Strona główna Turystyka

Muzea w Nowym Jorku, które warto zwiedzić

98
1
Panorama Nowego Jorku

Nowy Jork to bez wątpienia miasto muzeów. Nie jest to oczywiście tania rozrywka, ale są dni, w których większość z nich można obejrzeć całkowicie za darmo lub za symbolicznego dolara. Nowy Jork od lat był stolicą kultury i sztuki, warto więc zobaczyć znane na całym świecie dzieła Pabla Picassa czy Vincenta van Gogha. Jakie muzea warto odwiedzić w Nowym Jorku?

Museum of Modern Art

Museum of Modern Art, zwane też MOMA, to jedno z najlepszych muzeów w Nowym Jorku. Można je zwiedzić za darmo w piątki po 16. Warto jednak być wcześniej by zająć kolejkę, a ta potrafi być naprawdę długa. Niektórzy twierdzą, że lepiej przyjść o 18., kiedy tłum już nieco się zmniejszy, ale wtedy mamy już mniej czasu na zobaczenie wszystkich wystaw, a jest ich mnóstwo. W MOMA największą popularnością cieszą się portrety Marylin Monroe wykonane przez Andy’ego Warhola. Oprócz nich można też zobaczyć obrazy Pabla Picasso, Fridy Kahlo, Claude’a Moneta, Vincenta van Gogha, Paula Gauguina i wielu innych.

9/11 Memorial

To muzeum upamiętniające tragiczne wydarzenia z 11. września 2001 roku. W wyniku zamachu terrorystycznego zginęło wtedy prawie 3 tysiące osób, w tym kilku Polaków. 9/11 Memorial to najbardziej spektakularne muzeum w Nowym Jorku. Wrażenie robi ogromna przestrzeń, pozostałe fragmenty budynków, zachowane wozy strażackie, które 11. września 2001 roku brały udział w akcji ratunkowej, a także wspomnienia audio i wideo o ofiarach tej tragedii. Muzeum można zwiedzić za darmo we wtorki po 17. Jest to obowiązkowy punkt na liście każdego turysty, który z szacunkiem podchodzi do historii współczesnej USA.

Metropolitan Museum of Art

Popularny MET położony jest na wschodnim skraju Central Parku, a więc w samym sercu miasta. W tym muzeum można podziwiać kolekcje obrazów, rzeźb, dzieł sztuki zdobniczej z wielu krajów świata. Doskonale odnajdą się w nim także fani sztuki współczesnej, militariów, fotografii i sztuki użytkowej. Wśród zbiorów można zobaczyć dzieła Vermeera, Giotta, Rafaela, Botticellego, Renoira, Maneta, van Gogha i wielu innych światowej sławy artystów.

Guggenheim Museum

To muzeum sztuki współczesnej zwraca na siebie uwagę przede wszystkim wyglądem. Budynek złożony jest z okrągłych brył zaprojektowanych przez Franka Lloyda Wrighta i kojarzony jest na całym świecie. W tym muzeum można podziwiać dzieła z okresu impresjonizmu, postimpresjonizmu, wczesnego modernizmu, a także sztuki współczesnej. W zbiorach Guggenheim Museum zobaczyć można obrazy van Gogha, Caldera, Chagalla, Picassa i wielu innych artystów.

Whitney Museum of American Art

Muzemu, znane jako „Whitney”, zostało założone w 1931 roku przez rzeźbiarkę i malarkę Gertrude Vanderbilt Whitney. Jest ono poświęcone sztuce amerykańskiej artystów XX wieku, jak i twórcom współczesnym. W zbiorach muzeum znajdują się dzieła Bentona, Bellowsa, Davisa, Sloana, Russella, Caldera, Warhola i wielu innych, amerykańskich artystów. Muzeum można zwiedzić za symbolicznego dolara w piątki po godzinie 18.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here