Strona główna Dom i Rodzina

Co to jest udar w wiertarce? 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed zakupem wiertarki z udarem

1137
1
Wiertarka udarowa

Wiertarka udarowa to jeden z typów narzędzi ręcznych, którego zadaniem jest możliwość wiercenia w bardzo twardych materiałach. To zwykła wiertarka z dodatkowym mechanizmem udarowym, który można w miarę potrzeby uruchomić. Czym jest jednak udar w wiertarce? Jak wybrać taki sprzęt?

Czym jest udar w wiertarce?

Wiertarki udarowe to jedno ze standardowych urządzeń, które bardzo powszechnie wykorzystywane są przy wielu różnych pracach remontowych i budowlanych. Sprzęt ten posiada dodatkową funkcję udaru, który sprawia, że możliwe jest wiercenie nawet w bardzo twardych materiałach. Działa to w ten sposób, że łączą tutaj dwa ruchy – obrotowy oraz posuwisty. Daje to wiertarce niezwykłe możliwości, dzięki czemu możliwe jest wiercenie np. w betonie, ceramice budowlanej czy w materiałach murowanych. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę, zanim kupi się taki sprzęt.

1. Możliwość wyłączenia funkcji udaru

Pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to możliwość wyłączenia funkcji udaru. Zdecydowana większość sprzętów posiada tę opcję, ale nie wszystkie. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest jej uniwersalność. Gdy nie trzeba, korzysta się ze sprzętu jak ze zwykłej wiertarki, a udar załącza się tylko wtedy, gdy jest konieczność.

2. Sprawdź moc wiertarki udarowej

O jakości wykonywanych prac świadczyć będzie także moc, jaką posiada wiertarka udarowa. Istotny jest tutaj przede wszystkim parametr związany z częstotliwością udarów i zazwyczaj wynosi do 48 tys. udarów na minutę. Wybór powinien być podyktowany tym, jak ma być użytkowany sprzęt. Chodzi o to, by uniknąć problemów związanych z awaryjnością wiertarki i jej żywotność. Do domowych prac wystarczy w zupełności sprzęt o mocy 600 – 700W, ale im większa moc, tym łatwiej pracuje się na danym materiale.

3. Wiertarka udarowa a może młotowiertarka?

Trzeba zwrócić też uwagę na to, jakie prace mają być wykonywane i na jakim materiale. Energia wytwarzana przez wiertarki udarowe jest stosunkowo niewielka, dlatego nie nadaje się ona do kucia twardych i grubych materiałów, nie mówiąc już o wyburzaniu ścian. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem mogą być młoty udarowe lub młotowiertarki, które posiadają dodatkowo udar elektropneumatyczny.

4. Wiertarka udarowa elektryczna czy akumulatorowa?

Kolejną kwestią, którą trzeba ustalić to rodzaj zasilania. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania, czyli akumulatorowe i elektryczne. W przypadku wiertarek udarowych najczęściej spotkać można te elektryczne. Raczej niewiele jest produktów akumulatorowych i mają one zazwyczaj mniejszą moc oraz trzeba je regularnie ładować.

5. Jakie funkcje dodatkowe posiada wiertarka udarowa?

Wybierając wiertarkę udarową, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona regulację obrotów, a także odpowiednie zabezpieczenia przeciw wypadaniem opiłków. Przyda się też informacja o wielkości kół zębatych, a także średnica wiercenia. Co inne będzie potrzebne przy wierceniu w drewnie, betonie czy metalu.

1 KOMENTARZ

  1. Szukam właśnie wiertarki dla starego na Walentynki… Dużo o tym czytam i chyba skuszę się na taką z udarem. Ciekawe to brzmi i może się przydać taka funkcja 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here