Strona główna Dom i Rodzina

4 zachowania, które prowadzą do rozwodu

147
1
Przecięty nożyczkami akt ślubu

Wiele par małżeńskich w momencie rozwodu zastanawia się: „jak do tego doszło?” Umiejętność szybkiego zauważania i rozpoznawania oznak kłopotów w małżeństwie, może pomóc w zaradzeniu większym kryzysom. Psychologowie twierdzą, że poniższe 4 zachowania, są jednymi z najpewniejszych sygnałów zwiastujących rozwód. Innymi słowami: oto na co powinniśmy zwracać uwagę.

Brak odpowiedniej komunikacji

Brak komunikacji jest jednym z pierwszych sygnałów, świadczących o tym, że relacje nie układają się za dobrze. Otwarta, szczera konwersacja między dwiema szanującymi się osobami, jest podstawą każdego związku. Rezygnacja z rozmów z mężem czy żoną, na rzecz oglądania telewizji lub korzystania z telefonu, sprawi, że nasz partner będzie się czuł zaniedbany i niewysłuchany. Jeżeli przez kilka tygodni bądź nawet dni, nie porozmawialiście ze sobą porządnie i od serca, warto to zmienić. Kiedy komunikacja zawodzi, relacje słabną.

Wyrażanie negatywnych emocji

Dzielenie się emocjami z partnerem jest bardzo korzystne, ale nie mogą to być tylko negatywne emocje, bo „zalewanie” nimi drugiej osoby, sprawi, że zaczniecie się odsuwać od siebie. Wzajemne „czepianie się” o wszystko, doprowadzi do skumulowania się złości i urazy, a to już prosta droga w kierunku rozwodu. Jeżeli odczuwasz, że masz w sobie za dużo negatywnych emocji, postaraj się znaleźć inny sposób na ich wyładowywanie.

Czerwone krzyżyki na dłoniach małżonków

Wygasające uczucie

Kolejnym sygnałem jest wygasanie miłości i namiętności. Stan, kiedy czujemy się jak nowożeńcy, zazwyczaj przemija i wiele par popada w rutynę, zapominając o prawdziwych uczuciach i romantyzmie. Nikt nie chce czuć się niekochanym i niedocenianym. Czy na co dzień Twoje słowa i zachowania względem partnera, pokazują mu, że go kochasz? Jeśli czujesz, że jesteście więźniami rutyny i przyzwyczajenia, to czas na zmiany. Planujcie randki raz na tydzień i trzymajcie się tego. W każdy weekend róbcie coś innego, ciekawego. Spróbujcie wybrać się do restauracji, na kurs tańca lub do kina. Róbcie coś, co spodoba się Wam obojgu.

Brak reakcji i zainteresowania

Czwartym czynnikiem zapowiadającym możliwy rozwód, jest brak odpowiednich reakcji. Umiejętność słuchania jest bardzo ważnym elementem dobrego małżeństwa. Jeśli nie wykazujesz zainteresowania w momencie gdy małżonek dzieli się z Tobą swoimi myślami, opiniami i emocjami, dajesz mu odczuć, że nie jest dla Ciebie ważny. Ćwicz aktywne słuchanie poprzez skierowanie całej swojej koncentracji na drugą osobę, odstawiając wszelkie „rozpraszacze”. Utrzymuj kontakt wzrokowy. Daj kochanej osobie znać, że to co mówi, jest dla Ciebie ważne.

Badacze z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Waszyngtonie trafnie przewidzieli rozwód w 83% przypadków, bazując właśnie na tych czterech, wyżej wymienionych czynnikach. Małżeństwo pełne negatywnych emocji z pewnością ma wpływ na złe samopoczucie i żony, i męża. Gdy nie ma dobrej komunikacji, miłości i zainteresowania, rozwód może pojawić się na horyzoncie. Nieważne czy jesteście małżeństwem od roku, pięciu, dziesięciu czy nawet dwudziestu lat, musicie starać się zapobiegać takim sytuacjom.

1 KOMENTARZ

  1. Jest wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do rozwodu, ale nie ma się co oszukiwać, najczęściej winę ponoszą obie strony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here