Strona główna Turystyka

Czego możesz nie wiedzieć o USA – czym jeszcze zaskoczy Ciebie Ameryka?

2790
4
statua wolności

Stany Zjednoczone Ameryki, najpotężniejsze mocarstwo świata. Kultura tego kraju rozprzestrzeniła się na cały świecie. Amerykanizacja postępuje, można by więc sądzić, że właściwie wiemy o tym kraju już wszystko. Ale czy rzeczywiście tak jest? A może garść ciekawostek o USA potrafi nas jeszcze zaskoczyć?

1. Kto był pierwszy?

Zagadnienie, kto pierwszy postawił stopę na kontynencie amerykańskim, od lat jest przedmiotem burzliwej dyskusji w kręgach naukowych, a zajmuje ona nie tylko historyków, lecz także antropologów i genetyków. Wiadomo, że Kolumb nie był pierwszy. Ba, nie był nawet pierwszym Europejczykiem – wikingowie zakładali na amerykańskim wybrzeżu osady już w X wieku (dotąd pozostaje zagadką, dlaczego te próby kolonizacji na dłuższą metę się nie powiodły).

Niemniej wiadomo, że pierwszymi ludźmi w Ameryce byli przodkowie Indian, azjatyckie ludy, które przywędrowały na amerykański ląd przez Cieśninę Beringa, prawda? A jednak okazuje się, że to wale nie jest takie pewne. Badania genetyków wykazały, że część indiańskich szczepów ma geny bardziej zbliżone do Europejczyków niż Azjatów.

Prace archeologiczne przyniosły kolejne rewelacje. Kamienne noże i kowadła, które znaleziono na wschodnim wybrzeżu USA, są identyczne z tymi, które w Hiszpanii, Portugalii i Francji pozostawiła po sobie tak zwana kultura solutrejska z epoki kamienia łupanego. A to oznaczałoby, że Europejczycy pojawili się w Ameryce nawet dziesięć tysięcy lat przed Indianami. Cóż za zaskakujący obrót spraw, prawda?

Indianin na koniu

2. Jak duże są Stany Zjednoczone?

Powierzchnia USA wynosi 9 373 967 km², co sprawia, że jest to czwarte państwo na świecie pod względem wielkości – wyprzedzają je tylko Rosja, Kanada i Chiny. By mieć dobre porównanie, warto wiedzieć, że Stany są trzydzieści razy większe od Polski. Zajmują też trzecie miejsce (za Chinami i Indiami) pod względem zaludnienia.

3. Jaka jest najdłuższa rzeka?

Licząca sobie 3766 kilometrów Missisipi jest nie tylko najdłuższą rzeką USA, ale i całej Ameryki Północnej. Zajmuje też pod tym względem zaszczytne czwarte miejsce na świecie, a zatem jest tuż za podium, które zajmują Nil, Amazonka i Jangcy.

4. Jaka jest największa góra świata?

Może się wydawać, że to pytanie znalazło się tu przez pomyłkę. Bo naprawdę, co Stany Zjednoczone mogą mieć wspólnego z największą górą na świecie? Przecież nawet dziecko wie, że najwyższym szczytem na Ziemi jest Mount Everest (czy też Czomolungma) w Himalajach. W ogóle nie w Ameryce. Całkiem niewłaściwe miejsce na mapie. A USA? Przecież ich najwyższy szczyt, Denali, wznosi się „zaledwie” na 6190 metrów nad poziomem morza. Nie ma startu do takiego ośmiotysięcznika jak Mount Everest. Gdzie Rzym, a gdzie Krym?!

To oczywiście prawda, ale tylko, jeśli bierzemy pod uwagę wysokość nad poziomem morza. Natomiast jeśliby wysokość góry mierzyć od jej podstawy, to wówczas okaże się, że największą górą świata jest Mauna Kea na Hawajach. Ma ona 10 000 metrów i należy jej się za to szacunek, nawet jeśli większa jej część schowana jest pod wodą (ponad powierzchnię wystaje „liche” 4205 metrów).

