Strona główna Dom i Rodzina

Brukowa kostka dekoracyjna – przykłady aranżacji ogrodów i podjazdów

4696
0
Podjazdy do domu i ogrody

Kostka brukowa pełni funkcje nie tylko ozdobne, ale także użytkowe. Jej główną zaletą jest to, że można ją doskonale dopasować do stylistyki, w której utrzymany jest budynek i jego otoczenie – prywatna rezydencja czy przestrzeń publiczna. W tym artykule przedstawimy aranżacje ogrodów i podjazdów z wykorzystaniem kostki brukowej, które mogą stanowić nie lada inspirację.

Jak dopasować kostkę brukową do stylistyki domu?

Kostka brukowa powinna wyeksponować budowlę w zależności od tego w jakiej stylistyce utrzymany jest dom. Różne formy kostki brukowej stosowane są w wielu aranżacjach, co warto zauważyć odwiedzając stronę kostbet.pl/produkty/kostki-dekoracyjne/. Można zatem ułożyć podjazd z płytek gładkich lub fakturowanych czy wykorzystać te przypominające dawny bruk. Zarówno domy nowoczesne jak i klasyczne będą dobrze wyglądały jeśli kostka brukowa będzie odpowiednio dopasowana. Nie ma także ograniczeń jeśli chodzi o kolorystykę jak i ułożenie z niej wybranych motywów. Możliwe jest również połączenie z pozoru dwóch niepasujących do siebie stylów płytek.

Podjazd do nowoczesnego domu

Kostka brukowa w ogrodzie klasycznym i nowoczesnym

Kostka brukowa może optycznie zmniejszyć lub zwiększyć powierzchnię ogrodu. Kiedy ma on niewielkie rozmiary warto zdecydować się na jasne kolory płytek, które dobrze jest układać w poprzek. Takie rozwiązanie z pewnością docenią amatorzy klasycznych rozwiązań. Największym problemem jest chyba fakt, że wybrukowana powierzchnia w ogrodzie jest dość duża i przez to staje się monotonna. Za pomocą kostki brukowej można odpowiednio wyeksponować dane elementu ogrodu jak rabaty – w klasycznych aranżacjach sprawdzi się doskonale kostka brukowa w jednym stylu ułożona w nieco inny wzór.

Z kolei ogrody nowoczesne będą się doskonale prezentowały kiedy jednolita nawierzchnia będzie przełamana innymi kolorami kostki. Można nimi także podkreślić odmienność roślinności w danym ogrodzie. Na przykład poszczególne krzewy mogą być umieszczone w środku kolistego motywu ułożonego z kostki brukowej. Warto także podkreślić odpowiednią formą płytek elementy takie jak fontanny czy ławki ogrodowe.

Klasyczne aranżacje podjazdów z wykorzystaniem kostki brukowej

Oczywiście im większa powierzchnia podjazdu, tym większe możliwości aranżacyjne. Najczęściej wykorzystuje się klasykę czyli kolory płytek takie jak brązowy z żółtym oraz grafitem lub latte. Przenikanie kolorów może być delikatne lub całkiem wyraźne i zastosowane na zasadzie kontrastu. Bardzo często w klasycznych aranżacjach wybierane są kostki w stylu vintage, które sprawdzą się zarówno na krętym podjeździe jak i równej, płaskiej powierzchni. Chociaż kiedy jest stromo, bardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór kostki o chropowatej nawierzchni. Eksperymentować można z mozaiką lub motywem, który będzie sercem podjazdu.

Podjazd klasyczny

Jak zaprojektować nowoczesny podjazd?

Niezależnie od stylistyki domu, kostka brukowa położona na podjeździe powinna być dopasowana do elementów elewacji budynku. Ważne, by kolor i styl kostki brukowej dostosowany był do dachówek lub stolarki okiennej. Obejście domu powinno być przedłużeniem jego wnętrza. Do nowoczesnego domu i podjazdu na pewno będzie pasowała kostka brukowa w tym samym kolorze, ale w różnych rozmiarach i o różnych fakturach – przykładem może być połączenie prostokątnej granitowej kostki z trapezami o tej samej barwie. Doskonale sprawdzą się tu motywy z geometrycznych wzorów o rożnych kolorach. Ciekawym pomysłem może być stworzenie niewielkiego rondka, którego centrum będzie stanowił kwietnik lub fontanna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here