Strona główna Rozrywka

Telewizory z internetem zamiast komputera?

661
4
telewizor i konsola w salonie

Elektroniczne sprzęty coraz częściej w swoich nazwach wykorzystują przymiotnik „smart”. Każdy ze sprzętów zyskuje więcej funkcjonalności odkąd na rynku pojawiły się smartfony, w których funkcja wykonywania połączeń jest tylko jedną z wielu. Od kilku lat rynek podbijają smart tv. Można je podłączyć do internetu lub innych „sprytnych” urządzeń. Czy telewizory zastąpią nam internet? Czy przed nami kolejna technologiczna rewolucja?

1. Po co mi telewizor?

Większość młodszych osób nie ogląda już telewizji. Pojawienie się szerokopasmowego internetu i powstanie zupełnie nowego rodzaju mediów zmieniło nasze przyzwyczajania. Obecnie częściej oglądamy YouTube’a i korzystamy z internetowych playerów. Myśl o tym, że kiedyś konkretny program można było obejrzeć tylko o ustalonej godzinie i dniu wydaje nam się rozwiązaniem rodem z poprzedniej epoki.

Laptopy i pecety nie wyparły jednak telewizorów z rynku i producenci sprzętu RTV wracają w dobrym stylu, by walczyć o klientów nowym produktem. Telewizory z funkcją przeglądania internetu to już standard w sklepach RTV (http://www.zadowolenie.pl/telewizory-i-rtv/telewizory) i coraz chętniej je wybieramy. Starsze modele umożliwiają nam zwykle korzystanie jedynie z funkcji VOD (ang. wideo na życzenie), ale smart tv z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem umożliwiają nam korzystanie z przeglądarki i dodatkowych aplikacji w bardzo podobny sposób, jak ma to miejsce na komputerze.

2. Świetny obraz

Tylko po co mi to wszystko, skoro te wszystkie funkcje mam na komputerze? Po co mi kolejny sprzęt? Odpowiedź jest dość oczywista. Chodzi o rozmiar i jakość obrazu. Współczesne monitory oczywiście są znacznie większe niż jeszcze parę lat temu, jednak żaden z nich nie osiąga 60″. Nie miałoby to też większego sensu, ponieważ praca na takim monitorze była raczej udręką. Co innego w przypadku rozrywki. Tu sprawa wygląda zupełnie inaczej ogromny ekran, który wiernie oddaje kolory sprawdza się znakomicie podczas oglądania filmów czy gry na konsoli. W przypadku to również świetny sposób na to, by wszyscy uczestnicy imprezy mogli się świetnie bawić.

3. Oglądaj, co chcesz

Możliwość wyboru to jedna z głównych zalet nowoczesnych mediów. Nie musimy przeglądać programu telewizyjnego, po prostu włączamy dokładnie to, na co mamy ochotę. Zwykłe telewizory nie umożliwiały nam tego. Obecnie smart tv stały się bardzo dostępne dla osób ze średnimi dochodami. Można więc cieszyć się świetnym obrazem i oglądać to, co chcemy.

4. Wady i zalety telewizora z internetem

Nie oszukujmy się. Jeśli będziemy chcieli napisać jakiś tekst lub sprawdzić coś w internecie, to raczej skorzystamy z laptopa lub smartfona. Wynika to między innymi z faktu, że samo pisanie jest znacznie wygodniejsze na tych sprzętach.

Możemy oczywiście dokupić kolejną klawiaturę, ale każdorazowe jej podłączanie i liczenie na to, że jest kompatybilna z naszym sprzętem, jest trochę zniechęcające. Problemem współczesnych smart tv jest brak standaryzacji oprogramowania. Nie wszystkie aplikacje i sprzęty dobrze z nimi współpracują. Problem w tym wypadku nie leży po stronie technologii, lecz po stronie producentów, którzy wspierają tylko własne produkty.

Smart TV to jednak świetny sposób na to, by korzystać z wszystkich internetowych playerów, a także gier. Dzięki dużemu ekranowi i świetnemu obrazowi poczuje się jak w kinie. Na technologiczną rewolucję raczej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

4 KOMENTARZE

  1. Telewizory z Internetem to fajna sprawa, ale komputer też jest potrzebny. Przynajmniej ja tak uważam. Nie potrafiłabym napisać czegoś na telewizorze.

  2. Ja mam smart TV i jestem z tego bardzo zadowolona. Oczywiście komputer też jest mi niezbędny. W telewizorze oglądam Youtube, TVN Player i inne internetowe kanały TV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here