Strona główna Kultura

Co można zobaczyć w Krakowie?

671
3
Kraków widziany z lotu ptaka z widokiem na Wawel

Królewskie miasto – Kraków, to miejsce, w którym najprawdopodobniej był każdy, albo prawie każdy. To miasto pełne historii, wspaniałych zabytków, a także licznych rozrywek, dla tych, dla których zwiedzanie zamków się przejadło. Z pewnością jest to bardzo ciekawe miejsce i nie każdy wie, na jakie atrakcje można tam trafić, atrakcje, które nie ograniczają się tylko do rynku.

Co warto zwiedzić w Krakowie?

Kraków to przede wszystkim miasto pełne zabytków, Zamek Królewski, Rynek, stare zabytkowe kamienice, które mają swój specyficzny urok, ale co jeszcze? Z zabytków wartych uwagi nie można zapomnieć o sukiennicach Bazylice Mariackiej, z wieży której dokładnie co godzinę jest wygrywany znany każdemu hejnał, a we wnętrzu kościoła znajduje się największy w Europie ołtarz autorstwa Wita Stwosza.

Nie można również zapomnieć o drodze królewskiej, która jest najpopularniejszą i najczęściej odwiedzaną trasą przez turystów z całej Polski, ale również i Europy. Wiedzie ona przez pozostałości średniowiecznej fortyfikacji, obok bramy Floriańskiej, Barbakanu, przechodzi przez ulicę Floriańską, do Rynku, aż do wzgórza wawelskiego, gdzie znajduje się Zamek. To szlak przechodzący przez historię i najważniejsze wydarzenia naszego kraju. Warto również odwiedzić ulicę Kanoniczną, która jest jedną z najstarszych ulic w Krakowie. To także liczne zabudowania, kościoły i kamienice, które należą do zabytków. Niewątpliwe warto również zwiedzić Wawel.

Wawel w Krakowie

Nowa Huta i Podgórze

Nie tylko centrum Krakowa jest warte obejrzenia. W Nowej Hucie można obejrzeć chociażby Kopiec Wandy, postaci znanej z mitów o grodzie Karaka, zabytkowe kościoły oraz dworek Jana Matejki dla miłośników jego sztuki. Podgórze to kolejna dzielnica Krakowa, która staje się coraz bardziej popularna. Można tam znaleźć Kopiec Kraka, skąd również ma się doskonały widok na panoramę miasta, jest tam również romański kościół oraz zabytkowe pozostałości po austriackiej baszcie.

Warto również odwiedzić podgórski park i zabytkowe wille. Jednak Kraków to nie tylko historia naszego kraju z czasów średniowiecza, ale także historia nowsza, sięgająca do II Wojny Światowej. Można wymienić chociażby Aptekę pod Orłem, będącą muzeum poświęconym krakowskiemu gettu oraz Plac Bohaterów Getta. Można również odwiedzić tereny dawnego getta w Płaszowie.

Park w Krakowie

Parki i inne miejsca

Kraków to nie tylko miasto przepełnione zabytkami, na które można się natknąć na każdym rogu, ale to także miejsce, gdzie można wypocząć, dobrze się zabawić i ogólnie przyjemnie spędzić czas. Dlatego warto zajść na Bulwary Wiślane, które są bardzo często odwiedzane, zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. To dobre miejsce na wypoczynek i spacer tuż przy brzegu Wisły. Można również odwiedzić ogród botaniczny oraz Las Wolski z kopcem Piłsudskiego.

Dobrym pomysłem jest także udanie się na spacer Rezerwatem Przyrody Nieożywionej. Skałki Twardowskiego i kamieniołom Zakrzówek to niezwykle urokliwe miejsca. Park Linowy to także dobre miejsce na ciekawe spędzenie czasu. Oprócz tego warto odwiedzić liczne restauracje i knajpy, jak na przykład pijalnie czekolady Wedla czy Kawiarnie Bankową. Liczne lokale są porozsiewane w całym Krakowie, wiele z nich znajduje się na Rynku Głównym, ale i w licznych uliczkach i zaułkach je otaczających. Można więc przejść się nimi, by w ten sposób odkryć nowe miejsca. Lokacji wartych odwiedzenia jest naprawdę wiele i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

3 KOMENTARZE

  1. Kraków jest piękny, uwielbiam tam jeździć i chyba nigdy mi się to nie znudzi. Jeszcze wiele jego zakątków muszę zobaczyć ale moim zdaniem to numer jeden na liście najpiękniejszych polskich miast.

  2. Dal miu0142ou015bniku00f3w sztuki, w Nowej Hucie mou017cna znaleu017au0107 kilkanau015bcie interesuju0105cych wystaw, spektakli i wydarzeu0144 kulturalnych.nObecnie jest to Galeria Zdzisu0142awa Beksiu0144skiego w Nowohuckim Centrum Kultury, spektakle Sceny NCK, wystawy w Muzeum PRL, spektakle u0141au017ani Nowej i Teatru Ludowego. Wszytko mou017cecie znaleu017au0107 na specjalnie stworzonym Kalendarzu Imprez Nowohuckich. Polecam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here