Zbliża się najważniejszy dzień w Waszym życiu i ogarnia Was stopniowo panika, bo nie jesteście pewni, czy o niczym nie zapomnieliście? A może jesteście dopiero na samym początku planowania tej uroczystości i nie wiecie od czego zacząć? Warto stworzyć w tym celu kalendarz, który przeprowadzi Was przez ten okres i pomoże nie zwariować. Mamy dla Was kilka rad.
- Od czego zacząć przygotowania do wesela?
- Przygotowania idą pełną parą, czyli na co potrzeba najwięcej czasu?
- Trzeci etap przygotowań, czyli bardzo ważne detale
- Ostatnie szlify, czyli już niebawem ślub!
Od czego zacząć przygotowania do wesela?
Przede wszystkim musicie określić, czy chcecie zawrzeć małżeństwo cywilne czy wziąć ślub kościelny. Gdy to ustalicie, wybierzcie datę, która Wam odpowiada. Następnym krokiem jest zarezerwowanie sali oraz ustalenie terminu w urzędzie lub (w przypadku ślubu kościelnego) w kościele. Może się tak zdarzyć, że w Waszym wymarzonym miejscu na wesele już ktoś zarezerwuje wcześniej wybraną przez Was datę, wtedy pozostaje jedynie zmiana miejsca lub terminu. Następnym krokiem jest sporządzenie listy gości.
Przygotowania idą pełną parą, czyli na co potrzeba najwięcej czasu?
Przede wszystkim należy zacząć od poszukiwań sukni ślubnej. Salony oraz krawcowe zwykle zastrzegają sobie sporo czasu, nawet do kilku miesięcy na jej uczycie. Warto w tym czasie również wybrać fotografa, kamerzystę, zespół lub Dj-a. Także zaproszenia należy przygotować odpowiednio wcześniej, gdyż powinny zostać doręczone najpóźniej trzy miesiące przed datą ślubu, a jeśli postanowicie rozdawać je osobiście, wtedy może Wam to zająć parę tygodni. Kolejnym ważnym etapem jest wybór garnituru i dodatków dla pana młodego oraz obrączek. Nie zapomnijcie o tym, by zarezerwować sobie terminy u fryzjera oraz, w przypadku panny młodej, kosmetyczki.
Trzeci etap przygotowań, czyli bardzo ważne detale
Na każdym weselu musi być tort, dlatego zastanówcie się, jak ma wyglądać Wasz i zamówcie go w cukierni. Gdy panna młoda już wie jak będzie wyglądać suknia ślubna, może umówić się na fryzurę oraz makijaż próbny oraz zamówić dekoracje kwiatowe u florysty (w tym przede wszystkim bukiet ślubny i butonierkę dla pana młodego). Na tym etapie warto znaleźć również odpowiedni transport dla gości oraz młodej pary, a także wstępnie zarezerwować przybliżoną ilość noclegów. Jeśli marzą Wam się jakieś dodatkowe atrakcje, jak choćby fotobudka, również zamówcie je z wyprzedzeniem, najlepiej parotygodniowym. Podobnie ma się sprawa z aranżacją ślubu pod kątem muzycznym, trzeba wybrać konkretne utwory oraz wykonawców i zarezerwować termin oraz odbyć nauki przedmałżeńskie.
Ostatnie szlify, czyli już niebawem ślub!
Kurs tańca jest sprawą, której nie zostawia się na ostatni moment, ale też nie ma sensu zaczynać go zbyt wcześnie. Jeśli chcecie, by ktoś profesjonalnie przygotował Was do pierwszego tańca, to wystarczy Wam parę spotkań i najlepiej odbyć je niezbyt długo przed weselem, by nie zapomnieć kroków. Na miesiąc przed weselem należy również spotkać się z organizatorem imprezy aby ustalić dokładne menu oraz ilość ciasta. Gdy znamy już dokładną liczbę gości, należy zamówić dla nich pokoje, określić trasę przejazdu autokaru i ustalić godziny, kto o której i gdzie powinien się pojawić. Jeszcze tylko drukowanie winietek, ustalenie kto gdzie będzie siedział i wesele zorganizowane. Jeśli bierzecie ślub kościelny, to zastanówcie się, jakie czytanie chcielibyście usłyszeć podczas ceremonii.
Każdy ślub i wesele są inne, nie da się wszystkiego dokładnie zaplanować i ustrzec się przed niespodziankami lub nieplanowanymi utrudnieniami. Ważne jednak, by starać się nie zostawiać niczego na ostatnią chwilę, to zaoszczędzi wszystkim sporo nerwów i pozwoli skupić się na tym, co najważniejsze.
Jestem w trakcie przygotowań do ślubu i nie wiem sama w co ręce włożyć. Najlepiej zrobić sobie taką listę
Organizacja wesela to nie lada wyzwanie, ja jestem zwolennikiem minimalizmu i skromnych uroczystości, ale nawet przy takich jest wiele kwestii, które trzeba po prostu dopracować, a to zajmuje czas/