Strona główna Edukacja

Błędy komunikacyjne, które najczęściej popełniamy

367
2
Kobieta z dłonią przy twarzy

Komunikacja interpersonalna to inaczej wymiana informacji między uczestnikami konwersacji. To nie tylko rozmowa, czyli komunikacja werbalna, ale również mimika twarzy, gestykulacja, dźwięki oraz inne sygnały dochodzące z zewnątrz. Ludzie często popełniają liczne błędy, przez które następuje szereg problemów komunikacyjnych.

Brak zrozumienia o czym mówi druga osoba

Możemy do siebie mówić bardzo wiele, ale niestety nic z tego nie wynika. Często traktujemy rozmowę jako sposób na narzucenie swojego zdania innym, nie obchodzi nas za bardzo, co ktoś ma do powiedzenia i to nie ja, tylko on musi coś zrobić, coś wykonać, czymś się zająć, bo ja wiem lepiej. Zdarza się również, że nie poświęcamy rozmówcy zbyt wiele uwagi, skupiając się tylko na własnych wypowiedziach, choć rozmowa, to nic innego jak wymiana myśli między dwoma osobami. Czasami takie osoby nas nudzą i nie mamy ochoty w ogóle rozmawiać. Co wtedy? Po prostu nie ciągnąć tego i przerwać konwersacją dla dobra każdego.

Dwie dziewczyny rozmawiają przez telefon

Czytanie w myślach rozmówcy

Jednym z błędów komunikacyjnych jest czytanie w myślach rozmówcy. Nikt oczywiście dosłownie nie czyta innym w myślach, ale mówiąc najprościej chodzi o umiejętność odczytywania intencji drugiej osoby z jej słów, zachowania, gestykulacji czy tonu głosu. To całkiem normalne i jest to naszą cechą wrodzoną, jednak czasem wymyka się to spod kontroli i zaczynamy interpretować wszystko według własnego wzoru, który niekoniecznie ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. To jest opieranie się na własnych wymyślonych założeniach i prowadzi do tego, że „lepiej” wiemy, co kto myśli. To zdecydowanie nie pomaga w poprawnym komunikowaniu się takich osób i może prowadzić do nieporozumień.

Jednostronność postrzegania faktów

Kolejnym błędem komunikacyjnym jest jednostronność postrzegania. Polega to na niczym innym, jak spoglądanie na pewne sprawy tylko z własnej perspektywy, zupełnie pomijając inne osoby. W ten sposób nie ma możliwości na dobre zrozumienie poruszanego zagadnienia i tym samym znacząco ogranicza się możliwości realnej oceny rzeczywistości. Niestety w ten sposób ograniczamy także dopływ istotnych informacji, które mogłyby zostać nam przekazane. To z pewnością nie przyniesie nam żadnych korzyści, a jeszcze zdecydowanie może zaszkodzić,jak również doprowadzić do konfliktu.

Mężczyzna mówiący do puszki

Brak aktywnego słuchania

To zjawisko kiedy słyszymy, ale nie słuchamy. Myślimy o niebieskich migdałach, potakujemy głową, ale wcale nie interesuje nas rozmowa, a brak aktywnego słuchania i reagowania na przekazywane informacje zdecydowanie utrudnia poprawne komunikowanie. Z jednej strony nie przyjmujemy praktycznie żadnych informacji, z drugiej, możemy być zalewani taką ich ilością, że nas umysł, który ma ograniczoną pojemność jednorazowego przyjmowania informacji, zwyczajnie nie jest w stanie wszystkiego ogarnąć. To może doprowadzać do dezorientacji. Inną opcją jest filtracja danych, jakie otrzymujemy. Każdy może inaczej interpretować konkretne wiadomości, co także może doprowadzać do nieporozumienia.

Brak empatii i zrozumienia

Żeby dobrze się komunikować, trzeba pamiętać o drugiej osobie, która też ma emocje i uczucia, a niestety często się o tym zapomina. Brak empatii i zrozumienia w dużym stopniu może nam przeszkodzić i doprowadzić do napięcia sytuacji. Czasem lepiej też uważać na słowa, ponieważ potrafią one bardzo mocno zranić, a nawet się nad tym nie zastanawiamy i robimy to bezwiednie, bez złych intencji. To powoduje wycofanie się z konwersacji i całkowitą blokadę w komunikacji.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here