Strona główna Dom i Rodzina

Jak działa udar w wiertarce? Na co zwracać uwagę, kupując wiertarkę udarową?

851
1
Wiercenie wiertarką

W wiertarce udarowej mamy do czynienia z dodatkowym mechanizmem udaru, który dodatkowo wzmacnia właściwości sprzętu, pozwalając na wiercenie w twardych materiałach. Jak on działa? Czym charakteryzuje się udar w wiertarce i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wiertarka udarowa – cechy charakterystyczne

Wiertarka udarowa to nic innego, jak szczególny rodzaj wiertarki, który dodatkowo wyposażony jest w funkcję udaru. W ten sposób możliwości tego sprzętu są znacznie szersze i można je wykorzystać w zależności od potrzeb i rodzaju wykonywanych prac. Pozwala nie tylko na standardowe wiercenie otworów w cienkich materiałach czy wkręcanie i wykręcanie śrub. Dzięki niej możliwa jest praca w metalu, betonie, a także w przypadku, gdy konieczne jest wykonanie dużych otworów.

Jak działa wiertarka udarowa?

Zasada działania wiertarki udarowe jest stosunkowo prosta i zależna przede wszystkim od mechanizmu, jaki posiada urządzenie. Używa się do tego rzecz jasna specjalnie przeznaczonych do tego wierteł, zwanych popularnie widłami, które są o wiele wytrzymalsze od standardowych wierteł. Przełączając urządzenie na udar, mamy do czynienia z połączeniem ruchu obrotowego oraz posuwistego, w ten sposób nie tylko się wwiercamy, ale i wbijamy w materiał, co znacznie ułatwia sprawę i skraca czas. Najczęściej urządzenia te mają dodatkowo możliwość wyboru prędkości, co pozwala na ustawienie wiertarki w taki tryb, jaki nam będzie odpowiadał.

Praca wiertarki udarowej opiera się na mechanizmie mechanicznym, co oznacza, że działa on ma podstawie impulsów powstających w systemie zębatek. Kręcą się one w przeciwne strony, co wpływa na ruch wiertła. Innym często spotykanym rozwiązaniem jest mechanizm ślimakowy, wykonujący, wcześniej wymienione ruchy posuwisto-obrotowe.

Na co zwracać uwagę kupując wiertarkę udarową?

Wybór wiertarki udarowej powinien być podyktowany tym, do jakich celów będzie nam ona potrzebna. Z pewnością czego innego będą oczekiwać profesjonaliści, a czego inni amatorzy, którzy korzystać z narzędzia będą tylko sporadycznie. Należy tutaj zwrócić uwagę na takie kwestie jak: wykonanie, moc, możliwość kontroli prędkości, wyłączania udaru czy rodzaju zasilania.

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, ważne jest, aby nie był to tani plastik i cienka guma, które rozlecą się po jednym czy kilku użyciach. Wiertarka musi być wytrzymała i dobrze leżeć w ręce, co jest też gwarantem bezpiecznego użytkowania.

Większość wiertarek udarowych ma możliwość ustawienia prędkości obrotu. Oznacza to, że można w zależności od materiału wybrać taką moc, jaka będzie nam potrzebna do wykonania pracy. Warto też zwrócić uwagę na to, czy sprzęt ma opcję wyłączenia udaru. W ten sposób zyskuje on szersze możliwości do wykorzystania, także jako zwykła wiertarka czy wkrętarka.

Ważną kwestią jest także typ zasilania. Do wyboru mamy dwa warianty – sieciowy oraz akumulatorowy. Pierwszy z nich daje nam większą moc, choć jednocześnie ogranicza poruszanie się z powodu kabla. W przypadku wiertarek akumulatorowych można nimi swobodnie poruszać, choć niestety wiąże się to też z takimi wadami, jak konieczność ładowania oraz mniejsza moc narzędzia.

Jakie dodatkowe funkcje może mieć wiertarka udarowa?

Warto zwrócić też uwagę na to, jakie jeszcze funkcje posiada dany sprzęt. Przydatne może być choćby ustawienie ogranicznika wiercenia. Dzięki temu wiercąc otwór w danym materiale, ustala się maksymalną głębokość otworu, bez obaw, że np. przewiercimy się za daleko. Niektóre wiertarki mają też możliwość szybkiej i intuicyjnej zmiany kierunku obrotów, a także funkcję sterowania częstotliwością udarów.

1 KOMENTARZ

  1. Udar w wiertarce może być, gorzej z udarem podczas wiercenia… a tak poważnie, wiertarkę z udarem trudno dostać, mówię o takiej dobrej. Ostatnio szukałam chyba z tydzień, i w końcu znalazłam na jakimś portalu z ogłoszeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here