Strona główna inne

Kostka brukowa – nowoczesne aranżacje. Jak wybrać kostkę brukową na taras, chodnik?

154
0
Ścieżka ogrodowa z kostki brukowej

Kostka brukowa w obrębie domu może spełniać kilka istotnych funkcji. Po pierwsze – praktyczną, co pozwala na wygodne przemieszczania się, a po drugie – dekoracyjną, ponieważ potrafi stanowić prawdziwą ozdobę. Staje się częścią aranżacji domu, dlatego dobór kostki brukowej ma duże znaczenie. Co wybrać na taras, chodnik, a co na podjazd?

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Wyróżnia się dwa główne typy kostki brukowej, czyli przemysłową oraz szlachetną. W obrębie drugiej kategorii znajdzie się wiele różnych rodzajów produktów, które będą się między sobą różnić rozmiarem, kształtem czy właściwościami technicznymi. Warto zwrócić też uwagę na grubość kostki brukowej – będzie miało to wpływ przede wszystkim na jej wytrzymałość. Ostatnim walorem do ustalenia będzie dekoracyjność – kształt, kolor oraz sposób obróbki.

Jaka nowoczesna kostka brukowa na taras?

W przypadku tarasu najczęściej zwraca się uwagę przede wszystkim na dekoracyjność. Podłoże powinno pasować do stylu domu i tego, co się znajdzie na jego powierzchni. Na przykład celując w design skandynawski, lepiej sprawdzą się tarasy w prostych liniach i jasnych pastelowych kolorach z naciskiem na naturalne materiały. Liczyć będzie się estetyka oraz ład. Często wybiera się kostkę brukową i płyty większych rozmiarów. Prostokątny lub kwadratowy format o lekko chropowatej powierzchni i praktycznej geometrycznej bryle.

Nowoczesny taras

Jaka kostka brukowa na chodnik?

Ważnym elementem każdego domu są chodniki, które wytaczają ścieżki wokół niego i ogrodu. I tutaj istotny będzie styl, w jakim urządza się dom i jego otoczenia. Powszechnie wykorzystuje się małej wielkości kostki w kolorach szarych i beżowych, czasem w czerwieni, ale chcąc zainwestować w nowoczesne rozwiązania, można pójść w innym kierunku i zdecydować się na wytyczenie ścieżek dużymi płytami betonowymi. Najlepiej wówczas zdecydować się na zastosowanie prostych linii geometrycznych i minimalistycznej dekoracyjności. Lepiej sprawdzą się prostokątne lub kwadratowe kostki i lepiej zrezygnować z wijących się i falujących chodników.

Jaka kostka brukowa na podjazd?

Do wyboru kostki brukowej na podjazd trzeba podejść z dużą ostrożnością. Ten element nawierzchni zazwyczaj jest bardziej obciążony, ponieważ umiejscawiamy na nim samochód. Kostka brukowa musi mieć więc odpowiednią grubość, by znieść takie obciążenie. Jeżeli zaś chodzi o nowoczesne aranżacje, to podobnie jak w przypadkach podanych wyżej, najlepiej sprawdzą się duże geometryczne kształty i minimalistyczne wzornictwo oraz stonowana kolorystyka nawiązująca do bryły budynku. Jeżeli decydujemy się na wykonanie wzoru, powinien być on prosty i stanowić tylko dodatek. Zdecydowanie lepiej unikać kompozycji roślinnych i wymyślnych zawijasów. Od dekoracyjności ważniejsza będzie jakość kostki brukowej, która powinna wytrzymać jak najdłużej.

Sprawdzi się tutaj powszechna w użyciu kostka granitowa, która charakteryzuje się prostotą oraz funkcjonalnością. Zazwyczaj podjazdy wykonuje się z jednego koloru, maksymalnie dwóch zbliżonych. Lepiej zdecydować się przy tym na ciemniejsze odcienie szarości, będą praktyczniejsze i mniej widać na nich zabrudzenia, np. od opon czy w przypadku awarii samochodu i wycieków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here