Strona główna Na czasie

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

84
1
Szampan i złota serpentyna

Co roku ustalasz sobie priorytety, zobowiązujesz się do dotrzymania postanowień, jednak także co roku powtarza się ten sam scenariusz – motywacji ubywa w miarę upływu tygodni. Podpowiadamy jak wytrwać w noworocznych postanowieniach.

Jak mądrze wyznaczać cele?

Przede wszystkim postanowienia powinny być dostosowane do Twoich możliwości czyli weź sobie do serca zasadę „mierz siły na zamiary”. Jeśli masz w planach dietę nie funduj jej sobie po 1 stycznia – odchudzanie po świętach i Nowym Roku może być bardzo frustrujące. Moment od którego zaczniesz wdrażać w życie postanowienia także powinien być przemyślany, nie musi to być północ w Sylwestra. Zastanów na jakiej zmianie najbardziej Ci zależy i skup się na najwyżej kilku sprawach – jeśli weźmiesz na siebie za dużo, trudniej będzie Ci wytrwać w postanowieniach.

Rzutki na fioletowej tarczy

Co zrobić by cele były stale przed oczami?

Być może zabrzmi to banalnie, ale wiele osób, które osiągnęły zamierzone cele skrupulatnie je planowało. Co jednak możesz zrobić, by cel zawsze był przed Twoimi oczami? Spisz wszystkie swoje zamierzenia, cele, marzenia. Najlepiej posegreguj je według ważności od pierwszego do ostatniego. Dobrym pomysłem na to, by Twoje zamierzenia zawsze były dla Ciebie widoczne, jest zrobienie mapy marzeń – powycinaj z gazet zdjęcia, na których widnieją kraje, które zamierzasz odwiedzić lub szczupłe sylwetki modelek. Taką mapę marzeń możesz opatrzyć swoimi komentarzami wraz z datą końcową powziętego przez Ciebie celu. Takie planowanie nie tylko jest przyjemne, ale sprawia także, że myśli nie ulatują – spisanie postanowień potraktuj jak zawarcie umowy z sama sobą, skoro już masz coś na piśmie, staje się to wiarygodne.

Zapisywanie marzeń

Jak opracować plan działania?

Masz już przed sobą cele i daty ich realizacji, teraz pora na działanie. Aby Twoje zamierzenia doszły do skutku, powinnaś uwzględnić także możliwe przeszkody. Jeśli Twój plan nie będzie realistyczny, możesz zapomnieć o wytrwaniu w postanowieniach. Zastanów się więc w jaki sposób pokonasz powstałe przeszkody. Jeśli na przykład planujesz odchudzanie, zrób to mądrze. Efekt jo-jo, którego zapewne tak bardzo się obawiasz, jest możliwy jeśli będziesz chudła zbyt szybko, natomiast 2-3 kilogramy miesięcznie to optymalny wynik. Podobnie rzecz ma się z planowaniem kariery czy marzeniami o podróżowaniu. Rzucanie się na głęboką wodę może się źle skończyć dla Twojej psychiki lub portfela. Dobrze także mieć w razie niepowodzenia plan awaryjny, jeśli zamierzasz osiągnąć cel każda droga jest do niego dobra. A przeciwności powinny Cię umacniać w postanowieniach, a nie zrażać.

Podczas realizowania celów i postanowień przyjedzie Ci zmierzyć się z kwestią najważniejszą, a mianowicie silną wolą i dotyczy to nie tylko osób, które planują odchudzanie. Co więc możesz zrobić? Otóż pokonuj trudności, nie zrażaj się i nagradzaj się za chociażby drobny sukces. Takie zachowanie doda Ci motywacji i sprawi, że nabierzesz optymizmu w spoglądaniu w przyszłość.

1 KOMENTARZ

  1. Ile osób dotrzymuje noworocznych postanowień? Sądzę, że nie wiele, dlatego wychodzę z założenia, że lepiej żadnych postanowień sobie nie robić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here