posadzkę, odciska się na niej ślad. Do pracy niezbędne będą odpowiednie akcesoria – paca styropianowa lub zacieraczka do betonu.

Jak zaciera się beton na posadzkę?

Jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi powierzchniami może wystarczyć nam paca styropianowa, przy dużych lepiej sprawdzi się zacieraczka mechaniczna. Do prawidłowego zacierania betonu konieczne jest wykonywanie okrężnych ruchów. W przypadku pacy styropianowej należy ją delikatnie dociskać do wylewki, zataczając koła i przesuwają się powoli na boki. Przy zacieraczce mechanicznej wykonuje się tę samą czynność, ale na większą skalę.

Zacierać można na dwa sposoby – na ostro lub gładko. Pierwszą metodę najczęściej wykorzystuje się przy wyrównywaniu schodów. Może być wykonywane tylko przy użyciu śmigłowych lub talerzowych zacieraczek. W przypadku planowanego wyłożenia podłoża wykładziną podłogową lub naniesienia farby wówczas zaciera się na gładko.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here