Strona główna Technologia

Zend Framework, Symfony… jakich frameworków PHP oczekują pracodawcy od programistów PHP ?

329
2
Kod php na monitorze

Na rynku pojawia się coraz więcej tzw. programistów webowych, czyli działających głównie w obszarze stron www i aplikacji internetowych. W rubryce „umiejętności” w swoim CV wymieniają oni zazwyczaj kilka kodów technicznych, jakimi operują, wśród których są HTML/CSS, JavaScript, czasami Python, no i oczywiście… PHP.

Funkcjonalność języka PHP okazała się kluczową w rozwoju nowoczesnych stron www, co też zaprocentowało szeroką rozbudową tej technologii. Aby więc „zabłysnąć w tłumie” i przekonać do siebie pracodawcę, warto skonkretyzować obszar posiadanej przez siebie wiedzy. Co zatem najlepiej określi, jakim PHP-owcem jesteś? Frameworki, których używasz!

Symfony

Symfony to dziś prawdopodobnie najbardziej cenione środowisko programowania w języku PHP. Aby pracować w Symfony, należy w pełni opanować paradygmat obiektowy języka PHP. Framework ten daje ogromne możliwości, choćby dzięki świetnej integracji z innymi bibliotekami.

Zend Framework

Zend Framework przez lata najbardziej ceniony framework PHP, przede wszystkim dzięki dużej swobodzie, jaką daje swojemu użytkownikowi. Jest oparty głównie na sugestiach i podpowiedziach, nie wymusza na programistach konkretnych wzorców projektowych. Dla wielu do teraz niezastąpiony.

CakePHP

CakePHP — wprawdzie nie jest tak wydajny jak Symfony czy Zend Framework, lecz kiedy zlecenie nie ma przesadnie wielkich wymagań technicznych, CakePHP sprawdza się wyśmienicie. To proste narzędzie idealne do budowania drobnych aplikacji webowych.

Laravel

Laravel — choć twórcy Laravel reklamują go jako system nadzwyczaj przyjazny i sprzyjający komfortowi programisty, wiele osób krytykuje jego twórców za masę błędów, których dostarcza współpraca z tym środowiskiem. Laravel uchodzi jednak za świetne narzędzie dla początkujących, zwłaszcza że kształtuje bardzo dobre nawyki w pisaniu kodu (stąd też wynika wysoka popularność Laravel w statystykach).

Phalcon

Phalcon — podobnie jak Symfony, Phalcon jest zbudowany w dużej mierze na wzorcu projektowym MVC. W przeciwieństwie jednak do innych frameworków PHP, ten obsługuje również języki C i Zephir, czyli systemy mniej popularne w środowisku programistów webowych.

CodeIgniter

CodeIgniter — system, który szybko zyskał sobie popularność dzięki zastosowaniom praktycznym. Pozwala zminimalizować ilość kodu i płynnie przechodzić do kolejnych etapów programowania. Dodatkowo oferuje możliwość obróbki zdjęć (za pomocą bibliotek GD, ImageMagick i NETPbm).

Aura

Aura — jest ciekawostką wśród frameworków PHP. Używany przy dużych projektach, kiedy „zwykłe” biblioteki zawodzą. Ceniony wśród zaawansowanych użytkowników, zatem wpisując Aurę w CV można zdobyć kilka punktów za samą wiedzą o istnieniu.

Pamiętać należy, że dobór frameworków powinien zależeć ściśle od specyfikacji zlecenia. Aby korzystać z nich w sposób efektywny, potrzebne jest stałe i żmudne doskonalenie swoich programistycznych umiejętności. Żaden framework nie zredukuje w programiście braku kompetencji!

2 KOMENTARZE

  1. Zend Framework rzu0105dzi ! moim zdaniem patrzu0105c na zarobki to jeden z najlepszych frameworku00f3w php gdzie nie ma rozmu00f3w w stylu „oj trudny”, „oj nieprzejrzysty” itd. po prostu daje radu0119 przy zaawansowanych pracach, a laiki najczu0119sciej mu00f3wiu0105 ru00f3u017cne bzdety bo podeju015bu0107 do cieu017cszacgo frameworka im trudno!! :))

  2. Popieram przedmówcę. Zend rządzi. Nie mam jakoś zaufania specjalnie do innych frameworków. Zwłaszcza chodzi mi o bezpieczeństwo aplikacji. Jeśli muszę zbudować coś w rozsądnym terminie a jest to projekt bardziej złożony, często rezygnuję z własnego kodu (tego jestem najbardziej pewien:)) na rzecz Zend. Nigdy jakoś tego nie żałowałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here