Strona główna Turystyka

Najpiękniejsze parki narodowe w Europie

283
2
Wejście do Białowieskiego Parku Narodowego

Parki narodowe to miejsca, gdzie główną rolę odgrywa przyroda i to przyroda niepowtarzalna, zatrzymana w czasie, budząca podziw i zmuszająca do tego, by na moment się zatrzymać, popatrzeć, podziwiać. To także miejsca w głównej mierze nietknięte przez człowieka i przez niego chronione, to pozostałości tego, co było dawniej, tego czego nie chcemy zbyt szybko stracić. W samej Europie parków narodowych jest kilkaset, które z nich są warte obejrzenia?

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

To wyjątkowe miejsce, odznaczające się ogromnym urokiem licznych jezior połączonych wodospadami, wokół których prowadzą trasy turystyczne. Jest to jednocześnie najbardziej znany i najpiękniejszy park narodowy w Chorwacji. Jeziora wyżej położone są większe, dodatkowo wokół jezior znajduje się bujny las, w którym można spotkać wiele gatunków zwierząt, w tym te objęte ochroną.

Jeziora Plitwickie w Chorwacji

Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze

Jest to park znajdujący się w głębi kraju i obejmuje najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary. Co roku jest oblegany przez wielu turystów. Charakteryzuje się przede wszystkim malowniczymi górami wapiennymi, licznymi jaskiniami i głębokimi kanionami oraz licznymi źródłami rzek, które wytryskują bezpośrednio ze skał i giną w podziemiach.

Park Narodowy Vatnajökull w Islandii

Mogłoby się wydawać, że na tej mroźnej wyspie nie ma nic ciekawego, jednak nic ma nic bardziej mylnego. Jego przyciągający jak magnes urok polega na niezwykłych lodowych jaskiniach, których krystalicznie czyste ściany mienią się przeróżnymi barwami, w zależności od padania promieni słonecznych. Jaskiń jest naprawdę wiele, każda z nich jest inna, niektóre są naprawdę małe, inne natomiast mogą się ciągnąć przez kilkaset metrów. Jednocześnie jest to największy park narodowy w Europie.

Lodowiec znajdujący się w Parku Narodowym w Islandii

Park Narodowy Sierra de Cazorla, Segura i Las Villas w Hiszpanii

Jest to największy park narodowy w Hiszpanii, a przez UNESCO został uznany za rezerwat biosfery. Posiada duże bogactwo biologiczne oraz niezwykłe piękno zachwycających krajobrazów. Jednocześnie jest to także miejsce związane z dziedzictwem kulturowym Hiszpanii. To lasy, masywy górskie oraz wielość dzikich zwierząt, które dzięki dobrym warunkom naturalnym licznie się rozwijają.

Park Narodowy Pirynu w Bułgarii

Park ten mieści się w górach Pirynu i jest uznawany za jeden z najdzikszych w Europie. Jego najwyższym szczytem jest Wichren. Tereny zajmowane przez park są porośnięte najcenniejszymi gatunkami roślin. Znajduje się tam również wiele gatunków zwierząt, a szlaki turystyczne, jakie się tam znajdują, nie są zbyt oblegane. Jedną z największych atrakcji turystycznych są piramidy piaskowe, które dzięki naturalnej erozji posiadają wyjątkowo regularne kształty.

Białowieski Park Narodowy w Polsce

Na ostatnim miejscu, jednakże nie najmniej wspaniały jest nasz rodzimy park w Białowieży. To tam znajdują się ostatnie żyjące w Europie żubry, a sam park chroni ostatni pierwotny las występujący na terenach europejskich. Ma ogromne znaczenie dla kultury i dziedzictwa ludzkości i razem z Białoruskim Parkiem Narodowym tworzy transgeniczny obiekt dziedzictwa światowego.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here