Strona główna Dom i Rodzina

6 pomysłów na aranżacje kostki brukowej

509
2
Kostka brukowa i donica z rośliną

Kostka brukowa w ogrodzie i wokół domu odgrywa dwie ważne role – ułatwia poruszanie po terenie, tworząc ścieżki, a także jest dekoracją i ozdobą. Dlatego warto pomyśleć nad ciekawą aranżacją, która stanie się integralną częścią domu. Oto 5 pomysłów na kostkę brukową.

  1. Klasyczna aranżacja z kostką brukową w szarościach
  2. Nieregularne kształty wzorów kostki brukowej
  3. Duże płyty betonowe zamiast małej kostki brukowej
  4. Nieregularna kostka brukowa
  5. Łączenie wzorów i kolorów
  6. Kostka brukowa z iluminacją

1. Klasyczna aranżacja z kostką brukową w stonowanych kolorach

Jeżeli chodzi o kolorystykę, jest to rozwiązanie najlepsze i najbardziej uniwersalne. Szarości, biele i beże to najczęściej spotykane barwy, jeżeli chodzi o wybór kostek brukowych. Sprawdzają się one w każdych okolicznościach i są ponadczasowe. Co ważne, idealnie komponują się zresztą przestrzeni – domem, a także otaczającą go zielenią i roślinami. Najczęściej układane są w sposób prosty i jednolity, wykorzystując tylko jedną, maksymalnie dwie barwy, z głównym środkowym i dodatkowym na obrzeżach.

2. Nieregularne kształty wzorów kostki brukowej

Jeżeli interesują nas nieoczywiste rozwiązania, z pewnością ścieżkę czy podjazd można wyłożyć kostką brukową, jednocześnie dbając o to, by układały się one w jakiś wzór. Mogą być to różnego rodzaju zawijasy, motywy roślinne czy konkretne kształty, np. geometryczne. Jeżeli nie chce się mieć otoczenia ułożonego od linijki, z pewnością warto pobudzić nieco kreatywność. Ścieżka nie musi być prosta, może falować i być nieregularna.

3. Duże płyty zamiast małej kostki brukowej

Innym rozwiązaniem będzie zastąpienie klasycznej niewielkiej kostki dużymi płytami betonowymi lub kamiennymi. Kiedyś były one w standardzie na dużych powierzchniach, ale od jakiegoś czasu trend ten wchodzi także do domów i ogrodów. Wyłożenie podjazdu czy tarasu dużą płytą sprawi, że przestrzeń ta nabierze zupełnie innego charakteru. Większe formaty optycznie powiększają, co daje ciekawy efekt. Świetnie sprawdza się to szczególnie w domach w stylu industrialnym.

4. Nieregularna kostka brukowa

Ciekawym rozwiązaniem jest także zrezygnowanie z klasycznego kształtu kwadratu czy prostokąta i wybór nieregularnych formatów. Układa się je ciężej, ponieważ wymagają lepszego dopasowania, ale tworzą jednocześnie ciekawy wzór. Będzie to szczególnie dobrze wyglądać zwłaszcza w przypadku ścieżek ogrodowych, a jeżeli do tego wybierze się odcień ceglanej czerwieni, sprawi się, będzie wyglądać bardzo swojsko i naturalnie.

5. Łączenie wzorów i kolorów

Choć ograniczenie się do jednego rodzaju kostki brukowej sprawi, że przestrzeń wokół domu będzie ujednolicona, warto zastanowić się nad pewnym urozmaiceniem. Można np. kolorami wydzielić poszczególne strefy w ogrodzie – zdecydować się na inne rozwiązanie na podjeździe i inne na ścieżkach. Co innego położy się też na tarasie. Kostka brukowa oprócz dróg może tworzyć też schody, podwyższenia i pełnić rolę kwietników.

6. Kostka brukowa z iluminacją

Obecnie rozwiązanie to jest jeszcze rzadko spotykane, choć jak najbardziej wiele firm oferuje właśnie taki ciekawy i nietypowy akcent. Nawierzchnia kostki brukowej pokryta jest specjalnym materiałem, dzięki czemu… świeci w nocy. To oprócz walorów dekoracyjnych ma też duże znaczenie dla bezpieczeństwa, ponieważ ułatwia odnalezienie ścieżek w ogrodzie. Mogą być to oświetlenia punktowe lub ciągłe.

2 KOMENTARZE

  1. Będę na wiosnę wymieniać kostkę i już teraz zbieram sobie pomysły. Póki co najbardziej przemawiają do mnie duże płyty w jednolitym kolorze. Boję się jednak, że będą się nierównomiernie zapadać pod naciskiem samochodów na podjeździe. Sprawa do przemyślenia! 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here