Strona główna Dom i Rodzina

Kostka brukowa – nowoczesne aranżacje. Jak wybrać kostkę brukową na taras, chodnik?

846
2
Ścieżka ogrodowa z kostki brukowej

Kostka brukowa w obrębie domu może spełniać kilka istotnych funkcji. Po pierwsze – praktyczną, co pozwala na wygodne przemieszczania się, a po drugie – dekoracyjną, ponieważ potrafi stanowić prawdziwą ozdobę. Staje się częścią aranżacji domu, dlatego dobór kostki brukowej ma duże znaczenie. Co wybrać na taras, chodnik, a co na podjazd?

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Wyróżnia się dwa główne typy kostki brukowej, czyli przemysłową oraz szlachetną. W obrębie drugiej kategorii znajdzie się wiele różnych rodzajów produktów, które będą się między sobą różnić rozmiarem, kształtem czy właściwościami technicznymi. Warto zwrócić też uwagę na grubość kostki brukowej – będzie miało to wpływ przede wszystkim na jej wytrzymałość. Ostatnim walorem do ustalenia będzie dekoracyjność – kształt, kolor oraz sposób obróbki.

Jaka nowoczesna kostka brukowa na taras?

W przypadku tarasu najczęściej zwraca się uwagę przede wszystkim na dekoracyjność. Podłoże powinno pasować do stylu domu i tego, co się znajdzie na jego powierzchni. Na przykład celując w design skandynawski, lepiej sprawdzą się tarasy w prostych liniach i jasnych pastelowych kolorach z naciskiem na naturalne materiały. Liczyć będzie się estetyka oraz ład. Często wybiera się kostkę brukową i płyty większych rozmiarów. Prostokątny lub kwadratowy format o lekko chropowatej powierzchni i praktycznej geometrycznej bryle.

Nowoczesny taras

Jaka kostka brukowa na chodnik?

Ważnym elementem każdego domu są chodniki, które wytaczają ścieżki wokół niego i ogrodu. I tutaj istotny będzie styl, w jakim urządza się dom i jego otoczenia. Powszechnie wykorzystuje się małej wielkości kostki w kolorach szarych i beżowych, czasem w czerwieni, ale chcąc zainwestować w nowoczesne rozwiązania, można pójść w innym kierunku i zdecydować się na wytyczenie ścieżek dużymi płytami betonowymi. Najlepiej wówczas zdecydować się na zastosowanie prostych linii geometrycznych i minimalistycznej dekoracyjności. Lepiej sprawdzą się prostokątne lub kwadratowe kostki i lepiej zrezygnować z wijących się i falujących chodników.

Jaka kostka brukowa na podjazd?

Do wyboru kostki brukowej na podjazd trzeba podejść z dużą ostrożnością. Ten element nawierzchni zazwyczaj jest bardziej obciążony, ponieważ umiejscawiamy na nim samochód. Kostka brukowa musi mieć więc odpowiednią grubość, by znieść takie obciążenie. Jeżeli zaś chodzi o nowoczesne aranżacje, to podobnie jak w przypadkach podanych wyżej, najlepiej sprawdzą się duże geometryczne kształty i minimalistyczne wzornictwo oraz stonowana kolorystyka nawiązująca do bryły budynku. Jeżeli decydujemy się na wykonanie wzoru, powinien być on prosty i stanowić tylko dodatek. Zdecydowanie lepiej unikać kompozycji roślinnych i wymyślnych zawijasów. Od dekoracyjności ważniejsza będzie jakość kostki brukowej, która powinna wytrzymać jak najdłużej.

Sprawdzi się tutaj powszechna w użyciu kostka granitowa, która charakteryzuje się prostotą oraz funkcjonalnością. Zazwyczaj podjazdy wykonuje się z jednego koloru, maksymalnie dwóch zbliżonych. Lepiej zdecydować się przy tym na ciemniejsze odcienie szarości, będą praktyczniejsze i mniej widać na nich zabrudzenia, np. od opon czy w przypadku awarii samochodu i wycieków.

2 KOMENTARZE

  1. Szukam teraz czegoś na podjazd i na taras. Nie umiem się zdecydować. Ceny tak wysokie, że głowa mała, a przecież coś trzeba wybrać. Nie wiem, czy nie postawimy na zwykły polbruk. Ale to tak nudno wygląda….

  2. Gdybym mogła samodzielnie projektować kostkę brukową, wybrałabym fiolet. Mam wrażenie, że kiedyś, gdzieś za granicą, widziałam kostkę brukową w takim kolorze. Piękne to by było!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here