Strona główna Dom i Rodzina

Jak spędzić czas wolny z dzieckiem?

205
1
Dziecko łowiące ryby na pomoście

Dzieci potrafią być naprawdę wymagające i czasochłonne, jednak gdy my całymi dniami siedzimy w pracy, wypadałoby od czasu do czasu poświęcić nieco więcej uwagi naszym małym szkrabom. Zazwyczaj powstaje wtedy problem, co można zrobić, by móc spędzić z nimi przyjemne chwile, nie tylko gwarantując im dobrą zabawę, ale i poprawić wzajemne relację.

Gdzie wyjechać z dzieckiem?

Gdy mamy trochę wolnego, szczególnie w weekend, można pomyśle o jakimś małym wyjeździe z dzieckiem. Można się np. wybrać do ZOO lub wesołego miasteczka. Można również zrobić małą wycieczkę i odwiedzić miejsca, które sprawią mu sporo radości i frajdy. Opcji jest naprawdę wiele, a ofert skierowanych do dzieci jest całe mnóstwo. Wycieczka w góry, zwiedzanie parków narodowych, pokazywanie dzikiej przyrody z przewodnikiem, albo zabawy z parkach rozrywki przeznaczonych dla dzieci. W różnych miejscach Polski są dostępne parki rozrywki czy kluby dla dzieci, do tego nawet w takich miastach jak Kraków czy Toruń, jak również wiele innych miast, można znaleźć oferty wycieczek edukacyjnych. W zimie można udać się w góry i zaserwować maluchowi lekcję jazdy na nartach pod okiem instruktora, albo zwyczajnie zjechać wspólnie z górki na pazurki. Można się dobrze bawić, ale i czegoś nauczyć.

W co bawić się z dzieckiem?

Jeżeli zostajemy w domu, również można jakoś zagospodarować czas tak, by spędzić je z maluchem i jeszcze w taki sposób, by dziecko się nie nudziło. Dostępnych jest obecnie wiele form zabaw, które mogą dać wiele frajdy zarówno tym małym, jak i dużym. Przykładem mogą być gry planszowe, których obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele i które potrafią nie tylko bawić, ale i uczyć. Klocki czy puzzle, szczególnie układane wspólnie mogą przynieść wiele frajdy, można także wysilić wyobraźnię i pobawić się w teatr. Warto także pamiętać o wyjściu z domu, może niekoniecznie wyjazd, ale zabawy na podwórku, w chowanego czy podchody.Zabawa na placu zabaw również może przynieść wiele dobrego. Dziecko zażyje nieco powietrza, a my także wyjedziemy z domu. W dzisiejszych czasach jest to tym ważniejsze, że wielu rodziców o tym zapomina.

Dwie dziewczynki siedzące w wózku

Kształtowanie zdolności plastycznych dziecka

Możliwości zabaw artystycznych jest wiele, a producenci prześcigają się kolejnych pomysłach jak urozmaicić czas dzieciom i jednocześnie wzbudzić w nich kreatywne myślenie. Malowanie farbkami, to jedna z najstarszych zabaw w tworzenie. Można dać dziecku kawałek papieru, pędzel farby i jakiś temat do namalowania, można także samemu zacząć malować. Wspólne chlapanie się farbą może wywołać fale śmiechu. Wiele jest również możliwości do prac ręcznych. Wystarczą kartki papieru, nożyczki, klej, może jakieś mazaki, w sieci, jak i w licznych książkach dostępne są pomysły do wykorzystania, które pozwolą na stworzenie wspaniałych i zabawnych rzeczy, papierowe figurki czy pacynki, które można bardzo łatwo zrobić samemu. Dzięki temu dziecko będzie czymś zajęte, będzie się dobrze bawić, a przy okazji czegoś się nauczy i wyrobi w sobie zdolność kreatywnego myślenia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here