5. Jaki klimat panuje w USA?

Kiedy mamy do czynienia z takim dużym krajem, to możemy się spodziewać bardzo zróżnicowanego klimatu. I rzeczywiście, Stany mają do zaoferowania cały wachlarz rozmaitości, od tropików po arktyczny mróz. Dacie wiarę, że w jednym państwie najwyższa zanotowana temperatura to 56 stopni Celsjusza (w kalifornijskiej Dolinie Śmierci), a najniższa – minus 62 (oczywiście Alaska, jakżeby inaczej)?

6. Co oznaczają gwiazdy i paski na fladze?

Na fladze Stanów Zjednoczonych znajduje się pięćdziesiąt gwiazdek, symbolizujących pięćdziesiąt stanów. Niebieskie tło, na którym są umieszczone, ma z kolei symbolizować wytrwałość, czujność i sprawiedliwość.

To z gwiazdkami sprawa jasna, a białe i czerwone paski? O co w nich chodzi? Otóż biel ma oznaczać niewinność i czystość, a czerwień męstwo. Pasów w sumie jest trzynaście na pamiątkę trzynastu pierwszych kolonii.

flaga Stanów Zjednoczonych

7. Jaki obowiązuje język urzędowy?

Niespodzianka! W USA nie ma oficjalnego języka urzędowego. Nigdy odgórnie go nie ustalono. Najpowszechniej stosowanym jest oczywiście angielski, ale to nie znaczy, że jest tym jedynym. Trzeba pamiętać, że Stany to taki kocioł, w którym wymieszane są wszelkie ludy i grupy etniczne, które nieraz chcą zachować swoją tożsamość i tradycje, w tym i język. W sumie ludność USA używa ponoć trzystu różnych języków.

8. Ilu Polaków mieszka w USA?

W Stanach Zjednoczonych mieszka około dziesięciu milionów Polaków. Dużo? Dużo. Dość powiedzieć, że w Polsce mieszka ich zaledwie cztery razy więcej. Mało tego, takie Chicago, to praktycznie poza Warszawą najbardziej „polskie” miasto na świecie – mieszka tam 1,3 miliona naszych rodaków.

9. Jak religijni są Amerykanie?

87% Amerykanów uważa się za osoby wierzące. To oznacza, że USA jest jednym z najbardziej religijnych krajów wysoko rozwiniętych. 81% to chrześcijanie, ale naturalnie w kraju, w którym spotyka się ze sobą tyle różnych kultur, również inne religie są praktykowane.

10. Jakie gatunki muzyki powstały w USA?

Można odnieść wrażenie, że prawie wszystkie. No dobrze, może jest w tym trochę przesady, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie Stany Zjednoczone są ojczyzną współczesnej muzyki. To tu mają swoje korzenie takie gatunki jak rock, country, pop, disco, hip-hop, techno, jazz, blues, gospel, metal i house. Czyli właściwie wszystko, czego się dzisiaj słucha, prawda?

4 KOMENTARZE

  1. W sumie z tych informacji wiedziałam tylko, że Missisipi jest najdłuższą rzeką :D. Sporo fajnych ciekawostek. Znacie jeszcze jakies stronki, gdzie coś takiego znajdę?

  2. Nie wiedziałam, że Stany są aż tak duże! Niby zdaje sobie sprawę, że uznane są za jedno z największych państw na świecie ale i tak mnie ta informacja zaskoczyła

  3. Stany Zjednoczone kojarzyły mi się tylko z wyzwoleniem i dzikim zachodem. Nigdy nie rozpatrywałam tego lądu w kategoriach kultury czy jakichś zdobyczy cywilizacji. A to przecież potęga nie tylko gospodarcza i finansowa, ale także terytorialna.

  4. Widzę sporo ciekawostek o Stanach i myślę, że może być ich zdecydowanie więcej, jak każdy kraj ma sporo do zaoferowania 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here