Strona główna Dom i Rodzina

Wiertarka udarowa – co to jest udar w wiertarce? Do czego służy?

1194
0
Wiertarka udarowa na podłodze

Wybór odpowiedniej wiertarki udarowej wcale nie jest taki prosty jak się wydaje. Różne są rodzaje tych narzędzi i ich zastosowanie, dlatego też trzeba zerknąć na parametry, ale i budowę wiertarek udarowych, by kupić taką, która będzie dla nas najlepsza. Czym charakteryzują się te elektronarzędzia i jak je wybrać?

Wiertarka udarowa – czym się charakteryzuje?

Potocznie określany „udar” w wiertarce to nic innego jak połączenie ruchu obrotowego wiertła z ruchem posuwisto-zwrotnym. Dzięki takiemu udogodnieniu, wiertarki łatwiej, szybciej i głębiej przenikać przez oporne, twarde materiały. Wiertarki udarowe wyglądają też na bardziej solidne niż zwykłe narzędzia. Są wykonane z trwalszych, odpornych na różne warunki materiałów. Takie elektronarzędzia można obejrzeć na stronie koelnerpolska.pl/produkt/mn-90-024-wiertarka-udarowa-1100-w/modeco-expert, by przekonać się, jak one wyglądają i czym się charakteryzują.

Rodzaje wiertarek udarowych

Określenie „wiertarka udarowa” nie odnosi się do jednego urządzenia, w związku z tym wymienić można kilka elektronarzędzi, które są wzbogacone o ruchy obrotowe i posuwisto-zwrotne zarazem. Wśród nich jest wiertarko-wkrętarka z funkcją udaru, ale nie jest ona zbyt praktyczna. Pozwala jedynie na wiercenie otworów o średnicy ok. 6 mm w drewnie. Dostępna jest także wiertarka uniwersalna z udarem, dzięki której możliwe będzie wykonanie otworów nawet w betonie przy użyciu większych wierteł, np. o szerokości 14 mm lub nawet 20 mm. Popularne są także typowe wiertarki udarowe, które mają większą moc niż inne narzędzia, przez co będzie można ich użyć do obróbki twardych materiałów. Oprócz nich, wyróżnić można jeszcze młotowiertarki, które przystosowane są do bardziej profesjonalnego użytku poprzez funkcję podkuwania.

Jak wybrać dobrą wiertarkę udarową?

Decydując się na zakup takiego elektronarzędzia trzeba zastanowić się nad jego zastosowaniem. Inne wiertarki będą wystarczające do domowego użytku, a inne przydadzą się specjalistom. Osoby, które szukają wiertarek do drobnych prac remontowych, muszą zwrócić uwagę na moc urządzenia. Najlepsze będą te, które mają ok. 600 W. Narzędzia o niższej mocy zwyczajnie mogą nie dać rady. Budowlańcy natomiast wybiorą wiertarki o większej sile. Wybierając narzędzie tego typu warto też spojrzeć na jakość wykonania. Szczególnie istotny jest uchwyt. Powinien on być dopasowany do ręki i pokryty powłoką, która zapobiegnie wyślizgiwaniu się z ręki.

Wiertarki udarowe i ich zastosowanie

Wiertarki udarowe służą do obróbki twardych i kruchych materiałów budowlanych, takich jak cegła, kamień i beton. Nadają się do drobnych, jak i bardziej zaawansowanych prac domowych, jak na przykład wiercenie w ścianach z prefabrykatów, robienie otworów w sufitach itp. Wiertarek tego typu używa się także do drewna i ceramiki. Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu tych elektronarzędzi, każdy majsterkowicz i każdy budowlaniec powinien mieć wiertarkę udarową w swojej skrzynce z narzędziami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here