Strona główna Zdrowie i Uroda

Szkodliwe dla zdrowia błędy, które wszyscy popełniamy. Zobacz, czego się wystrzegać!

183
0
Kobieta na plaży ze złym nawykiem zakładania nogi na nogę

Siła przyzwyczajenia jest ogromna i później bardzo trudno jest się pewnych czynności oduczyć. Często wręcz nie zwracamy uwagi na nasze stałe nawyki i nie spodziewamy się, że niektóre z nich mogą być dla nas groźne. Nad czym więc trzeba popracować, żeby przestać sobie szkodzić?

1. Siedzenie w nieprawidłowej pozycji

Garbienie się, jest bardzo częstym nawykiem u wielu osób. Wszyscy bardzo dobrze wiemy, że przyjmowanie takiej postawy szkodzi i powinniśmy siedzieć prosto, jednak wiele osób tego nie robi. W ten sposób szkodzimy nie tylko naszemu kręgosłupowi, ale także mięśniom i organom wewnętrznym.

Garbienie się, to jednak nie wszystko. Siedząc przy biurku często wyginamy się w różne strony, chcąc być bliżej blatu czy ekranu komputera, zagłębiamy się w oparcie fotela, podkurczamy nogi itd. Nie zwracamy uwagi na naszą postawę przez większość dnia, a potem cierpimy na bóle mięśni i stawów, skurcze, zdrętwienie kończyn i słabe krążenie. Warto więc pamiętać, by prostować się jak najczęściej i wyrobić sobie odwrotny nawyk poprawnego siedzenia.

2. Brak ochrony oczu przed promieniami UV

Bardzo często zapominamy o odpowiedniej ochronie naszych oczu przed słońcem. Wiele osób wcale nie nosi przyciemnianych okularów, co jest ogromnym błędem. Zbyt długie przebywanie na słońcu i pozostawienie oczu bez jakiejkolwiek osłony, może prowadzić do uszkodzenia wzroku, spowodować wypalenie siatkówki lub zaćmę.

Osoby, które noszą okulary przeciwsłoneczne kupowane w sieciówkach i sklepach odzieżowych też nie powinny czuć się bezpieczne. Tanie okulary wykonane są z plastiku złej jakości i praktycznie wcale nie chronią przed szkodliwymi promieniami UV. Co gorsza, ciemne szkła rozszerzają nasze źrenice i w ten sposób przyjmują jeszcze większą dawkę promieniowania.

Okulary przeciwsłoneczne bez filtra UV

3. Zakładanie nogi na nogę

To przyzwyczajenie najczęściej dotyczy kobiet. Wiele pań potrafi bardzo długo siedzieć z nogą założoną na drugą i choć ładnie się to prezentuje, niestety, szkodzi organizmowi. Przede wszystkim, taka pozycja podwyższa ciśnienie krwi i spowalnia się jej przepływ. Do tego, zwiększa się ryzyko powstawania pajączków i żylaków, a także może doprowadzić do zachwiania równowagi w obrębie miednicy.

4. Spożywanie posiłków przy stanowisku pracy

Jeśli jemy przy biurku, które służy nam do pracy, to sami sobie szkodzimy. Wpływa to negatywnie na nasze trawienie, przez co mamy potem kłopoty żołądkowe takie jak bóle brzucha czy wzdęcia. Ponadto, na naszym stanowisku pracy aż roi się od bakterii.

Jedzenie przed komputerem, a co gorsza w trakcie pracy to duży błąd. Nasz umysł powinien móc skoncentrować się na jednej czynności, jaką jest trawienie. Skupiając się na pracy, nie jemy spokojnie, spieszymy się i nie przeżuwamy wystarczająco pokarmu, co może prowadzić do wrzodów i innych chorób układu trawiennego.

5. Podpieranie brody rękami

Siedząc przy stole czy biurku bardzo często podpieramy brodę na rękach. Zazwyczaj robimy to bezwiednie i trudno nam to kontrolować. Nie wolno jednak tego lekceważyć, ponieważ z tego powodu mocniej zagryzamy zęby i ich nacisk na siebie jest znacznie większy. Jeśli nie postaramy się nad tym zapanować, taki notoryczny nawyk może doprowadzić do erozji i pękania szkliwa, a nawet do starcia i rozchwiania zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here