Strona główna Biznes

Chcesz wynająć mieszkanie? Dlaczego warto zlecić wynajem firmie?

325
1
klucz w zamku do drzwi

Każdy właściciel nieruchomości zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo pracy trzeba włożyć w to, aby była ona utrzymana w dobrym stanie. Zarówno dom, mieszkanie czy innego typu budynek wymagają napraw, remontów, a więc stałej opieki. Chcąc wynajmować komuś swoją nieruchomość, w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani do tego, aby o nią dbać, na szczęście pomóc może nam w tym profesjonalna firma, która znacznie ułatwi nam zarządzanie i wynajem.

Dlaczego warto zlecić wynajem firmie?

Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości po to, by czerpać z niej zyski. Jest to bardzo dobry sposób na biznes, jednak nawet przy wynajmowaniu jednego mieszkania, właściciel ma na swojej głowie sporo obowiązków. Już na etapie przygotowywania mieszkania pod wynajem należy zadbać o wiele kwestii, następnym etapem jest poszukiwanie najemców, spisywanie umów, a to dopiero początek. Aby mieć absolutną pewność, że wszystkie rachunki są opłacane na czas, nasze mieszkanie jest w dobrym stanie i ktoś nad nim czuwa udzielając niezbędnej pomocy wynajmującym, warto zatrudnić firmę, która będzie sprawowała pieczę nad każdą z tych spraw.

Firm zajmujących się zarządzaniem najmem jest wiele, przykładem może być gramat.pl/zarzadzanie-najmem, warto zatem zapoznać się z ich ofertą, aby mieć pewność, że wybierzemy tą, która kompleksowo zadba o naszą nieruchomość.

Czego można oczekiwać od firmy zarządzającej nieruchomościami?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, jaki zakres usług nas interesuje. Niektórzy właściciele chcą samodzielnie wybrać najemców mieszkania, ale chętnie powierzą komuś, kto ma odpowiednią wiedzę, sporządzanie umów oraz protokołów. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy firma, z którą współpracujemy jest w stanie zapewnić nam kompleksową obsługę, w której skład będzie wchodzić:

  • doradztwo odnośnie przygotowania nieruchomości pod wynajem,
  • szukanie najemców,
  • przygotowanie dokumentacji (umów oraz niezbędnych protokołów),
  • monitoring stanu mieszkania oraz pobieranie opłat od najemców,
  • informowanie właściciela o stanie nieruchomości i wszelkich działaniach podejmowanych przez zarządce,
  • przeprowadzanie niezbędnych prac konserwujących, naprawczych oraz remontowych.

Niektóre firmy ponadto są do dyspozycji najemców oraz właściciela przez całą dobę, co jest niezwykle pomocne. W takiej sytuacji osoby wynajmujące naszą nieruchomość mogą wszelkie problemy zgłaszać zarządcy, a my nie musimy się tym martwić.

blok

Istotne kwestie związane z wynajmem mieszkań

Mieszkania możemy wynajmować krótkoterminowo lub na dłuższy okres. Decydując się na wynajem długoterminowy nie musimy zbyt często martwić się szukaniem najemców, czy spisywaniem umów. W przypadku, gdy interesuje nas wynajem krótkoterminowy, który bardzo często jest brany pod uwagę w dużych miastach, gdzie mieszkania wynajmują studenci, ważne jest aby przygotować dodatkowe dokumenty, takie jak np. regulamin korzystania z części wspólnych (kuchnia, łazienka).

Wiele problemów przysparzają właścicielom mieszkań kwestie formalne związane z przygotowaniem poprawnie napisanych umów, dlatego też warto skorzystać z pomocy firmy zatrudniającej radcę prawnego.

1 KOMENTARZ

  1. Coraz popularniejsze są takie firmy, nawet przeglądając oferty mieszkaniowe, większość z nich nosi symbol firmy, która się nimi zajmuje, widać przydatne rozwiązanie, choć i kosztowne pewnie też.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here