Strona główna Motoryzacja

Rowery używane – gdzie kupić używany? Jak szukać odpowiedniego roweru?

412
2
Rowerz koszem pełnym kwiatów stoi na łące

Marzy Ci się rower, którym będziesz przemierzać ulice miast, wiejskie dróżki, a w porze urlopowej wybierać się na dłuższe wycieczki? Małym problemem może okazać się fakt, że chcesz kupić rower używany, a to nie jest wcale takie łatwe. Zwłaszcza jeśli zakładasz kupno takiego roweru, który nie będzie wymagał dodatkowego nakładu finansowego. Podpowiadamy gdzie najlepiej kupić rower używany i jak znaleźć ten odpowiedni.

Gdzie szukać rowerów używanych?

Jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań dla Ciebie, jeśli zamierzasz kupić używany rower jest po prostu popytanie znajomych czy nie chcą sprzedać sprzętu. Dobrą opcją jest także odwiedzenie internetowych forów rowerowych, używane rowery znajdziesz też na miejskich targach rowerowych oraz poszukasz wielu ogłoszeń z ofertą rowerów w serwisach typu Sprzedajemy.pl.

Warto przed zakupem roweru używanego zapoznać się na przykład z historią danego roweru, jeśli zdecydujesz się na odwiedzenie forów rowerowych. Dzięki ogólnej wymianie informacji, zyskasz stałe grono znajomych, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i na pewno sprzedadzą rower w dobrym stanie, w cenie bardzo korzystnej.

Nie daj się zwieść komisom, lombardom i giełdom- to miejsca, których należy bezwzględnie unikać. Łatwo nieświadomie kupić tam rzecz kradzioną, żaden miłośnik roweru bowiem nigdy nie chciałby się pozbyć swojego sprzętu w taki sposób.

Błękitny rower oparty o wystawę sklepową

Jak wybrać odpowiedni rower używany i kiedy się na niego zdecydować?

Wiadomo, że przed podjęciem decyzji o zakupie roweru używanego, warto zastanowić się do jakiego celu ma on służyć. Dlaczego zatem warto kupić miejski rower używany? Wytłumaczenie jest bardzo proste – roweru takiego używa się, by dojechać na uczelnię, do pracy, na zakupy. Rowery tego typu często są przypinane przed budynkami, co może stanowić okazję dla złodzieja. Kiedy zatem zdecydujesz się na kupno roweru używanego będzie on w mniejszym stopniu narażony na kradzież.

A co w przypadku, gdy marzy Ci się rower „wyczynowy”? Jeśli nie stać Cię na wysokopółkowy rower szosowy, górski lub do ścigania, najlepiej wtedy zdecydować się na ten używany. Przy tego typu sprzęcie „z drugiej ręki” należy jednak bardzo dokładnie sprawdzić jego zużycie – ktoś kto kupił rower przeznaczony do celów wyczynowych na pewno bardzo intensywnie z niego korzystał. W tym zakresie przyda ci się wiedza typowo użytkowa o danym typie roweru – musisz się po prostu na sprzęcie znać.

Gdy w domu są dzieci marzące o rowerze również warto wziąć pod uwagę opcję kupna używanego roweru – pociechy szybko rosną więc to, co było dobre dla 5-latka za chwilę może nie być dobre dla 7-latka.

Rowerzysta na tle zachodu słońca

Na co zwracać uwagę przy wyborze używanego roweru?

Po pierwsze należy wziąć pod uwagę markę – warto szukać rowerów wśród wartościowych i znanych marek, ponieważ one nawet po latach potrafią być w doskonałym stanie. Kupując sprzęt używany przyjrzyj się dobrze także ramie roweru czy nie ma ona wgnieceń, zadrapań, pęknięć lub śladów rdzy. Bardzo ważną kwestią jest też stwierdzenie czy rower jest jedno czy dwuśladem. Kupno tego drugiego należy sobie od razu odpuścić.

Jeśli chcesz mieć rower z amortyzatorem, również zwróć uwagę na to czy nie jest zatarty, w przeciwnym razie musisz szukać innego sprzętu (powierzchnia goleni powinna być śliska i lśniąca, bez śladów rdzy czy zadrapań). Kolejnym czynnikiem, który ma wpływa na jakość używanego roweru są jego koła – sprawdź czy na pewno są one proste i czy obręcze przy nich nie są zajęte rdzą. Zaobserwuje również opony i hamulce- guma tych pierwszych nie powinna być sparciała, a skuteczność tych drugich musisz po prostu ocenić wsiadając na rower.

Jeśli chodzi o rowery „wyczynowe” kwestii, które należałoby sprawdzić jest o wiele więcej – należą do nich: ocena stanu błotników, oświetlenie, bagażnik, luzy na kierownicy, gripy. Kiedy zdecydujesz się na kupno roweru używanego dobrze przemyśl źródło, z którego chcesz skorzystać. Nieuczciwych sprzedawców jest wielu, ale można również trafić na pasjonatów chętnych by sprzedać dobry jakościowo rower w korzystnej cenie.

2 KOMENTARZE

  1. Nie wszędzie w miejscowościach są targi czy giełdy, jak to zwał tak zwał. wygodniej na ogłoszeniach poszukać. Lokalne najlepiej, te z tekstu, ogłoszenia „Sprzedajemy” mają dużo ofert.

  2. Chciałam zawsze mieć taką „holenderkę”, ale jak widziałam je w salonach rowerowych, to cena mnie zwalała z nóg. W sumie to dobry pomysł, żeby poszukać używanego modelu, można zaoszczędzić, a niekoniecznie będzie to jakiś grat 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here